Her Gün Yürüyüş Yaparsanız Bedeninizde Alana Gelecek 8 Pozitif Metamorfoz

Formda kalmak güç bir iştir ancak herkesin sıhhatini gözetmek için yapması gereken bir şeydir. Ancak formunuzu gözetmek için spor salonlarında saatlerce zaman tüketmenize ya da günde 5 km koşmanıza gerek yoktur. Yalnızca kumpaslı yürüyüşler yaparak sıhhatinizi ve formunuzu koruyabilirsiniz.

Mental ve kalp ve damar sıhhatini geliştirmenin yanı sıra, sarih bir havada yürüyüş yapmak , akciğerlerinize pak hava girmesini sağlar ve ayrıca güneş ışınlarından D vitaminini basitçe elde edebilirsiniz.

Yukarıdaki bereketlerin yanı sıra, konuta tıkılıp kalmak yerine dışarı çıkıp pak havada yürüyüş yaptığınız zaman stres seviyeniz eksilir ve kendinizi daha iyi sezersiniz.
Bilge Cafe olarak kumpaslı bir yürüyüşün bedenimize sağladığı bereketlerden 8 tanesini sizler için derledik. Günde yalnızca 30 dakika dahi yürüyüş yapmaya başlarsanız, kısa zaman içerisinde fiziksel ve sıhhatsel gelişiminizi basitlikle fark edebilirsiniz.

1. Ruh Sağlını Geliştirir

Yürüyüş yapmanın en esas yararlarından bir tanesi; modunuzu yükselterek beyninizin stres seviyesini eksiltmektir. Her gün kumpaslı olarak yapılan yürüyüş neticesinde anksiyete ve bunalım tehlikesini büyük miktarda azaltabilirsiniz.

2. Kilo Vermeye Ciddi Bereketi Vardır

Yapılan araştırmalar, kumpaslı olarak yürüyüş yapmanın insan bedenindeki obeziteye yol açan 32 adet genin tesirlerini düşürdüğü gözlemlemiştir.

Eğer tempolu bir yürüyüş yaparsanız da metabolizmanızı süratlendirerek kilo vermeyi hızlandırabilirsiniz.

3. Muhtelif Kanserlerin Alana Gelme Tehlikesini Azaltır

Onkoloji uzmanları, haftada vasati 3 saat yapılan kumpaslı bir yürüyüşün meme ve bağırsak kanseri tehlikesini yarıya düşürdüğünü belirtmektedirler.

4. Bağışıklı Sistemini Kuvvetlendirmeye Dayanakçı Olur

Günde en az 30 dakika yürüyüş yapmak, bedenin bağışıklık sistemini hakimiyet eden hücrelerin rakamını çoğaldırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

5. Diyabeti Önlemeye Katkıda Bulunur

Diyabet hastalarına hekimler tarafından en çok verilen önerilerden bir tanesi ; aerobik yapmanın bedendeki insulin seviyesini dengelemekte çok tesirli olması ve bu surattan kumpaslı olarak aerobik yapmalarıdır. Dilerseniz aerobik programınıza yemeklerden sonra yapılan hafif bir yürüyüşü de ekleyebilirsiniz.

6. Şekerleme ve Çikolata Gibi Ağır Şeker Kapsayan Mahsullere Olan Bağımlılığı Azaltır

Yapılan bir çalışmaya göre, 15 dakikalık bir yürüyüş, şekerli besinlere karşı olan iştahı dengelemektedir. Ayrıca özellikle stresli vaziyetlerde yoğun bir biçimde ortaya çıkan fazla çikolata yeme isteği de yürüyüş yaparak ortadan kaldırılabilir.

7. Kardiyovasküler Sıhhate Çok Ehemmiyetli Bereketleri Vardır

Yürümenin bir başka bereketi de kalp sağılığı üzerinedir. Günde vasati 20 dakika yürüyüş yapmak kalp hastalıkları ve kalp krizi yaradılışı tehlikesini %30 oranında azaltmaktadır.

8. Yaşlıların Hareket Yeteneğini Yükseltir

Kumpaslı yürüyüş yapmanın bir değişik bereketi, 70-89 yaş aralığına gelindiğinde ortaya çıkan muhtelif eklemsel rahatsızlıkları yasaklamasıdır. Genç yaşlarda kumpaslı olarak yürüyüş yapan fertler bu sayede yaşlılık çağına gelindiğinde ortaya çıkan fiziksel problemleri yasaklayabilirler.

Bir cevap yazın