Her Gün Kullanıyoruz Ama Öldürüyor

Doğum hakimiyet hapındaki büyük tehlike

Hekimlerin doğum hakimiyet hapı olarak verdikleri ve sırayla gelen vefat haberlerinden sonra bir hayli ülkede menedilen iltihaplı sivilce ilacı 21 yaşındaki bir kızı öldürüyordu.

21 yaşındaki kızı, doğum hakimiyet hapı olarak kullanılan iltihaplı sivilce ilacı suratından vefattan dönen siyasetçi baba, ilaçla alakalı yeni bir tertip etme getirilmesi mevzusunda kampanya başlattı.

Dehşet verici hadise Avustralyalı siyasetçi Julian Hill’in kızı Elanor’un başına geldi. Daily Telegraph’ın haberine göre Sri Lanka’da tatil yaptıkları sırada genç bayan baldır sızısından şikayet ediyordu. Sızıları bir gecede makûslaşan Elanor 4 saat süren yolun sonunda sağlık kurumuna vardığında derin ven trombozu bacakta kan pıhtılaşması teşhisi konuldu.

Üstelik kan pıhtılaşmanın nedeni ciddi iltihaplı sivilce meselelerini rehabilitasyon etmek için üretilen ancak hekimlerin doğum hakimiyet hapı olarak yazdığı ilaçtı. Bazı ülkelerde menedilen ilaç dünya çapında onlarca vefatla sonuçlandı.

Kızının yaşamda olduğu için kısmetli olduğunu söyleyen Julian Hill kan pıhtılaşmasına neden olan ilaçla alakalı yeni bir tertip etme getirilmesi için bir kampanya başlattı.

Elanor yaşadığı kısmetsiz vakadan 6 ay sonra hala kan sulandırıcı kullanıyor ve 2 sene süresince kompresyon çorabı giymesi gerekiyor.

Bir cevap yazın