Her Gün 1 Kahve İçmeniz İçin Bilimsel 11 Sebep

Hemen hemen her gün insanlar tarafından harcanan bir meşrubat olan kahvenin insanlar üzerindeki tesirleri çok tartışılacak gibi gerçekten. Kültürümüzde 500 senelik bir geçmişe sahip olan; kokusuyla huzur, içimiyle mutluluk veren kahve bakın nelere iyi geliyor…

1- Antioksidan zengini

2005 senesinde yapılan bir araştırmaya göre öteki hiçbir mahsul kahve kadar çok antioksidan sunmuyor. Elbette meyve ve sebzelerde de çok ölçüde antioksidan bulunuyor ama insan bedeni en çok antioksidanı kahveden alıyor.

2- Kahveyi yalnızca koklamak dahi sizi stresten uzaklaştırabilir

Seul Milli Üniversitesi’nden analistlerin fareler üzerinde yaptığı bir deneye göre, az uyku sebebiyle strese giren fareler kahve aromasına maruz kaldıklarında, beyinlerinde bu strese bağlı olarak oluşan proteinde de bir metamorfoz yaşanıyor.

3- Kahve Parkinson hastalığıyla alakalı semptomları azaltabilir

Science Daily’de 2012 senesinde Dr. Ronald Postuma tarafından kaleme alınan bir çalışmaya göre, kahve içmek Parkinson hastalarının hareketlerini hakimiyet etmelerinde onlara dayanakçı oluyor. Ayrıca kahve içenlerin Parkinson hastalığına tutulma oranları da daha düşük.

4- Kahve karaciğeriniz için çok faydalı

2006 senesinde 22 yaş üstü 125 bin şahısla yapılan bir araştırma, günde en az bir bardak kahve içenlerin karaciğer sirozuna tutulma olasılıklarının yüzde 20 daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Araştırmayı idareyenlerden Arthur L. Klatsky, The Guardian gazetesine verdiği beyanatta, kahve tüketiminin özellikle içki kullananların tutulduğu siroza karşı gözetici bereketleri olduğunu vurguladı.

Ayrıca araştırmalar, kahvenin içkiyle iletişimi olmayan karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıklarını önlemede de faydalı olduğunu ortaya koydu.

5- Kahve daha mutlu sezmenizi sağlayabilir

National Health Institute tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde dört bardak ya da daha çok kahve içenler, hiç içmeyenlere oranla yüzde 10 oranında daha az bunalıma giriyor. Bunun yalnızca kahvenin içerisinde bulunan kafeinle ilişkili olmadığını da belirtiliyor.

Araştırmayı yürütenlerden Dr. Honglei Chen, kahvenin mutluluk vermesinin sebebini, içindeki emin antioksidanlara bağlıyor.

6- Kahve tüketiminin daha düşük intihar oranlarıyla da bir ilişkisi var

Harvard Millet Sağlığı Mektebi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde iki ila dört bardak kahve tüketimi, hem erkekler hem de bayanlar için intihar oranını yüzde 50 etrafında düşürüyor.

Bunun sebebi de kahvenin hafif bir antidepresan olarak da tesir gösterip, serotonin, dopamin gibi asapsal salgıların yapımına dayanakçı olması olarak gösteriliyor.

7.Kahve, cilt kanserine tutulma olasılığınızı düşürebilir

Harvard Tıp Mektebi ve Boston’daki Brigham and Women’s Hospital, bütün 20 senelik bir müddet süresince 112 bin 897 erkek ve bayanı takip etti ve günde 3 bardak ve üstü kahve içen bayanların, hiç kahve içmeyenlere göre cilt kanserine tutulma ihtimalinin daha düşük olduğunu net bir biçimde ortaya koydu.

8- Kahve sayesinde daha iyi bir atlet olabilirsiniz

The New York Times’ın bir haberine göre, bilim insanları ve atletler, sportif performansa başlamadan evvel içilen bir bardak kahvenin özellikle uzak koşu ve bisiklet gibi sporlarda performansı pozitif etkilediğini senelerdir öğreniyorlar.

“Kafein kan akışındaki yağ asitlerinin ölçüsünü artırır, Bu da atletlerin adalelerinin yağları beden için yakıt olarak kullanmasına dayanakçı olur.

Bu bedenin egzersiz zamanınca kullanılmak üzere minik ölçülerde karbonhidrat depolamasını sağlar.

9.Kahve, Tip 2 diyabetin gelişim tehlikesini azaltabilir

The American Chemical Society’nin araştırmasına göre, kahve, Tip 2 diyabet tehlikesini eksiltiyor. Araştırmaya göre günde 4 bardak ya da üstü kahve içenlerin, hiç içmeyenlere oranla Tip 2 diyabet gelişim oranlarının yüzde 50 daha düşük olduğu gözlemleniyor. Her ilave edilen bardakta bu tehlike yüzde 7 oranında azalıyor.

10- Alzheimer’a karşı korur

Yapılan bir hayli araştırmada kafeinin Alzheimer’a tutulma tehlikesini eksilttiği görüldü. İtalyan analistlerin yaptığı son çalışmada her gün bir kahve içmenin Alzheimer’a tutulma tehlikesini eksilttiği saptandı.

Araştırmalarda kahvenin bilme hünerinizi çoğaldırdığı da görüldü. Ayrıca Parkinson hastalarının hareketlerini hakimiyet altında yakalamalarına da dayanakçı oluyormuş.

11- Kahve sizi daha zeki yapabilir

Kahve yalnızca daha açıkgöz olmanıza değil aynı zamanda zekânızın daha bariz olmasına da dayanakçı olabilir.

CNN’de yayınlanan bir habere göre, kahve zekâmızın daha aktif çalışmasına dayanak oluyor.

Time muhabiri Michael Lemonick ise şöyle diyor: “Az yattığınızda ve zinde kalabilmek için kahve aldığınızda, kendinizi daha atik, daha dikkatli, daha anlamlı us yürüten başka bir deyişle akıl ile alakalı pek çok işlevi daha rahat yerine getiren ve her şeye daha iyi ve zamanında tepki veren bir konumda buluyorsunuz.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla şahsın yararlanması için, hoşlanıp, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın