Hayatınıza Yarar Getirmek için Şu 5 Adımı İzleyin

Sahip olmadığınız şeylere odaklanmayı bırakmayı öğrenil ve bunun yerine, sahip olduğunuz şeylerden şükran dinleyerek daha önemli boyutlarda zevk almaya başlayın.

Yarar ve bolluk, negatif yerine pozitifliğe öncelik vermeyi sağlayan harika olasılıktır.

Bu, sahip olduğunuz her şey için müteşekkir olmak, fırsatların farkında olmak ve sonuçta refahı sağlamak anlamına gelir.

İlk görüşte basit görünebilen bu fikir hakikatinde üzerinde düşünmeyi gerektiren bazı derin fikirler içeriyor.

Birikimlerin ve paranın galibiyet ile eş anlamlı olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Fiziksel olarak hatasız olmak da toplumsal galibiyet ile eş anlamlıdır.

Bu noktaya nasıl geldik? En yeni cep telefonuna sahip olmayan bir genç neden sinirli hissediyor? Beden ölçülerimiz “ideal” vücutlara uygun olmadığında neden kendimizden nefret ediyoruz?

Belki de yanlış şeylere odaklanıyoruz.

Düşünce süreçlerimizi kendimiz için daha özgür, daha önemli olan şeylere karşı daha duyarlı hale getirmek için yeniden biçimlendirmeliyiz.

Bunun üzerine biraz düşünmenizi öneririz. Onun ardından sizi, daha dolu ve daha mutlu bir yaşama netlikle yardımcı olacak 5 boyut hakkında düşünmeye davet ediyoruz.

1. Yapay bolluk ihtiyacınızı kontrol altına alın

Hepimiz Maslow’un insan ihtiyaçları hiyerarşisini oluşturan yapı taşlarını hayatımıza dahil etmeye çalışıyoruz.

 • Bir evin güvenliği, yenecek yemeğin olması, kıyafetler ve sağlıklı büyümek için lüzumlu kaynaklar, esas önceliklerdir.
 • Modern toplumda başka bir şey ortaya çıkıyor: tüketim.
 • Zati sahip olduğumuz şeyleri sık sık önemsememe ettiğimiz bir asıllık içinde yaşıyoruz ve bunun yerine ilgi alanımızı eksik olduğumuz alanlara odaklıyoruz.
 • Ve bazen kaçırdıklarımız sadece en yeni cep telefonu, daha kaliteli bir araba ya da şık kıyafetler oluyor…
 • Bütün bunlar daha evvel bahsettiğimiz şeylere yol açıyor: galibiyet ya da statünün ortaya çıkışı.

Başkalarının dahil olduğumuzu hissetmelerini isteriz, mesela bu gidişatta bugünkü dünyamızda o kadar yaygın olan bu yapay homeostazın bir parçası olabiliriz.

Düşünün: Geçerli lüzumlarınızın yapay ya da orijinal olup olmadığını düşünün.

2. Şükran dinlemeyi öğrenil

Otantik ve yararlı bir yaşama yer açmanın bir yolu, sahip olduğunuz şeylere müteşekkir olmaktır. Bu genelde fazla düşünmediğimiz, üzerine kafa yormadığımız ve değer vermediğimiz bir şeydir.

 • Her şeyden evvel, kendi bütünlüğünüz için şükredin. Kendi varlığınız için minnettar olun: yaşamak ve bu dünyada olmak mucizevi bir şeydir ve her gün bunun farkında olduğunuz zaman, önünüzde yeni fırsatlar doğacaktır. Bu kavrayışla hem yardım edebilir hem de mutlu olabilirsiniz.
 • Çevrenizdeki mükemmel şeylerin farkında olun: aile ve arkadaşlar, size hakikat, günlük yarar sunan hakikat hazineler…

3. Bolluk hayatta en basit ve en sade şeylerin içindedir

Bolluk, banka hesap bakiyenizin sonunda bir sürü sıfır olduğu anlamına gelmez.

Ayrıca, sosyal ağlarda arkadaş biriktirmek ya da dolabınıza elbise toplamak, çekmecelerinizdeki mücevherler ya da garajınızdaki arabalardan bahsetmiyoruz.

Mutluluğun sırrı, yevmiye hayatınızda karşılaşılan en basit ve en sade şeyleri takdir etmektir: bir arkadaşınızla paylaştığınız tatlı bir an, iyi şeyler yapmak ve kendinizden şeref dinlemek ya da sadece kendi başınıza yürüyüşe çıkmak ve ve tabiatın tadını çıkarmak…

Bu, otantik ve yararlı bir hayat yaşadığımız alanın ta kendisidir.

4. Hayatınızı eksik olduğunuz şeylere odaklamayı bırakın

Bu düşünce sürecini günlük yaşamınızda uygulamak çok da kolay olmayacaktır. Bunu yapmak kolay değil, çünkü kabul etsek de etmesek de kıtlık zamanlarında yaşıyoruz.

 • İyi iş bolluk getirmeyebilir ve sosyal denksizlik dünyanın pek çok şehrinde yaygındır.
 • Kendi evinize sahip olmak, büyük fedakarlık ya da yatırım gerektiren bir istisna ya da istektir.
 • Belki müthiş bir beden, ideal ilişki ya da yeteneklerinizi ve özelliklerinizi aydınlatan bir işe sahip değilsiniz.
 • Ancak şunu sarihliğe kavuşturalım: Hayatınızı, yalnızca kaçırdığınız şeylere odaklayamazsınız. Bunu yaparsanız, hakikatliğinizi ciddi bir memnuniyetsizlik içinde boğacaksınız.
 • Sahip olduğunuz şeyleri değerlendirin, bunlar için minnettar olun ve hayatın asıllarını yeni ve umut dolu bir ışıkta görün. Hayat fırsatlarla doludur ve kendinizi bunlara layık hissettiğinizde, sakinleştiğinizde ve benlik saygısına sahip olduğunuzda onları göreceksiniz.

5. Refaha müteveccih farklı bir şuur geliştirin

Refahla ne demek istiyoruz? Refah yeni bir zamanın başlamasına, pozitiflik yarıyılına, düşlerinizi, isteklerinizi ve umutlarınızı doğrulamaya izin veriyor.

Yararli bir iç hayat, oraya nasıl gittiğinizle alakalıdır. Oraya ulaşmak biraz zaman alabilir, ancak muhtelif uygulamalar ile kavrayışınızı değiştirebilirsiniz.

Çünkü kendinden emin olduğunuzda, kendinize olan sevginize ve kendinize olan saygıya kapılırsınız ve bu boyutlara ulaşmak için ilerleyebilirsiniz.

Uygulamaya koyun: Zati kendi içinizde bulunan bolluğu nasıl geliştireceğinizi öğrenil.

Bir cevap yazın