Hepatit A’dan korunmanın 2 kolay yolu

Türkiye’de yetişkinlerin yüzde 72-100’şanın bu hastalığı geçirdiği söyleniyor. Türk Gastroenteroloji Derneği Genel Sekreteri ve Başkent Üniversitesi Gastroenteroloji Bilim Dalı öğretim azası Prof. Dr. Birol Özer, Hepatit A’dan korunmada ehemmiyetli 2 etkeni sıraladı.

Türk Gastroenteroloji Derneği Genel Sekreteri ve Başkent Üniversitesi Gastroenteroloji Bilim Dalı öğretim azası Prof. Dr. Birol Özer, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde orman yangınlarının ardından tespit edilen Hepatit A salgını üzerine, hastalıkla alakalı söylemelerde bulundu.

Prof. Dr. Birol Özer yaptığı söylemede, Hepatit A virüsünden korunmada paklik ve aşılamanın ehemmiyetli olduğunu belirterek, aşının 6 ay ara ile iki doz biçiminde uygulandığında yüzde 94-100 oranında bağışıklık sağladığını ve gözeticilik zamanının 10-30 sene olduğunu bildirdi. Hepatit A virüsü HAV infeksiyonunun, dünyanın her yerinde görüldüğünü, dünya genelinde 120 milyon bireyin infekte olduğunu belirtti.

TÜRKİYE’DE YETİŞKİNLERİN YÜZDE 100’Ü BU HASTALIĞI GEÇİRİYOR

Her sene 1,4 milyon yeni hadisenin bildirildiğini, takribî 34 bin vefatın olduğunun hipotez edildiğini aktaran Özer şunları söyledi:

“Türkiye’de yetişkinlerin yüzde 72-100’şanın bu hastalığı geçirdiğini söyleyebiliriz. HAV genellikle fekal oral yolla bireyden bireye temas veya virüs bulaşmış su ve besinlerin harcanması ile bulaşmakta, hastalıktan korunmada su ve gıdaların kirlenmesinin önlenmesi, el devireme, paklik ve aşılama ehemmiyetlidir. Virus kaynatma ile 5 dakikada tamamen yok olur, çamaşır suyuna duyarlıdır. HAV bazen su veya kontamine lekeli besin kaynaklı salgınlar biçiminde kendini gösterir. Çocukların yüzde 92’sinde hastalık hafif bulgular ile atlatılırken yetişkinlerin yüzde 75’inde besbelli hepatit tablosu olur. Hastalarda vasati 28 15-50 günlük kuluçka yarıyılından sonra bulantı, kusma, sarılık, karın sızısı, koyu renkli idrar, sarih renkli dışkı, kaşıntı şikayetleri ortaya çıkar. HAV bazı şahıslarda eklem sızısı ya da biçiminde de belirti verebilir. Hastaların yüzde 85’i, 2-3 ay içinde iyileşirken 6 aylık vakitte ise tamamı düzelir. Bu hastalıkta kronikleşme görülmez. İyileşip antikor büyüyenlerde koruyucluk ömür boyudur, bir daha tekerrür infeksiyon gelişimi mevzubahisi değildir. Ancak yüzde birden az hadisede koma gelişimine neden olan ciddi karaciğer yetmezliği büyür. Bu tablo daha çok 50 yaş üstü ve kronik Hepatit B ya da C infeksiyonu olan fertlerde görülür.”

6 AY İÇİNDE BÜTÜN İYİLEŞME SAĞLANIYOR

HAV infeksiyonu kendi kendini sınırlayan bir hastalık olduğu için özel bir rehabilitasyonunun olmadığını belirten Özer, hastalığın etkin olduğu yarıyılda istirahat ve beslenme takviye rehabilitasyonunun verilmesinin yeterli olduğunu ifade etti. Hadiselerin hemen hemen tamamının 6 ay içinde bütün iyileştiğini aktaran Özer, şunları söyledi:

“Çok seyrek komaya neden olan karaciğer yetmezliği büyüyen hadiselerin karaciğer nakli yapılan merkezlerde takip edilmesi, yoğun bakımda takviye rehabilitasyonu verilmesi gerekir.Hepatit A virüsünden korunmada paklik ve aşılama ehemmiyetlidir. Aşı 6 ay ara ile iki doz biçiminde uygulandığında yüzde 94-100 oranında bağışıklık sağlar ve gözeticilik süresi 10-30 yıldır. Ülkemizde de çocuklara 18. ve 24. ayda olmak üzere 2 doz aşı kumpaslı olarak 2012 senesinden beri uygulanmaktadır. Şayet yetişkin fertler hastalığı geçirmediyse ve kronik hastalığı varsa HAV’a karşı aşılanmalıdır.”

Kaliforniya eyaletinde geçtiğimiz günlerde Hepatit A salgınıyla gayret kapsamında konutsuzların kaldığı caddeler başta olmak üzere şehrin muhakkak bir kısmı ve yangınlardan etkilenen bölgelerde önlem olarak çamaşır suyuyla yıkanması kararı alınmıştı. Şehirde ayrıca bu emelle 40 bin bireyin aşılandığı söylenmişti.

Bir cevap yazın