Hemen Hakimiyet Edin, Boyunda Veya Kulakta Şişlik Varsa

Boyunda veya kulak artta bulunan topaklar oldukça yaygın bir problemdir. Ve bazı gidişatlarda bu topaklar riskli olabilir. Boyun ve kulak topaklarının daha riskli veya hatta hayati risk talep eden sıhhat meselelerini bildirdiği bazı vaziyetler vardır…

Boyundaki şişlikleri kesinlikle hekime gösterin

Boyundaki şişlikler üst yutak kanserinin lenf düğümlerine dağılmasına neden olabilir. Bu topaklar genellikle sızılı olmaz, ancak göz arkasını edilmemelidir.

Bu kanserin öbür bulguları arasında, duyma kasveti, burun tıkanıklıkları, burun kanaması ve flu görme gibi meseleler vardır. Kulakların arttaki topaklar, cilt kanseri gibi bazı kanser cinslerine de eşlik edebilir. İyi mizaçlı urlara da neden olabilir.

Lenf sistemini hakimiyet ettirin

Lenf bozukluklarında lenf düğümleri gelişir ve şişer. Bu tıbbi vaziyet “lenfadenopati” olarak öğrenilir. Lenfatik sistemimiz lenf damarlarından oluşur ve lenf düğümlerinde bulunan suratlarca bakteriyi tutup yok eder.

Lenfadenopati, boyun, kulak etrafındaki alan ve kolların altında olmak üzere bedenin değişik bölgelerindeki lenf düğümlerinin genişlemesine neden olabilir.

Lenf bezlerinin rastgele birinin genişlediğini ve şiştiğini fark ettiyseniz, hekime müracaat etmeniz gerekir.

Boynunda, kolların altında veya kasıkta genişlemiş lenf düğümleri, beyaz kan hücrelerinde başlayan ve bir kanser cinsi olan Hodgkin Lenfoma’nın yaygın bulgularıdır. Bu hastalığın öbür semptomları arasında gece terlemeleri, kilo kaybı, ateş ve kalıcı öksürük de vardır.

Vücut sistemlerinizi enfeksiyonlar için hakimiyet edin

Virüslü ve bakteriyel enfeksiyonlar sıklıkla boyun ve kulakların çevresinde şişlik ve topaklar oluşturur. Kulakların artta topaklar oluşturan en yaygın enfeksiyonlar arasında mononükleoz, strep boğaz, suçiçeği ve kızamık bulunur.

-Alana gelen şişliklerin yağ kistlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını hakimiyet edin

Kulak ve boyundaki topaklar bazı kistlerden kaynaklanıyor olabilir

Bu kistler cildimizi ve saçımızı yağ ile kaplayan yağ bezelerini de oluşturur. Hekimler genellikle görsel tetkik sırasında kistleri teşhis eder, ancak bazı gidişatlarda ek testlere gereksinim duyulabilir.

Boyun ve kulakta oluşan topaklar göz arkasını edilmemelidir. Topaklarınızın rehabilitasyon gerektirip gerektirmediğini hekiminize danışıp bilmelisiniz.

Bir cevap yazın