Hem ucuz hem de her tasaya derman, çok doğrultulu yararları var

Zeytinyağlı yemekleri, dolması, salatası, çorbası bile yapılmaktadır. Dünya mutfağında da hak ettiği yeri bulmuştur.

Kerevizin Yararları

Yaprak ve sapları ehemmiyetli vitamin ve mineraller kapsamaktadır. İç salgı bezlerini uyaran kereviz karaciğeri pakler, şişliğini ortadan kaldırır.

Kanı arınma özelliği vardır. Böbrekleri çalıştırır, böbrek taşı ve kumlarını döker.
Sivilce ve apseye iyi gelmektedir.

Artrit ve romatizmaya karşı verimli olan kereviz kolesterolü de düşürmektedir.

Düzenli harcanan kereviz karaciğer, böbrek, safra kesesi ve pankreasta oluşabilecek hastalıklara karşı koruma sağlar.

Damar genişletici tesiri ile kanın damarlarda rahat akmasını sağlar. Kan tazyikini düşürebilir.

Katarakt gibi göz rahatsızlıklarına karşı koruyucudur.

İdrar yolu enfeksiyonlarını önler. Özellikle tohumları mesane meselelerine karşı fayda sağlamaktadır.

Sinir sistemi için verimli yiyeceklerdendir. Antioksidan ve fitobesinler sayesinde hür radikallerle çaba eder.

Bünyesindeki luteloin gibi bazı maddelerin meme kanserine karşı gözetici olduğu araştırmalarla ortaya konulmuştur.

Düzenli tüketiminin erkekler için verimli olduğu öğrenilmektedir. Özellikle saplarının erkeklerce tüketimi öneri edilmektedir.

Bir Hayli insan, kerevizin gevrek yeşil saplarının sadece suyla dolu olduğunu, hakikat gıdasal bedellerinin olmadığını düşünüyor. Ancak böyle bir hipotez yanlış; kereviz, bedenimizin sıhhatli kalması için gereken besleyici maddelerle, vitaminlerle, antioksidanlarla doludur.

Daha fazla kereviz yemek birliktesi bir hayli pozitif başkalaşımı getirir. Misalin yapılan araştırmalara göre her gün kereviz yemek, göz sıhhatinin korunmasına ve kuvvetlenmesine ve hatta gözlerin daha beyaz ve parlak görünmelerine takviyeci oluyor. Natürel olarak görünüş tazeleniyor ve gençleşiyor. Artı olarak, görüş ne kadar iyi olursa, gözlerinizi daha az yorar ve daha az kısarsınız.

ANTİ-İNFLAMATUAR ETKİLER

Kerevizin yapısında, anti-inflamatuar bereketleri olduğuna inanılan polisakkaritler bulunur. Hür radikal zararına karşı savaşan antioksidanlar da kapsar; bu radikaller, iltihaplanma ve kanser, eklem irini gibi hastalıkların esas nedenlerindendir. Dahası sindirim yollarında iltihaplanma olan ülseratif kolit, chron hastaları, kerevizden ciddi biçimde yararlanabilirler; zira kapsadığı antioksidanlar, bu hastalıkları tesirli bir şekilde rehabilitasyon edebiliyor.

HASARI HÜCRESEL SEVİYEDE ONARIR

Kerevizin yapısında ondan fazla antioksidan cinsi bulunur – flavanoid, K vitamini, lunularin gibi. Bu antioksidan maddeler, oksidatif stresin natürel yollarla aşılmasına ve bedenimizin hür radikallerden temizlemesine takviyeci olur; böylece hücrelerimiz, kan damarlarımız ve uzuvlarımız için korunma sağlanmış olur.

BEDEN SICAKLIĞINI DÜZENLER

Kerevizin yüksek su ve elektrolit içeriği, bedenimizi sıcak günlerde hem ıslatıp hem de ferahlatarak beden sıcaklığının tertip edilmesine takviyeci olur.

ÜLSERİN ÖNLENMESİNİ SAĞLAR

Kereviz, midedeki ya da ince bağırsaktaki minik, sızılı yaraların başka bir deyişle ülserin yaradılışını maniler; zira yapısında sindirim sisteminin çeperini gözeten emin bir etanol cinsi bulunur. Yapılan araştırmalara göre, kereviz, mide çeperindeki ülser ve yırtılmalara karşı korunmada kritik olan mide mukozasının ölçüsünü ciddi biçimde artırıyor.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARININ YASAKLANMASINA TAKVİYECİ OLUR

Kereviz, bu bakımdan yaban mersinine eş – ürik asit seviyesini artırırken idrar imalini de uyarır. Bu özelliği, faize ve sindirim sistemlerindeki bakteriyel enfeksiyonlarla gayrette harikulade bir takviyeci olmasını sağlar.

KİLO VERMEYE TAKVİYECİ OLUR

Kerevizin her sapında sadece 10 kalori bulunur; aynı zamanda da tamamen natürel, vitamin ve besleyici madde ambarıdır. Metabolizmanın tertip edilmesine ve kendinizi tok sezmenize takviyeci olur; böylece geç saatlerde sıhhatsiz alternatiflerle atıştırma lüzumunuzu eksiltir.

Bir cevap yazın