Sıhhatli Bir Kalp Bunlar Olmadan Olmaz

Sıhhatli kalbe sahip olmanın yolu doğru besinleri harcamaktan geçiyor. Her gün 1 diş sarımsak, haftada 3 kere nohut gibi kuru bakliyat harcamak kalp krizini önlüyor..

Her gün 1 diş sarımsak

Damar içinde pıhtılaşmayı yasaklayarak, koroner kalp hastalıkları tehlikesini eksiltir. Her gün 1 diş sarımsak yenilebilir. Balık: Balık ve balık yağı, damar içi tıkanıklarının eksilmesinde faaldir. İçeriğindeki Omega-3 yağ asitleri yüksek antioksidan özelliğindedir. Balığı, ızgara, buğulama, füme biçiminde tüketebilirsiniz.

Kalp ve damar hastalıkları gençyaşlı bir hayli şahsı tehdit ediyor. Uzmanlar korunmak için doğru beslenmek gerektiğini belirtiyor. Beslenme ve Perhiz Uzmanı Emel Unutmaz Duman, tuz, şeker ve içkiden uzak durmak gerektiğini belirterek, kalp sıhhatini gözetmenin yollarını şöyle anlatıyor…

ÖNCE YAĞI AZALTIN

Süt ve süt mahsullerinin az yağlı veya yağsız olanlarını seçim edin. Haftada en az 2 kere balık yiyin. Bütün hububatları harcayın. Margarin, tereyağı, kuyruk yağı gibi doymuş yağlar yerine zeytinyağı, ayçiçek yağı, soya, kanola yağını seçim edin. Yağın çeşidi de ehemmiyetlidir. 1 tatlı kaşığı yağ yerine, 5 zeytin veya 4-5 fındık veya 2 ceviz yiyebilirsiniz. bakla gil harcayın Beslenmenizde kuru baklagillere nohut, kuru fasulye, mercimek vb. daha çok yer verin. Kuru baklagiller; yağ, doymuş yağ ve kolesterolden fukara, kompleks karbonhidratlar ile posadan zengin nebatsal protein kaynağıdır. Kkolesterolü düşürücü tesirleri vardır.

ÖLÇÜLÜ PROTEİN

Kalp sıhhati için protein grubu gıdalar da balık, kümes hayvanları eti, yumurta ve kırmızı et beslenmede yer almalı. Yağsız kırmızı eti ve tavuğu haftada 1 kere, balığı 2-3 kere, baklagilleri de 2-3 kere yenilmesi gerekir

DOST BESİNLER

KURUYEMİŞ

Ceviz, fındık; antioksidan özelliği olan Omega-3 ve E vitamininin yanı sıra magnezyum ve posa da içerir.

ESMER TAHIL

Yulaf, çavdar ve bütün buğday ununun; B ve E vitamini içeriklerinden dolayı kalp hastalıklarını önleyici özellikleri vardır. Yulaf gevreği, kepekli ekmek, kepekli makarna, kepekli pirinç, bulgur tüketimini artırabilirsiniz. Üzümşöhret kırmızısı: Kırmızı üzümün içeriğindeki yüksek antioksidanlardan dolayı kalp hastalıklarında pozitif tesiri vardır.

Özellikle çekirdekli kuru kırmızı üzüm harcanması önerilir. Domates -karpuz: Domates-karpuz, antioksidan özelliği olan likopeni yüksek oranda içeriği için yapılan araştırmalarda kalp hastalıkları yaradılış tehlikesini eksilttiği görülmüştür.

GÜNDE 1 KAŞIK KETEN TOHUMU

Doymamış yağ asitleri, potasyum, posa, E vitamini ve Omega-3 kapsayan keten tohumu kalp hastalıklarına gözetiyor. Her gün 1 çorba kaşığı keten tohumunu yoğurt ve çorba gibi gıdaların içine katarak tüketebilirsiniz

KİLO VER BELİNİ İNCELT

Kalp sıhhatini gözetmek için ideal beden ağırlığınızı gözetin, kiloluysanız zayıflayın. Fazla beden yağı, kalp hastalığı tehlikesini arttırır. Bedende fazla yağın depolandığı bölgeye göre de kalp etkilenir. Bu sebeple; ideal beden ağırlığınıza erişmeniz ideal beden kitle indeksi/BKİ dışında, bel-kalça oranınızın da olağan olması ehemmiyetlidir. Bel-kalça oranı erkeklerde 0.9’un, bayanlarda ise 0.85’in üzerine çıkmamalıdır.

​HAREKETLİ YAŞAM ÖMRÜ UZATIR

Fiziksel etkinliği çoğaldırmak, kan kolesterol ve trigiliserit seviyelerinizi olağanda meblağ, HDL kolesterol iyi kolesterol düzeyini çoğaldırır, kan tazyikini düşürür, stresi hakimiyet etmeye dayanakçı olur ve enerji tüketerek beden ağırlığının hakimiyet altında yakalanmasını sağlar…

Bir cevap yazın