Her Gün Limonlu Su İçmeye Başladığınızda Bedeninize Bunlar Oluyor

Meyveler arasında en fazla hakkı yenen meyve kuşkusuz limondur.

Limon, tabi ki konutlarımızda hep bulunan ve marketlerde de her daim bulabileceğiniz bir meyve. Ancak bedenimize sağladığı verimi öğreniyor muyuz?

Bu yazıyı okuduktan sonra limonların ne kadar bereketli olduklarını ve her gün limonlu su içmenin bedenimizde ne farklılıklara yol açtığını bilmiş olacaksınız.

Limonlar ne kadar kullanışlı?

Daha evvel hiç limonlu kek yaptınız mı? Ya da içinde limon olan başka tatlılar? İşte limonlar sadece mutfağımıza yaratıcı tatlar katmakla kalmıyor, aynı zamanda tahlilcilerin de sunduğu delillerle, bedenimize rakamsız katkı sağlıyorlar.

Limonun içinde ne vardır?

Limon potasyum, C vitamini, lif, protein, karbonhidrat ve bir hayli mineral kapsar. Limonun içindeki C vitamini ve biyoflavonoidler özellikle bedenimizdeki en minik kan damarlarının duvarları için çok yararlıdır.

Limon Suyunun Faydaları

1. Kalori yaktırır

Fitness uzmanlarına göre, her gün limon suyu kapsasanız günde takribî 100 ekstra kalori yakarsınız. Limonun içindeki pektin lifleri de açlık hissini bastırmaya dayanakçı olur.

2. Kalp hastalıklarını önler

Limonlar potasyum açısından oldukça zengindir. Potasyum da adale işlevi ve kalbe olan pozitif etkilerini öğrenilir. Ayrıca limon tansiyonu düşürmeye de dayanakçı olur.

Limon aynı zamanda kalp hastalıklarını önleyen antioksidan içeriğine sahiptir.

3. Bağışıklık sistemini geliştirir

Hepimizin çok iyi bildiği bir şey varsa o da limonun bizi gripten gözettiğidir. Sıcak su ve limon içmek en daha önceki grip rehabilitasyonudur. Limon burun ve boğazdaki şişmelerle savaşan antiseptik özelliklere sahiptir.

4. Yağ yakımını hızlandırır

Araştırmalar, su alımının yağ yakımı sürecini süratlendirdiğini gösterir. Hekimler ekstradan tesir sağlamak için suyun içine birkaç damla limon suyu ya da bir limon dilimi atmayı nasihat ediyor.

5. Böbrek taşlarını önler

Böbreklerinizdeki tuz yoğunluğu fazla çoğaldığında, çökeltiler oluşabilir. Zamanla bunlar böbrek taşı dediğimiz maddeye dönüşür. Sitrik asit idrarınızın hem pH’ını hem de yoğunluğunu artırarak böbrek taşlarını önlemeye dayanakçı olur.

Yapılan çalışmalara göre her gün 100 ml limon suyu harcamak, evvelden de böbrek taşı meseleyi sürükleyen insanların bu rahatsızlığını önlemeye dayanakçı olur.

6. Demir eksikliğine gözetir

Demir noksanlığı, yediklerinizden yeterince demir almadığınızda ortaya çıkan ve oldukça yaygın olan bir durumdur.

Limonun içinde azıcık demir bulunur ancak reel bedenin öteki gıdalardan aldığı demirin emilimini artırarak demir noksanlığını önlemeye dayanakçı olur.

7. Kanser tehlikesini azaltır

Meyve ve sebze çoğunluklu bir beslenme kumpası muhakkak kanser cinslerinin oluşmasına mani olur.

Şimdiye kadar bu mevzuda çok az delil vardır ve haliyle bu alanda daha fazla çalışma yapılması gerekir. Ancak yapılan bazı çalışmalara göre limon yiyen insanların kansere tutulma oranı daha düşüktür.

8. Ağız kokusu

Ağız kokusunu gidermenin bir hayli yolu vardır. Bunlardan biri de limon harcamaktır. Kaliforniya Soluk Muayenehaneyi’nin kurucusu Hekim Harold Katz, limon suyuyla gargara yaparak ağız kokusunu önleyebileceğinizi söylüyor.

İçindeki sitrik asit salya uyarıcısı vazifeyi görür ve böylece soluğunuz üzerinde pozitif bir tesir bırakır.

9. Sindirimi geliştirir

Limonun %10’u karbonhidrattır, bu da çoğunlukla çözünebilir lif ve kolay şekerler halindedir. Limonun içindeki başlıca lif pektindir. Bu sıhhate çok fazla verimi bulunan çözünebilir bir liftir. Bu lifler mide sıhhatinizi geliştirmeye dayanakçı olur.

Limon lifinden yararlanabilmek için, limonu kabuğuyla beraber yemeniz gerekir. Kaynamış bir suyun için iki dilim limon atın ve tüketin.

10. Kolesterolü düşürür

Yapılan araştırmalarda, limonda bulunan diosmin ve hesperidin gibi flavonoid maddelerin kolesterolü düşürdüğü kanıtlanmıştır.

11. İrini önler

Limonun içinde irin sökücü özelliği bulunan absorbik asit bulunur. Gribe karşı limonlu sıcak su içmek hem basmakalıp bir usuldür hem de irin sökücü vazifeyi görür.

12. Buruşukluklarla savaşır

Limon bedendeki fiber protein kolajeni korur. Kolajen seviyesi yaşımız çoğaldıkça düşer ve bu da buruşukluk yaradılışına neden olur.

13. Diş beyazlatır

Dişleriniz sarı mı? Limon takviyeciniz olabilir!

Hekimler, limon suyu ve karbonatı karıştırıp bu karışımı dişlerinize uygulamanın dişleri beyazlatacığını söylemektedirler. Ancak bu harekât bir dakikadan fazla sürmemelidir.

Artık limon suyu içmek ve daha fazla limon harcamak için bir sürü nedenimiz var. Düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın