Hazır Çorbalar, Ekmek Arası Dönerden Daha Hasarlı!

Hazır çorbaların sıhhate hasarları

Hazır çorba tüketimi son senelerde çok fazla arttı. Ancak insanlar bu çorbaların sıhhatlerine tesir eden negatif güzergahlarının henüz farkında değiller. Hazır çorbaların hasarlarını merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız içeriklere göz atabilirsiniz.

Hazır çorbalar ucuz yollu olmasından ve basit pişmesinden dolayı insanlar tarafından çok fazla seçim ediliyor. Özellikle insanlar acıktıklarında süratli ve pratik hazırlanacak gıda arayışına girdiklerinde ekmek arası döner veya hamburger gibi yiyeceklerden hazır çorbaların daha sıhhatli olduğunu düşünüyorlar.

Ancak bu vaziyette çok büyük bir kusura düşüyorlar. Zira hazır çorbalar içerisinde hiçbir besleyici madde kapsamıyor. Aksine size hasar veriyor.

Hazır çorbanın sıhhatinize hasarları…

TBHQ

Hazır çorbalar içerisinde TBHQ barındırır. Tersiyer bütil hidrokinon olarak öğrenilen bu gözetici madde petrol yan mahsulüdür ve genellikle antioksidan olarak öğrenilir. Ancak sentetik kimyevi kapsadığı için bedene oldukça zararlıdır.

Bu gözeticinin yalnızca 5 gramı dahi ölümcül olabilir. Bu sebeple merdivenaltı ve markasız satılan hazır çorbalardan muhtemel olduğunca uzak durulmalıdır.

Yapılan araştırmalarda haftada 2kez hazır çorba harcayan bayanların %68 oranında daha fazla metabolik belirti tehlikeyi yaşadıklarını ortaya çıkarmıştır. Bu belirti obozite, hipertansiyon, yüksek kan şekeri, trigliserit ve düşük oranda iyi HDL kolesterolüne yol açıyor.

Aynı zamanda bu cins çorbalar harcayan bireylerde yemeyenlere göre mukayeseyle çok da az oranda protein, kalsiyum, demir, potasyım, A vitamini, C vitamini aldıklarını, bedenlerindeki hasarlı yağ, kalori ve sodyum oranlarının çok daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.

Bir cevap yazın