Hayat Kurtaran Pratik Bilgiler

1 — Buzdolabının Buzluk Kısmı

Eğer besinleri buzdolabının buzluk kısmına ya da derin dondurucuya atarsanız, döndüğünüzde ilk günkü gibi taze yiyebilirsiniz. Peki, dondurma operasyonunun sıhhatli bir biçimde hakikatleşip reelleşmemiş olduğundan nasıl emin olabilirsiniz?

Bir kadehin içerisine su doldurun ve buzluğa koyun. Kadehteki su donduktan sonra üzerine bir tane demir para yerleştirin ve buzluğu kapatın.

Döndüğünüzde para hala donmuş suyun üzerindeyse, gıdalarınız sıhhatli demektir. Para, kadehin dibine çökmüş ise o besinleri sakın yemeyin.

Bu, buzdolabınızın besinleri yeterince soğutamadığını ve besinleri gözeten buzun eridiğini gösterir. Demir parayı ne kadar dipte bulursanız, gıdalarının bakterilenmiş ya da çürümüş olma tehlikeyi artacaktır.

2 — Araba Sırçasının Buğulanması

Taşıt sahipleri kışın hemen hemen her gün araba sırçasında buhar oluşmasından şikayet ederler.

İlk olarak banyonuzda her zaman elinizin altında bulunan traş köpüğü ve bir bez alın.

Taşıt sırçanızdaki buğulanmayı iyice arının ve sırçadaki nemi alın. Daha sonra araba sırçanıza traş köpüğünü sıkın ve bir bez desteğiyle iyice yayın.

Sonrasında pak bir bez desteğiyle traş köpüğünü arınıp yolunuza devam edebilirsiniz.

3 — Zehirli Yılan

2 diş izi gördüyseniz, öğrenil ki yılan zehirlidir ama sıralı dişler yılanın zehirli olmadığını gösterir.

4 — Kırık Parmak

Parmağınız kırıldığında hekime yetişene kadar atel yapmak isterseniz bir kürdan ve bir lastik size yeterli olan malzemedir.

5 — Araba Çizikleri

Arabanızdaki küçük çiziklerden aynı renkteki oje ile kurtulabilirsiniz. 2-3 kat sürmeniz yeterli. Ön sırçada çatlak oluştuğunda da saydam oje sürün. Oje, ufak çatlakların gelişmesini engelleyecektir.

6 — Yuvasına Minik Gelen Piller

Yuvasına minik gelen bataryaları kullanabilmek için kalan boşluklara alüminyum folyo ekleyebilirsiniz.

7 — Taşıt Tamponlarındaki Göçükler

Taşıt kullanan hemen herkesin başına minik kazalar kazanç. Bunlar neticeyi vasıtalarda oluşan kozmetik zararlar görüntü açısından kötüdür.

Birçok kullanıcı bu zararlar için tamircinin yolunu yakalıyor. Ancak özellikle taşıt tamponlardındaki ezilme ve göçmeleri basitlikle düzenlemek mümkün.

Uzakdoğulu bir sürücü tamponu çöken taşıtına sıcak su dökerek tamponu daha önceki haline getirdi. Sıcak suyu döktükten sonra kaputu açıp içeriden baskı uyguluyor ve işte netice…

Bir cevap yazın