Her Tasaya Derman Mucize Bitki

Fikriyat.com yazarı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu nebatlar dünyasında çok tanınmış olmayan ama sıhhat açısından yararları olan bir çobançantası nebatından bahsetti. Bitki bilimciler sayesinde gündeme gelmeyi muvaffak olan çoban çantası potasyum, saponinler, flavonlar ve kanamayı durdurucu bir madde kapsıyor. Genellikle çay olarak harcanmasının yanında farklı kullanımları da vardır

Ona çobançantası denilmesinin sebebi kapsülünün üçgen biçiminde olup çobanların çantasına benzemesinden kaynaklanır. İngilizcesi “purse shepherd”; purse: çanta, shepherd: çoban anlamına kazanç. Bir sene içerisinde 6-7 kez tohum döker, bu da onun ne kadar süratli üreyebildiğini gösterir. Bu özelliğinden dolayı araştırma emelli deneyler yapılabilir. Çobançantası ocak ayından aralık ayına kadar çiçek açar ve tohum döker. Kış ayları sert geçmeyen bölge topraklarında yetişen çobançantası dört mevsim aralıksız çiçek açar ve tohum döker. Çiçekleri, hermafrodit olduğundan hem erkek hem de dişi uzuvlarını bulundurduğu için kendi kendini döller.

Kuşlar tohumlarına büyük ilgi duyarlar. Oldukça besleyicidir. Çobançantasının tohumları serinkanlı sulara atıldığında sivrisinekleri cezbederler, yapışık olduklarından sinek yapışıp kalır ve hayatı son bulur. Toprak üzerindeki tohumları ise, sinek larvaları için toksik tesirlidir. Proteaz enzimi kapsadıklarından larvaların protein yapısını bozarak yok edilmelerini sağlar. Yarım kilo çobançantası tohumu 10 milyon sivrisinek larvasını yok edebilmektedir. Bu özelliğinden dolayı ona etçil diyenlerde var.

Çiçek açmazdan evvel taze yaprakları salatada tere veya lahana yerine kullanılır. C-vitamini beceriksizliğinin neden olduğu skorbüt rahatsızlığına karşı kullanılır. 100 gram çobançantasının yeşil taze yaprakları 300 mg’ın üzerinde C-vitamini kapsar. Çiçekleri ve tohumları ham veya pişirilerek harcanır. Tohumlarının hafif baharatımsı tadından dolayı çorbalarda veya et yemeklerinde kullanılır. Tohumlarının %35 i yağdır. Ekstrakte edilerek yenilebilir yağ elde edilir. Kökleri ise taze veya kurutulmuş olarak zencefil yerine kullanılır. Çok doğrultulu kullanılabilen çobançantasının tohumdan yemeklik yağ veya baharat elde edilirken kökleri, yaprakları ve çiçekleri de tüketilebilmektedir.

ÇOBANÇANTASI AYNI ZAMANDA DEMİR, KALSİYUM, FOSFOR VE POTASYUM AMBARIDIR

B grubu vitaminleri de yeterli seviyede kapsar.

mg /100 g çobançantasında;

Demir 41

Fosfor 729

Potasyum 3 939

Kalsiyum 1 763

Vit-B1 tiamin 2,12

Niacin 3,4

Vit-B2 riboflavin 1,44

BAYANLAR İÇİN

Miyoma bağlı sık sık ara kanama geçiren kadınlar çoğu zaman operasyon olmak zorunda kalabiliyorlar, ya miyom alınıyor ya da rahmin tamamı alınmak zorunda kalıyor. Ara kanamaların sonucunda da fazla olduğu takdirde, kansızlık anemi basitçe gelişebilmektedir.

Çobançantası nebatında bulunan bursik asit kanamayı durduran en ehemmiyetli faktör maddedir. Miyoma bağlı kanamaların durdurulmasında sulfanilik asit ise primer tesirlidir. Regli yarıyıllarını mens yoğun kanamalı geçiren kadınlar için de nasıl bir derman olduğunu kullananlar çok iyi bilir.

Adonitol, değişik ismiyle rubitol hücre membranının stabilitesinde çok eforludur. Soğuktan negatif etkilenen çok insan tanıdım, soğuğa karşı ten hassasiyeti olanlar veya soğuğa bağlı olarak büyüyen periferik-nöropati sızılarına karşı da iyi bir çözümdür. Bitkinin hemen hemen her kısmında bulunan thiocyanic asit’in tesirini ve medyatorik olarak da yeniden içeriğinde bulunan bursine N,N,N-Trimethyl-N-2-hydroxyethyl ve diosmin faktör maddeleri göz arkasını edilmemelidir.

HEMEROİD BASUR ŞİKAYETLERİNDE

Çobançantası Capsella bursa-pastoris, hemeroid şikâyetlerine karşı incelediğim tüm nebatlar içerisinde en tesirli olanıdır. Gşöhrette bir defa çayını içmek yeterli olacaktır. Protocatechuic asit primer tesir gösterir ise de tek başına monoral olarak kullanıldığında netice almak olası değildir. Çobançantası nebatının doğru cinsinin kullanılıyor olma koşulu en ehemmiyetli noktadır. Rubella cinsi tesiri bu anlamda yok denecek kadar azdır. Doğru cinsi ise bursa-pastoris’dir.

Çobançantası hem vasokonstriktör hem de vasodilatif tesir gösterir ise de, vasokonstriktör tesiri çok daha baskındır. Bu özelliğinin baskın olmasından dolayı hemeroid üzerinde tesiri daha baskındır.

İşte, Capsella bursa-pastoris nebatını çobançantası eşsiz kılan hyssopin ve inositol metabolitlerini aynı zamanda içeriğinde bulundurmasıdır. Hemeroide karşı, çobançantasının içeriğindeki ana faktör metabolitleri ve sekonder metabolitleri bir araya getirip karışımını hazırlayıp kullanmak çözüm olmayacaktır. Zira, bu metabolitlerin yanı sıra nebatın içeriğinde bulunan mineral, vitamin ve değişik takviyeci aktif maddelerin fonksiyonel olduğunu da göz arkasını etmemek gerekir.

Bilimin, aynı nebattan hazırladığı natürel aktif maddelerden oluşan karışımı, nebatın fıtratındaki ilim karşısında aciz kalır. Biz buna “oluşumun kaidelerine bağlı kalmak” koşulu diyoruz.

Çobançantası nebatını hamile kalmak isteyen veya gebelik yarıyılındaki kadınların netlikle kullanmamasını öneririm. Özellikle rahim kanlanmasını eksilttiği için embriyonun kanla beslenmesini eksilteceğinden, ilk 3-4 ayda düşük yapma tehlikesini büyük oranda artırırken, rahmin kasılma hareketlerini de tetikler. Bu nebat Çin’de 250 nebat arasında anti-fertil sıralamasında 7. sırada yer alır. Bu sıralamaya göre hamile kalmayı güçleştirici olarak oldukça tesirli olduğunu görmekteyiz.

Uzak Doğu ülkelerinde Çin, Hindistan ve Siri Lanka’da doğumu basitleştirmek emeliyle doğumu yakın bayanlara çobançantası çayı verilir. Rahim kasılmalarını artırıcı ve süratlendirici uterin contracting özelliği olduğu muayenehane deneyler ile de kanıtlanmıştır.

Sık sık burun kanaması şikâyeti olanlar, çobançantası çayını seçim edebilirler. Yüksek tansiyona bağlı burun kanaması mevzubahisi ise kullanılmamalıdır. Tiroit bezi işlev bozukluğu olanların da çobançantasından uzak durmaları önerilir.

Birçok ülkede nebatsal rehabilitasyon uzmanları mide, akciğer, rahim, mesane ve böbrek kanamalarına karşı kurutulmuş çobançantası çayı önermektedirler. İçeriğinde bulunan fumarik asitten dolayı, kanserli urlarına karşı çobançantası çayı önerilmektedir.

Bir cevap yazın