Hemoroid Şişliğine Ne İyi Kazanç?

Millet arasında hemoroit olarak öğrenilen hastalığın adı da hemoroiddir. Genelde tuvalet sırasında şahsa oldukça rahatsızlık hissi veren ve kanamaya neden olan hemoroid memesi dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Hemoroid memesine karşı rastgele bir tedbir alınmaz ve ya rehabilitasyona başlanmaz ise ilerleyen aşamalarda bu şikayetler çoğalacaktır. Makatta görülen kanamalar zamanla artar. Bu vaziyet şiddetli sızıyı da birliktesi getirir. Hemoroit memesi kanaması anemiye neden olur.

Makat çevresinde zorlanmaya bağlı oluşan hemoroid memeleri erken rehabilitasyon edilmez ise negatif neticelere sebebiyet verir. Başlangıç seviyesinde olan hemoroid memesi dikkat edilmediği takdirde şişer ve zamanla gelişir. 3. Safhaya olaşan hemoroid memesi dışkı çıkışı sırasında oldukça acı hissi uyandırır. Birey şiddetli sızı nedeniyle tuvalete çıkmak istemez. Ertelenen gaitanın daha sert ve kuru olmasına neden olur. Ertelemek fayda değil bütün tersi hasara neden olur.

Makat bölgesinde görülen hemoroid memesi safhasına bağlı olarak sızı derecesi değişmektedir. 1. 2. Derece hemoroidler de sızı minimaldir. Fakat 3. Ve 4. düzey hemoroidler de sızı oldukça şiddetlenmektedir. Birey psikolojik olarak kendini kötü sezer. Yürümekte ve oturmakta güçlük sürükler. Sızı çekilmez bir hal alırken bunu gevşetmenin birkaç yolu vardır.

Hemoroid hemoroit memesi sızısı için evde basitçe uygulayabileceğiniz usullerden birisi oturma banyosudur. Bu uygulamayı yapabilmek için bir leğene veya küvet içine ılık su koyarak 15-20 dakika süresince makat bölgesini alacak biçimde içinde oturmak gerekir. Bir ölçü gevşediğinizi fark edeceksiniz. Ilık su ile yapılan oturma banyosunun rastgele bir yan tesiri yoktur. Tamamen natürel sızıyı gevşetmeye müteveccihtir. Bu usul ile hemoroit memesi az da olsa indirmesine destekçi olacaktır. Bunun yanında birey buz kompresi de yapabilir. Buzu ince bir bez ile sardıktan sonra makat bölgenize 5 dakika aralıklarla uygulamak sızının yatışmasına destekçi olacaktır. Tuvalete çıkmadan evvel anal bölgeye vazelin sürebilir dışkı sırasında bölge tahriş etmekten kaçınmış olursunuz.

Hemoroit hemoroid memesini indirmek için satılan krem veya nebatsal ilaçlara inanmayın. Bu nebatsal kremleri kullanarak değişik bir karmaşık gidişatı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle bir vaziyette kesinlikle hekime danışın.

Kullanılacak olan kremler hemoroit sızılarınızda geçici olarak gevşeme sağlayabilir. Fakat bu var olan memeler geçmeyecektir. Bir müddet sonra şikayetleriniz tekerrür başlayacaktır.

Ilık oturma banyosu sonrası sızınız rahatladıktan sonra yapılması gereken ilk şey bir an evvel uzman bir hekim hakimiyetinde rehabilitasyon olmaktır.

Çünkü hemoroit hemoroid memesi kendiliğindene inebilen ve iyileşen bir hastalık değildir. Dolayısıyla birey korkmadan ve utanmadan alakalı kısımdan buluşma alıp tetkik olmalı ve en uygun rehabilitasyon usulü seçilerek şikayetlerden kurtulmalıdır.

Artık günümüzde kullanılan operasyonsuz lazer usulüyle 5 -6 dakikada sızılarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu kadar kısa zamanda yapılan harekâttan sonra yürüyerek sosyal yaşamınıza devam edebilirsiniz. Yapılan operasyonsuz rehabilitasyon usulünde hiçbir dikiş izi ve sızı olmaz .

Hastaya sunduğu en büyük avantajı ise hiçbir iş eforu kaybı yaşatmamasıdır. Aynı gün hem tanı ve hem de rehabilitasyon olmak muhtemeldir.

Bir cevap yazın