Her Konuta Gerekli Akdeniz’in En Şifalı Nebatı

Defne; Akdeniz de yetişen her daim yeşil kalabilen, gözümüze hoşluk, damağımıza lezzet cildimize de hoşluk katan bir nebattır.

Defne ülkemizde Ege, Karadeniz ve Marmara Bölgelerinde de yetişir. İnsanlar ilk çağlardan beri defneyi bulmuş ve onu hem yemeklerinde kullanmış hem de ekonomik olarak yararlanmışlardır.

Defne yaprağı güzel kokusu ve aroması ile anılsa da bu nebatın sıhhatimiz için de fantastik bereketleri vardır.

Defne Yaprağı Çayı Bereketleri

 • Migreni ve baş sızılarını giderir. Ateşi düşürür. Kolesterolü dengeler. Defne Yaprağı çayı sindirimi süratlendirerek zayıflamaya takviyeci olur. Saçların dökülmesini maniler ve saçların uzamasına takviyeci olur. Alzheimer hastalığına verimlidir. Görme problemlerine iyi kazanç. Grip ve soğuk algınlığının önlenmesine takviyeci olur.
 • Balgam söktürme özelliği vardır. Adet kanamasını kumpaslar, adet kanaması az olan bayanların adet kanamalarının çoğalmasını sağlar. Terlemeyi sağladığı için bedendeki mikropların ter takviyeyi ile dışarı atılmasını sağlar. Diş sızılarını geçirir. Sindirimi hafifletir, gaz giderici özelliği vardır.
 • Kan şekerinin düşmesine takviyeci olur. Cilt kanseri ve kan kanseri lösemi hastalığında oldukça verimlidir. Mideyi kuvvetlendirdiği için mide hastalıklarına özellikle ülsere verimlidir.
 • Parkinson hastalığına iyi geldiği yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Buruşuklukları önler, cildi gençleştirir. Bedende oluşan egzama ve sedef hastalığına oldukça verimlidir.
 • Defne yaprağı çayı viral enfeksiyonlar ve mantara verimlidir.
 • Bedendeki enzim salgılanmasını ve hormonları kumpaslar. Bel sızılarına iyi kazanç. Kalp ve damar sıhhati açısından oldukça verimlidir. Sarih yaraların tez kapanmasını sağlar. Solunum yolu hastalıklarına özellikle astıma verimlidir. Kulak sızılarına iyi kazanç. İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Romatizmaya iyi kazanç. Kuru ciltlere çok verimlidir. Defne yaprağı çayı iltihaplı sivilce rehabilitasyonunda oldukça verimlidir ve iltihaplı sivilce yaradılışını maniler. Artrit gibi kemik hastalıklarına iyi kazanç.
 • Sakinleştirici özelliği vardır.

Defne Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır

 • 1 su kadehi klorsuz suyu çaydanlığa 3 adet defne yaprağı ile beraber koyup kaynatın.
 • Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıp üç dört dakika demlenmesini bekleyin.
 • İçimini yumuşatmak isterseniz bal ile tatlandırabilirsiniz.

Ayrıca defne yaprağı çayı öksürük gidermede kullanmak istiyorsanız da yarım litre suya dört yemek kaşığı bal, yirmi adet defne kurutulmuş defne yaprağı ile iki adet limonun suyunu sıkarak kısık ateşte kıvamı yoğunlaşana kadar ısıtın.

Ocaktan alıp soğumasını bekleyin. Ardından kapalı bir kaba koyup buzdolabına koyun. Öksürüğünüz geçene kadar günde 2 veya 3 kaşık almanız yeterli olacaktır.

Ayrıca defne yapraklarının yaymış olduğu kokunun konutunuzdaki böcekleri de uzaklaştırdığını da belirtmek isteriz.

“Her Konuta Gerekli Akdeniz’in En Şifalı Nebatı” için bir yorum

Bir cevap yazın