Her Gün Fark Etmeden Yaptığımız 11 Hasarlı Şey

Alışkanlıkları değiştirmek yalnızca olası değil ayrıca lüzumlu, en azından Oregon Devlet Üniversite’sinden Veronica Irvin’in bir araştırmasına göre. Bazı alışkanlıklarımız o kadar uzun zamandır bizimleki onları tamamen doğru varsayarız. Zira güneş kremi veya tütsü kullanmanın nesi yanlış? Ancak son zamanlardaki çalışmalara göre bazı alışkanlıklar çok hasarlı olabilir.

Drsağlık takımı olarak hangi alışkanlıklarınızdan kurtulmanız gerektiğini bulduk.

1.Çok Fazla Güneş Kremi Kullanmak

Dışarı çıkarken güneş kremi sürülmesi gerektiğini öğrenir. Bu erken ihtiyarlama ve ten kanserinden korunmada dayanakçı olur. Ancak çok fazla kullanmamak ehemmiyetlidir. Güneş ışığı ve D vitamini yetersizliği pankreas kanseri gibi öteki kanserlere neden olabilir.

Avustralya, Canberra’da ki Milli Epidemiyoloji ve Ulus Sıhhati Merkezi’nde çalışan bir epidemiyelojist olan Anne-Louise Ponsonby’nin araştırmasına göre D vitamini yetersizliği ve fazla güneş gözetmesi Multiple Skleroz için bir neden olabilir. Dolaysız Güneş ışığından korunmalısınız ancak fazlaya kaçmayın. Sağlık tehlikelerinize göre hareket edin.

2.Yağ Tüketmemek

Fazla yağ harcamak kalp hastalıklarına ve kilo problemlerine neden olabilir. Ancak yağ yemeyi tamamen kesmemelisiniz. Vitaminlerin metabolizmasında dayanakçı oluyorlar. Seçimlerinize ve vaziyetinize göre günlük 44-78 gram iyi yağlardan tüketin.

3.Çok Fazla Sebze Harcamak

Sağlıklı bir beslenme kumpası içerisinde sebzeler netlikle bulunmalıdır. Ancak uzun bir vakit günde 7 porsiyon sebze ve 4 porsiyon meyve yemeniz bedeninize hasar verebilir. Yiyeceklerinizden en aşırısını almak istiyorsanız, taze sebzelerikızartılmış veya fırınlanmış değil günde 4-5 kezden daha az tüketin.

4.Elmaları Soymak

Genelde sebzelerin tam yiyecek öğeleri içlerinde değildir. Quercetin’inKalp sıhhatini destekleyen bir anti-oksidan %100’ü Elmaların kabuğundadır. Ceddilmemiş elma yemek kardiyovasküler sistemin kronik hastalıklarından korunmada tesirlidir. En ehemmiyetli şey yemeden evvel yıkamayı unutmamak, yoksa enfeksiyon kapabilirsiniz.

5.Yüksek Sesli Alarm Kurmak

Sessiz bir alarmı dinlemeyip yatakalma tehlikeyi her zaman vardır, bu surattan insanların çoğu yüksek sesli alarm kurar. Yüksek sesten dolayı tansiyon ve nabız artar.

Erken saatlerde beden hala rahatken insanlar olağanüstü derecede alıngandır. Yüksek bir ses kortizol seviyesini arttırak sıhhati etkileyebilir ve strese neden olabilir. Şayet bu biçimde uyanmak günler, haftalar, aylarca sürerse kronik bir strese neden olabilir.

2.Gelen Kutunuzu Devamlı Hakimiyet Etmek

İngiliz Psikoloji Müesseseyi’nun İş Psikolojisi Kısmı’nden Hekim Richard MacKinnon, e-mail in çoğumuz için yalnızca ehemmiyetli bir bağlantı taşıtı olmadığını ayrıca bir stres ve hayal kırıklığı kaynağı olduğunu buldu. Ve buna bağlı olarak bereketliliğimiz düşer.

Bilim insanları e-mail’in olumsuz tesirlerini en aza sürüklemek için kesin kaideler oluşturmaya çalışsada tekliflerinin herkes için aynı tesire erişmeyeceği aşikar ortada. Yinede, herkese iyi gelebilecek bazı teklifler şunlar:

  • Gelen kutunuzu sabah erkenden veya gece geç saatlerde hakimiyet etmeyin.
  • Evvel çalışıp sonra kutunuzu hakimiyet edin Tabi ki şayet çalışmanızın ehemmiyetli bir parçası değilse.
  • Gelen mail’ler hakkındaki bildirimleri kapatın.

7.Tütsü Yakmak

Tütsü Merkezi Asap Sistemi üzerinde pozitif tesirlere sahiptir, stresten kurtulmamızı ve hafiflememizi sağlar. Ancak Güney Çin Teknoloji Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre her gün devamlı tütsü yakmak Akciğer kanseri, Lösemi ve Beyin uru yaradılışına neden olabilir.

Tütsü değişinimlere neden olabilir. Deoksirübo Nükleik Asit gibi genetik materyali değiştirebilecek kimyeviler kapsıyorlar. Şayet gevşetici bir civar istiyorsanız, tütsü kullanabilirsiniz, ancak sonrasında azıcık pak hava almayı unutmayın.

8.Fazla Enerji Meşrubatı Harcamak

Enerji meşrubatları uyanmanıza ve faydalılığınızı çoğaldırmanıza dayanakçı olabilir. Ancak sıklıklar içmek öneri edilmiyor. Pasifik Üniversitesinden David Grant’in araştırması bazı enerji meşrubatlarının kumpassız nabza neden olabildiğini gösteriyor.

Araştırmaya yaşları 18 ile 40 araasında olan gönüllüler katıldı. 3 hafta süresince günde 2 kez hakimiyet grubuna klasik bir meşrubat, deney grubuna ise enerji meşrubatı verildi. Gruplar hangi meşrubatı içtiklerini öğrenmiyorlardı. Netice olarak, deney grubunda yüksek tansiyon ve nabız ortaya çıktı ancak hakimiyet grubunda hiç bir sapma görülmedi.

9.Sızıkesici Kullanımı

Sızıkesiciler kronik sızısı olanlara gerçekten de dayanakçı oluyor. Ancak, Ohio Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre ağrıkesiciler iyi duyguların yoğunluğunu azaltıyorlar.

Bu araştırmada bir gruba ağrıkesici verilirken öteki gruba plaseboilaç gibi görünen ama ilaç olmayan madde verildi. Sonrasında katılımcılar 40 tane resme baktılar —- Antipatik Açlıktan can veren çocuklar resimler ve sevimli resimler Kediler ile oynayan çocuklar vardı. Her resimden sonra her katılımcının her resmin ne kadar pozitif olduğunu değerlendirmesi gerekiyordu.

Sonuçlara göre sızı kesici alanlar tam resimleri plasebo alanlara göre daha kötü açıkladılar. Başka bir deyişle, reelliğin duygusal algısı bozulmuştu.

10.Kafanıza Havlu Sarmak

Kafanıza havlu sararken dikkatli olun. Unilever Araştırma ve Geliştirme’de saç bakımı üstdüzey idareyicisi olan Leon Van-Gorkom’a göre, saç ıslakken ağır bir havlu saçın kırılmasına ve hatta dökülmesine neden olabilir. Havlu sarmak yerine, saçtaki ekstra suyu sıkarak çıkarın ve saçınızın havada kurumasına izin verin. Fazla suyu sıkarken kibar olmaya dikkat edin ve yalnızca kısa bir vakit yapın.

11.Duşta Uzun Vakit Kalmak

Uzun süren duşlar gerçektende iyi sezdirir. Gevşemenize ve dayanakçı olur ve duş aldıktan sonra yatmak daha basittir. Ancak, uzun duşlar cildinizin nemini eksiltir, bu da kuru ve kaşınanan ve bir cilde neden olur. Duşunuzun süresi 10 dakikayı geçmemeli. Ne kadar kısaysa o kadar iyi!

Siz bu alışkanlıklardan hangisine sahipsiniz? Altta bulunan yorumlar kısmında alışkanlıklarınızı bizimle paylaşmayı unutmayınız!

Bir cevap yazın