Her Gün Yeşil Çay İçmenin Bedeninize Verimleri

Fazla harcanmadığı takdirde, yeşil çay bedenimiz için çok bereketlidir. Yeşil çayın bereketlerinden yararlanmak için günde en fazla 2 fincan harcanması yeterlidir.

Yüzyıllardır ananesel Çin tıbbının bir parçası olan yeşil çay, natürel bir içecektir.

Asırlar süresince, yeşil çay tüketimi yavaş yavaş tüm Asya’ya dağılmıştır. Günümüzde ise dünyanın bir çok yerinde yetişmektedir.

Bu çay, diğer çay cinslerinden değişik olarak fermantasyon sürecinden geçmez ve böylece tüm antioksidanlığını ve polifenollerini gözetmiş olur.

Bu maddeler sıhhatinizi pozitif doğrultuda tesirler. Kilo hakimiyetinde ve hatta kanseri önlemede destekçi olur.

Her gün mantıklı bir miktarda yeşil çay içmenin diğer yararları da mevcut. Bu yazımızda, size yeşil çay içmenin en ehemmiyetli bereketlerinden ve hangi gidişatlarda içilmemesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Kilo vermeye destekçi olur

Yeşil çaydaki polifenol ölçüyü fazla olduğundan, metabolizmayı süratlendirir ve kilo vermeye destekçi olur. Antioksidanlar ise, tüketilen enerji ölçüsünü çoğaldırdığı için, bedendeki kalorilerin yağa dönüşmesini maniler.

Diyabeti önler

Bu natürel meşrubattaki antioksidanlar kandaki glikoz seviyesini hakimiyet etmede rol oynar ve tip 1 ve tip 2 diyabetin önlenmesine destekçi olur. 

Her gün yemekten sonra içmek, kan şekerinin çoğalmasını ve şekerin yağ olarak depolanmasını önler.

Kalp damar sıhhatini korur

Her gün içilen ufak bir fincan yeşil çay, kolesterolün çoğalması ve dolaşım bozukluğu gibi bir hayli kalp damar hastalığını önlemede destekçi olur.

Kapsadığı antioksidanlar, kalpte alana gelen kan pıhtılaşmasını maniler, arterleri pakler ve kan lipidlerini hakimiyet eder.

Bir Hayli uzmana göre yeşil çayın kapsadığı maddeler, kalp krizi, inme ve tromboz tehlikesini azaltır.

Görme bozukluğunu maniler

Yeşil çay, polifenolün yanında C ve E vitamini, lutein, zeaksantin gibi gözdeki değişik dokular tarafından emilen maddeler kapsar. Bu dokular arasında, glokom göz tansiyonu ve diğer göz hastalıklarının yaradılışını yasaklamada destekçi olan ağ tabaka da bulunmaktadır.

Antioksidanlarla birlikte bu maddeler, makula yozlaşmasının hakikat nedeni olan oksidatif stresin eksilmesine destekçi olur.

Siğillere karşı korur

Her gün yeşil çay içmek, siğillere yol açan HPVnin İnsan Papilloma Virüsü dağılmasını önler. Yeşil çayın başlıca bileşenlerinden olan epigallocatechin gallate,HPVnin dağılmasına sebebiyet veren hücre döngüsünü durdurur.

Alzheimer ve Parkinson hastalığına karşı korur

Serbest radikallerin verdiği hasarı yavaşlatma kapasitesi sayesinde, bu natürel meşrubatın beyin zararı ve Alzheimer, Parkinson gibi hastalıkların yaradılışının yasaklamasında pozitif tesiri vardır.

Kapsadığı antioksidanlar hücre yozlaşmanın olumsuz tesirlerine karşı bir kalkan oluşturur ve nöral etkinliği canlandırır.

Böbrek taşı yaradılışını maniler

Her gün içilen yeşil çay, böbrekte kalsiyum birikmesini ve taş yaradılışını maniler. Aynı zamanda yeşil çayın kapsadığı özler, böbrekte taş yaradılışına taban hazırlayan kalsiyum oksalat yaradılışını azaltır.

Çürük yaradılışını önler

Yeşil çayın içinde bulunan ve kimyevi bir antioksidan olan kateşin, boğaz enfeksiyonu, diş çürüğü ve diğer ağız rahatsızlıklarına neden olan virüs ve bakterileri yok eder.

Hangi Gidişatlarda Yeşil Çay İçmekten Sakınılmalıdır?

Bazı gidişatlarda yeşil çay içmekten sakınılmalıdır. Yeşil çay tüketiminiz günde 2 fincanı geçmemelidir zira çok fazla yeşil çay içmek bazı olumsuz neticeler doğurabilir. Bunlara misal olarak şunları sıralayabiliriz:

  • Baş ağrısı
  • Tedirginlik
  • İshal
  • Uyuyamama
  • Sinirlilik
  • Nabız artışı
  • Baş dönmesi

Aynı zamanda, içki ya da ilaç kullanıyorsanız yeşil çay içmekten kaçınmalısınızzira yeşil çayın kapsadığı kafein, diğer maddelerle birleşince istenmeyen neticeler ortaya çıkabilir.

Hamile ve emziren bayanların da, bebek üzerinde negatif tesir yaratabileceğinden yeşil çay içmesi önerilmez.

Yüksek tansiyon, anemi ve sindirim problemi yaşan insanlar da yeşil çay içmekten sakınmalıdırlar ya da tıbbi himaye altında az ölçüde yeşil çay tüketebilirler.

Tüketilen yeşil çay ölçüyü, sıhhatinize verimli olup olmadığını tanımlayan şeydir.

Bazı insanlar, kilo verebilmek için gereğinden fazla yeşil çay içme kusuruna düşer ve bu vaziyet bedenlerine hasar vermekten başka bir işe yaramaz.

Unutmayın; günde yalnızca 2 fincan yeşil çay yeterli olacaktır. Yeşil çayın sıhhatinize neler katabileceğini keşfedin.

Bir cevap yazın