Her gün karabiber harcarsanız ne olur?

Hemen hemen herkes evinde karabiber bulundurur. Karabiber yemeklerinize lezzet katarken aynı zamanda sıhhatiniz üzerinde de bir ekip farklılıklara neden oluyor. işte her gün karabiber harcadığınızda bedeninizde alana gelebilecek metamorfozlar…

Karabiberin içinde piperin adında bir madde bulunuyor. Bu bileşen kullandığınız ilaçların emilimini süratlendiriyor. En iyisi de piperinin tesir etmesi için harcamanız gereken karabiber ölçüsünün fazla olmaması.

İşte her gün karabiber harcadığınızda bedeninizde alana gelen 5 metamorfozlar

1- Sindirim sitemine iyi geliyor

Karabiber, mide asidi salınımını dengeler ve bağırsaklarda cerahat önleyici vazifeyi görür. Ülser tehlikesini de azaltır.

2- Zerdeçalla karabiberi karıştırın

Zerdeçalın içinde bulunan kürkümin maddesi bedenimiz için çok ehemmiyetlidir. Ancak bedenimiz kürkümini kendi başına ememez. Karabiber de burada devreye giriyor ve emilimi sağlıyor. Yemek yaparken zerdeçal ve karabiberi bir arada kullanın.

3- Sızı kesici almanıza gerek yok

Karabiberde bulunan piperin adlı madde sızı kesicilerin tesirini arttırır. Böylelikle daha az dozda sızı kesici alabilirsiniz ve daha az yan tesirle karşılaşırsınız.

4- Diş eti sıhhati ve dişler için faydalıdır

Yine piperin, dişeti sıhhati için ehemmiyetlidir. Dişetlerini sıhhatine kavuşturarak diş kaybını önler.

5- Yemeklerden alınan vitaminlerin emilimini hızlandırır

Karabiber yemeklerden alınan vitamin ve minerallerin emilimini çoğaldırır. Bedeninize daha fazla B,C vitaminleri ve selenyum alırsınız.

Bir cevap yazın