Hem Kansere Karşı Gözetici Hem De Çocuk Sahibi Olmak İçin Verimli

Anavatanı Güney Amerika ve batı Hindistan olan guava meyvesini Silifke’de üretmeye başlayan Ziraat Mühendisi Mustafa Levent, kgını 7,5 liradan sattığı meyvenin hasılatından son derece hoşnut olduğunu söyledi. Levent, guavanın kansere karşı gözetici özelliği sebebiyle de alaka gördüğünü belirtti.

Ziraat Mühendisi Mustafa Levent yaptığı söylemede, 5 sene evvel sınama emelli birkaç tane guava fidanı diktiğini, meyvesinin tadını çok merak edince, sınama emeliyle yapıma başlama kararı aldığını söyledi. Bu kapsamda 5 sene evvel Silifke Yiyecek, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün de yardımlarıyla Antalya’dan getirttiği 5 fidanı toprakla buluşturduğunu anlatan Levent, tadını çok hoşlandığı meyvenin fidanlarından 2 sene evvel 400 tane daha temin ettiğini belirtti.

Bu sene yapımının ehemmiyetli bir kısmını tanıtım emeliyle değerlendirmeyi amaçlayan Levent, bu sayede gelecek sene 2-3 ton hasat etmeyi beklediği meyveden daha ciddi kazanç elde etmeyi kastettiğini vurguladı. Guava meyvesinin yiyecek ve kozmetik sanayinde yaygın olarak kullanıldığını vurgulayan Levent, likopen oranı yüksek olan meyvenin kanser cinslerine karşı gözetici olduğu gibi, bir hayli hastalığa da iyi geldiğinin yapılan araştırmalarla ispatlandığını belirtti.

Erkeklerde Prostat Kanserine, Bayanlarda Meme Kanserine Destekçi

Guavanın çok nitelikli hoş bir meyve olduğunu belirten Mustafa Levent, “Guava lezzetli olup dalından koparıldığında hemen yenilebilecek özellikte bir meyvedir. Guava özellikle erkeklerde prostat kanseri, bayanlarda meme kanseri ve tiroid kanserinin rehabilitasyonunda yenildiğinde bir numaralı destekçi meyvedir. Meyveyi yiyenler kendi ifadelerinde kanser rehabilitasyonuna iyi geldiğini söylemektedirler.

Bunun yanında çok güzel bir aroması var. Yurt dışında çok tanınan bir meyvedir. Arap ülkeleri çok iyi öğreniyor. Katar Büyükelçiliği’ne aralıksız yolluyoruz. İzmir’den bir işletme tam mahsulüme talip oldu. Kilosu 7.5 TL’den tam mahsulümü İzmir’deki bir işletmeye gönderdim. Lüks otellere ve pastanelerde dondurma ve pasta üretiminde kullanacaklarmış. Guavanın yaprağı ise tansiyon ve şekeri düşürüyor” dedi.

Eylül ayının ilk haftasında başlayan hasat yarıyılının Ekim sonuna kadar süreceğini ifade eden Levent, “Şimdilerde ürettiğim meyve çok yüksek ölçülerde değil. Ancak ağaçların büyümesiyle daha fazla bereket alıp, tamamen bu işe yöneleceğim” dedi. Guavanın taze olarak harcandığını, guavanın sıhhat açısından çok yüksek oranda içinde likopen barındırdığını ayrıca reçel, tatlı ve turşu yapımında da kullanıldığını ifade eden Levent, hoş aroması sebebiyle meyve sularında da sıkça kullanılabildiğini kaydoldu.

Silifke Yiyecek, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Süngü ise, yörede ağırlıklı olarak narenciye yapımının yapıldığını, ancak üreticinin daha fazla kazanç elde edebilmek ismine, zirai faaliyetlerini seçenek mahsullerle zenginleştirmesi gerektiğini söyledi. Guava imali yapan çiftçinin gelecekte ciddi kazançlar elde edebileceğine inandıklarını dile getiren Süngü, “Bu açıdan baktığımızda Mustafa Levent’i öteki üreticilerimize misal olarak gösteriyor. Zira üreticiler gözlerinin önünde değişiklikten doğan zenginliği gördüğünde işin ciddiyetini daha fazla anlayabiliyor” diye konuştu.

Bölgede narenciye seçenek mahsul olarak nar ve kayısının da yetiştirildiğini, ancak mahsul spektrumunun her zaman daha da genişletilmesi gerektiğini dile getiren Abdullah Süngü, Türkiye’nin dahi henüz öğrenmediği guava meyvesinin Silifke’de yetiştirilebiliyor olmasıyla üreticiye büyük bir avantaj sağlanabileceğini kaydoldu. Guavanın son senelerde ortaya çıkan bir ehemmiyetli tesiri de çocuk sahibi olmak isteyenlerin bedenine verimi. Araştırmaların sürdüğünü belirten uzmanlar yan tesiri olmayan meyvenin bol bol yenmesini nasihat ediyorlar.

Bir cevap yazın