Her Gün Fesleğen Çayı İçmenin 8 Yararı

Çok yediğiniz zaman sindirmeye destekçi olmasının yanında fesleğen çayı baş sızısını hafifletmeye ve bedeninizde tahribata yol açan stresi önlemeye de fayda. Deneyin!

Fesleğen güzel kokulu, ilaç özelliği olan nebattır. Asırlar süresince mutfak içerisindeki uygulamalarının yanında seçenek tıpta da kullanılmıştır.

Ballıbabagiller ailesine aittir ve oval biçiminde yaprakları vardır; yaz mevsiminde öbek öbek beyaz veya gül pembesi renkli çiçekler açarlar.

Fesleğen içerisindeki antibakteriyel ve anti cerahat bileşikleri sayesinde büyük bir iyileştirici efora sahiptir.

Gerekli yağlar, antioksidan ve değişik besleyici ögelerin yüksek seviyede olmasından dolayı, fesleğen bir çok açıdan sıhhatiniz için iyidir.

Ancak, bir çok insan şahane güçlerini öğrenmiyor ve sıhhatleri için ne kadar iyi olduğu hakkında hiç bir fikirleri yok.

Fesleğeni harcamanın en iyi usullerinden biri çayını yapmak olduğundan, size her gün içmeniz için 8 neden vereceğiz.

1. Solunum sıhhatini geliştirir

Fesleğen solunum sistemi için ehemmiyetli derecede iyidir.

Fesleğen, antibakteriyel, deoksifiye ve anti cerahat maharetleri ile solunum yollarınızı pak yakalamaya destekçi olur. Hastalığa yol açabilecek zehirli maddeleri uzaklaştırır.

Ayrıca balgam söktürücü tesiri de vardır. Bronşit ve astım semptomlarını hafifletmek için balgamdan kurtulmanıza destekçi olur.

Ek olarak, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirdiği için, nezle ve soğuk algınlığına karşı tesirli bir çözümdür.

2. Böbreklerinizi gözetir

Bu çayın idrar söktürücü tesiri böbrek işlevlerini desteklemek için idealdir. Özellikle böbrek dokusunda çokça akışkan ve zehirli madde varsa kurtulmanıza destekçi olur.

Fesleğenin cerahat karşıtı tesiri, böbreklerinizin muntazam çalışmasına destekçi olur, enfeksiyon ve böbrek yetmezliğini önler.

Ek olarak, içeriğindeki antioksidanlar, oksidatif zararı ve zehirli maddeleri yasaklamak için gözetici bir kalkan oluşturur. Böylece böbrek taşı ve kronik hastalıkların riskini azaltır.

Eğer bu da yeterli gelmemişse, idrar yapımını da artırır. Böylece, idrar yolunda üreyen bakterileri yok etmeye destekçi olur.

3. Stresle savaşır

Çayından gelen natürel fesleğen özleri, stres önleyici bir gereç olarak çalışır ve birkaç dakika içinde hem fiziksel hem de zekasal olarak sizi rahatlatır.

Küçük ölçülerde harcamak, stres hormonu olan kortizolun fazla imalini durdurmaya destekçi olur. Pozitif endorfinlerin salgılanmasını artırır.

Oksidatif stresi yasakladığı için aynı zamanda performansınızı en iyi hale getirmek için mükemmeldir.

4. Ağız enfeksiyonlarını engeller

Fesleğen çayının antimikrobik içerikleri, ağız içerisinde enfeksiyon ve hastalık nedeni sigaraya karşı gözetici bariyer oluşturur.

Ağzı dip köşe pakler ve bakterilerin artmasını sağlayan tortulardan kurtulmanıza destekçi olur.

Makûs soluk ve diş eti irini için ev üretimi ilaç olarak dahi kullanılabilir. Makûs kokuyu yok eder ve irini azaltır.

5. Baş sızısını rahatlatır

Fesleğen çayı, gününüzü hoş geçirmenizi yasaklayan, tansiyon baş sızısı için tesirli bir çözümdür.

Anti-enflamatuar ve yatıştırıcı özellikleri ile hücresel oksijenlenmeyi tertip etmeye ve kan dolaşımının gelişimine destekçi olur.

Bu fesleğen çayını içtiğinizde işe yaradığı gibi, sıcak baskı yaptığınızda da işe fayda.

6. Zamanından evvel ihtiyarlamayı engeller

Yüksek flavonid ve tanin içeriğinden dolayı, fesleğen çayı zamanından evvel hücre ihtiyarlamasını yasaklamakta mükemmeldir.

Bu maddeler, esansiyel yağı ile beraber, dokuları özgür radikallerin yol açtığı bozulmalara karşı gözetir. Bu ciddi hastalıkları yasaklamada da yardımcıdır.

Aynı zamanda, yaşla beraber gelen buruşukluk ve kirlerden cildi gözettiği için çok iyidir.

7. Sindirimi geliştirir

Fesleğen sindirim için iyidir ve karın sızısını, fazla gazı ve enflamasyonu hakimiyet etmenize yardımcıdır.

Çayı harcamak iyi bağırsak bakterilerini besler ve atıkların ilerlemesine destekçi olur.

Mide pHını tertip ettiği ve fazla mide asidi imalini durdurduğu için, ağır gıdaların oluşturduğu hazımsızlığa muhteşem bir çaredir.

8. Enflamasyonu hakimiyet eder

Her gün bu çayı içmek bedeninizin enflamasyon operasyonlarını uygun bir balansta yakalamayı desteklemenin bir yoludur. Özellikle gücenme ve eklem yangılarında.

Fesleğen, enflamasyonu düşürür, fazla akışkanların atılmasını uyarır ve sızıya karşı takviye eder.

Bir bardak fesleğen çayı için hazır mısınız? Çarşıdan taze fesleğen alın ve her gün bu çayın tüm faydalarının sevincini çıkarın!

Bir cevap yazın