Yaşamın Sizde Vazgeçtiği Yara İzleri Nasıl Silinir?

Ne zaman ne de beynin içindeki kendi süreci duygusal yaralarınızın her zaman bütün olarak iyileşmesini sağlamaz. Reel ehemmiyetli olan mevcut gidişatı kabul edip geleceğe bakabilmektir.

Yaralarınızı iyileşmesi için ara sıra zamana vazgeçmek acılarınızdan kurtulup sorunları daha manalı bir pencereden görmenize dayanakçı olabilir. Ancak unutmayın ki, yaşadığınız hiçbir travmatik hadise bakiye kadar yok olmaz. Vakaları yalnızca daha öncekisine mukayeseyle daha az sancılı bir biçimde hatırlarsınız.

“Zaman her şeyin ilacıdır” lafını duymuşsunuzdur ve bu düşünce yaşadığınız negatif vaziyetlerden ders çıkarmanızı sağlayan terapötik bir tesire sahiptir.

Ancak ehemmiyetli birkaç noktayı sarihliğe kavuşturmak gerekir. Beyniniz asla unutmaz ve yaşadığınız sancılı süreçler siz ders çıkardıktan sonra yok olup gitmez. Başka Bir Deyişle zaman, her şartta yaralarınızı iyileştirmez.

Aslında kaybettiğiniz şeyler veya sancılı deneyimler size bir şeyler öğretmekten ziyade hiçbir anestezi uygulamadan belirli başlı reelleri güçle kabullenmenizi sağlar.

“Hiçbir şey bakiye kadar sürmez” fikri kabullenmekten başka alternatifiniz kalmaz. Bugün bir hakikatlik olarak kabul ettikleriniz, yarın hakikatleşmesi güç ve bilinmez bir alternatif olarak karşınıza çıkabilir.

Sizleri bu mevzu hakkında azıcık düşünmeye davet ediyoruz.

Yaşamın sizde vazgeçtiği yara izleri

Hoşlandığınız birisini kaybetmek, duygusal bir dargınlık yaşamak, bir dostluğu sonlandırmak, hıyanete uğramak, erişmek istediğiniz bir amaçta galibiyetsiz olmak… Bunların hepsi yaşamın yüzleşmeniz gereken reelleridir.

“Yaşamı kavramak için acı sürüklemen gerekir” gibi tümceleri okumuş veya bir yerlerden duymuşsunuzdur. Bu her zaman doğru değildir. Bu cins verimli bilme süreçleri muhtelif biçimlerde alana gelebilir ve mutlu anlar da sizi daha ileriye götürecek olan şahane öğreticiler olabilir.

Travmatik hadiseler ve duygusal yaralar sizi zaman zaman “kapana” dahi kıstırabilir. Öylesine derin bir acı sezersiniz ki kendinizde ilerleyecek enerji bulamazsınız. Peki bu cins vaziyetlerde ne yapmak gerekir? Yaşadığınız acılar size fazla gelmeye başladığında ne cins taktikler uygulamak gerekir?

Boşlukla yaşamayı öğrenin

Yaşamınızın bir yarıyılında karşılaştığınız bu kasırgalı zamanları atlatmak için büyülü bir yöntem yoktur. Yaralarınızı iyileştirip acınızı yok etmeye dayanakçı olacak bir hap veya bazı hakikatlikleri yaşamaktan sakınmanızı sağlayacak bir zaman aygıtı yoktur.

  • Yaralarınız siz isteseniz de istemeseniz de orada kalmaya devam edecek. Zaman, bu yaraları yok eden yanılgısız bir mimar değildir, ancak bir nebze daha iyi olmanızı ve daha öncekinden olduğu gibi canınızın yanmamasını sağlar. Yaralarınızla bir arada var olmaya devam edeceksiniz.
  • Birçok insan boşlukta yaşamayı bilir: Hoşlandığınız birini kaybetmek, kötü bir kararın açtığı yaralar ve bitmiş bir aşk.
  • Bu cins vaziyetlerde ehemmiyetli olan yaşadığınız kasvetlerin sizi tutsak almasını yasaklayabilmektir. Savaşma eforunuzu kıracak düşünceleri terk etmelisiniz. “Bundan sonra yaşam yaşamaya dokunmaz” veya “bir daha asla mutlu olamayacağım” gibi şeyler söylemeyin.

İşin anahtarı kabullenmektir. Asılda olan her neyse tek alternatifiniz onu kabullenip kendinizi yeni şartlar için hazırlamaktır.

Kendinizi beğenmek

Yaşam zaman zaman sizi soğuk ve eforlu dalgalara çekebilir. Hoşlandığınız şahsın yaşamınızdan çıktığını düşünün, nasıl olurdu? Herkese her zaman en iyisi verebilmek için gayret eden iyi bir insansanız bunlar neden sizin başınıza geliyor?

Hiçbir anlamı olmayan şeylerden muhtelif anlamlar çıkarmayı saplantı haline getirdiğiniz zaman yaralarınızı iyileştirmekten çok onları beslemiş olursunuz. Bunu yapmamalısınız.

Sancılı bir süreçten geçerken özel bir noktayı unutmak çok basittir: Kendinize dikkat etmek ve kendinizi beğenmek.

Yaşamın acılı suratıyla karşılaştığınız zaman kendinizle tekerrürden bağ kurmak ve tekerrürden mutlu olmayı hakkettiğinizi andırmak kadar iyileştirici bir şey yoktur.

  • Eğer birisini kaybettiyseniz, her zaman kalbinizde ve belleğinizde yeri olacak bu şahıs için suratınızda bir tebessümme vazgeçmeyi unutmayın.
  • Eğer birisi canınızı yaktıysa acınızı besleyip geliştirmeyin. Zira bu biçimde var olan zararı yalnızca daha da derinleştirirsiniz. Hakikatlikleri kabul edin ve ardından özgür vazgeçin gitsinler. Kendinizi bir silkeleyin ve yaralarınızın ardından tekerrür ayağa kalkın.

Yaralanmış bir ruh asla bütün olarak iyileşmez. Sahip olduğunuz yaralar bakiye kadar sizinle olacak, ancak kalbiniz atmaya devam edecek.

Tekerrür mutlu olmak için kendinize izin verin. Hak ettiğiniz yaşama sıkı sıkı sarılın.

Bir cevap yazın