HER KADININ ÖĞRENMESİ GEREKEN EHEMMİYETLİ BİLGİLER

Bir Haylimiz bedeninden gelen sinyalleri dikkate almayarak dinlemezlikten geliyor. Oysa alınan bir küçük temkin ve uzman tekliflerine kulak vermek bir hayli hastalığın daha başlamadan fark edilmesine yarıyor. Tüm hastalıkların zaferle rehabilitasyon edilebilmesi için erken tanının koşul olduğunu söyleyen Liv Hospital Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Eralp Başer kadıların genç kızlıktan itibaren yaptırması gereken sıhhat taramalarını, uyması gereken kaideleri anlattı.

JİNEKOLOJİK ULTRASON YAPTIRMAK ERKEN TEŞHİSİ KOLAYLAŞTIRIR
Her sene kumpaslı jinekolojik tetkik yaptırılmalıdır. Tetkikin bir parçası olan ultrasonografi çok basit ve zahmetsizdir, üstelik bu incelemeyi yaptırmak için de pek çok neden var. Bunlardan ilki ultrasonun tamamen hasarsız bir analiz olması. Ultrason dalgaları netlikle x-ışını kapsamıyor ve hiçbir hasarı bulunmuyor. Bu muayeneyle rahim ve yumurtalıklar detaylı olarak araştırılabiliyor. Rahim veya yumurtalıklarda kanser açısından kuşkulu bir kitle tespit edilmesi halinde ileri tahliller yapılıyor.

ADET SONRASI MEME HAKİMİYETİ YAPIN
Meme kanserinin erken tanı konulması gidişatında zaferli biçimde rehabilitasyon edilebileceğini artık herkes öğreniyor. Erken tanıda senin de rolün bulunuyor. Kendi bedenini tanımanın çok ehemmiyetli olduğunu unutma! Tek yapman gereken, her ay kendiliğindene meme tetkiki! Bunun için, her ay adet başlangıcından itibaren takribî 1 hafta sonra bu tetkiki yapmalısın. Birkaç sefer bu tetkiki yaptığın takdirde, basmakalıp meme dokunuzu tanıyacak, dolayısıyla yeni bir kitle oluşması halinde hemen fark edebilir hale geleceksin.

MAMOGRAFİ VEYAHUT MEME ULTRASONU YAPTIRMAYI UNUTMA
Meme kanserinin erken yarıyılda tespit edilebilmesi için en ehemmiyetli silahlardan birisi de mamografi analizidir. Hiçbir şikayeti bulunmayan bayanlarda bile, 40 yaşından itibaren kumpaslı olarak mamografi yaptırılması ile, meme kanserine bağlı vefat tehlikeyi besbelli olarak eksiltilebiliyor. Mamografi tahlili düşünüldüğü gibi güç de değil. Sıhhatinize hasarı yok, netlikle umursamama edilmemeli. Genç bayanlarda ise, memede süt üreten dokuların yoğun olması sebebiyle mamografi yerine meme ultrasonu seçim ediliyor. Kendiliğindene tetkik, doktor tetkiki, mamografi ve meme ultrasonunu umursamama etmeyin.

PAP-SMEAR ve HPV TESTİYLE RAHİM AĞZI KANSERİNDEN KORUN
Rahim ağzı kanseri, cinsel yolla bulaşan bir virüs HPV-Human papillomavirus sebebiyle alana geliyor. Erken yarıyıldaki rahim ağzı kanseri hiç bulgu vermeyebiliyor. Dolayısı ile kumpaslı aralıklarla hakimiyetlerden geçmek hayati ehemmiyeti taşıyor. Rahim ağzı kanserine dönüşebilecek kanser lideri gidişatlar çok erken yarıyılda tutulup rehabilitasyon edilebiliyor. Bunun için kullanılan testler, rahim ağzı hücrelerin araştırıldığı pap-smear ve HPV-Deoksirübo Nükleik Asit testi. Çoğu sıhhat müessesesinde bu testler yaptırılabilir. Pap-smear testinin 21 yaşından itibaren, HPV-Deoksirübo Nükleik Asit testinin ise 30 yaşından itibaren yapılması öneriliyor.

GEBELİKTEN 3 AY EVVEL HEKİME GİT
Hamilelik, bayanlar için yaşamın en özel yarıyıllarından biridir. Hem kadının kendisi hem de bebeğinin sıhhati için, hamilelik tasarlanır tasarlanmaz, ideal olarak da 3 ay evvel bayan hastalıkları ve doğum uzmanı hakimiyetinden geçilmelidir. Bu tetkikte hekim genel bir sıhhat tetkikini takiben jinekolojik tetkik yapacaktır. Bu sayede daha evvelden var olduğu meçhul bir hastalık tespit edilip rehabilitasyonu başlanabilir. Erken hamilelikte yeni büyümekte olan bebeğin sıhhatli gelişebilmesi ve uzuvlarının muntazam oluşması için folik asit başta olmak üzere muhtelif desteklere lüzum vardır. Bunların hamilelik oluşmadan bitirilmesi ile hamileliğin çok daha sıhhatli bir biçimde başlaması sağlanabilir.

MENOPOZDAKİ KEMİK ERİMESİNE KARŞI KEMİK ÖLÇÜMÜ YAPTIR
Menopoz yarıyılında, kemik erimesi tehlikeyi besbelli olarak çoğalıyor. Bunun önüne geçmek için doğru beslenme ve kumpaslı hareket alışkanlığı koşul. Kalsiyumdan zengin içeriğe sahip süt mahsulleri ve yeşil yapraklı sebzeler perhizde bol ölçüde bulunmalıdır. Belirli aralıklarla yaptırılan kemik mineral dansitometri testi ile kemiklerin yoğunluğunu ölçtürmek muhtemel. Kemik erimesi rehabilitasyon edilmez ve ilerlerse, en minik darbede bile kemik kırılması tehlikeyi ile karşı karşıya kalınır. Bu sebeple, özellikle menopozdaki bayanların bu ölçümü yaptırmaları ve neticelerini hekimleri ile paylaşmaları gereklidir.

SENEDE BİR KERE GENEL SIHHAT TETKİKİ YAPTIR
Herkesin olduğu gibi kadıların da senede bir kere dahiliye tetkiki yaptırması gerekiyor. Rastgele bir şikayet olmasa da fizik tetkiki ve muayeneleri yapılmalıdır. Böbrek, karaciğer işlev testleri, açlık kan şekeri, kolesterol ölçümleri, tiroit işlev testleri, kan sayımı, bütün idrar analizi, istirahat EKG’si, akciğer filmi, karın uzuvlarını değerlendirmek için batın ultrasonografisi önerilir. Kronik bir hastalık mevcutsa tetkik ve inceleme sıkılığı artırılmalıdır.

HER YAŞTA KESİNLİKLE SPOR YAP
Çağımızda ne yazık ki hareketsizlik çok yaygın bir gidişat. Özellikle masa başı işlerde çalışan bayanlarda kemik erimesi, adale-iskelet sistemi sızıları, duruş bozuklukları gibi pek çok negatif gidişat ortaya çıkabiliyor. Bunların önüne geçmek için fırsat yaratmak ve haftada en azından 2-3 gün 30’ar dakikalık bir yürüyüş yapmak bile sıhhat için bereketli olacaktır.

BEDEN KİTLE ENDEKSİNİ 30’UN ÜZERİNE ÇIKARMA
Günümüzde en ehemmiyetli sıhhat meselelerinden birisi de kiloluluk başka bir deyişle değişik ismiyle obezite. Kilonuzun, boyunuzun metre türünden bedelinin karesine ufalanması ile elde edilen rakama Beden Kitle İndeksi VKİ deniliyor. Bu bedelin 30’un üzerinde olması, obezite lehine bir belirti. Obezitenin yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, şeker hastalığı ve adale-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok hastalığa davetiye çıkardığı artık net olarak öğreniliyor. Şayet fazla kilon olduğunu düşünüyorsan bugün bir adım at. Doğru bir perhiz ve uygun biçimde yapılan sporla bunu yapmanın hakikatinde hiç de güç olmadığını göreceksin.

Bir cevap yazın