Her Sabah Bu Hareketleri Yapanlar Hastalık Nedir Bilmezler

Sabahları esneme hareketleri yaparak güne başlamak sizi dinç meblağ. Gün içinde ters bir hareket yapıp kendinizi incitmekten korkmazsınız.

Stres seviyeniz daha az olur. Bu demektir ki gün içinde yaşayabileceğiniz can sıkıcı hadiselerin sizi zorlamamasını sağlar.  Peki nasıl mı esnemeliyiz?

Hadi bilelim!

Öne Eğilme


Omuz genişliğinde bacaklarımız sarih ayakta duruyoruz ve dizlerimizi kırmadan direk belimizden öne doğru eğiliyoruz. Bedenimiz baş alt L harfini anımsayacak biçimde olmalı. 2 tekerrür yeterlidir.

Bacak Esnetme


Sol topuğunuz bir sandalyede, sağ ayağınız yerde değişmez biçimde ellerimizi kalçamıza koyarak öne doğru esniyoruz.

Güvercin Esnemesi


Sağ ayağınızı dizden içe doğru kırarak yatağınızın üzerine yerleştirin ve öne doğru esneyin. 5 uzun soluk alın ve verin. Öteki bacakla tekerrür edin.

Kapıda Esneme


Kapı girişinde durun ve ellerinizi kenarlara yerleştirin. Kollarınız yere paralel olacak biçimde bir ayağınızı öne atarak kendinizi ileri doğru ittirin ve omuz ve kollarınızı esnetin. Ardından öteki bacakla tekrarlayın.

Kollarınızı uzatabildiğiniz kadar yukarıya uzatın ve evvel sağa sonra sola doğru 5 soluk süresi süresince vücudunuzu eğin.

Kedi Esnemesi


Elleriniz ve dizleriniz yerde başlıyorsunuz. Kollarınızı düzleştirerek kalçanızı dışarı çıkartın. Aynı bir kedinin esnemesi gibi düşünün. Kafanızın öne düşmemesine dikkat edin. 5 tekerrür yapın.

Duvar ile Esneme


Duvara suratınızı dönün ve ellerinizi duvara dayayın. Sağ ayağınızı ileri uzatın ve sol ayağınız yerde değişmez kalsın. Duvarı ittirdiğinizde bacağınıza kasıldığını sezeceksiniz. 30 saniye pozisyonu gözetin ve öteki bacakla tekrarlayın.

Göğüs Esnemesi


Elleriniz arkanıza uzanmış, bacaklarınız genişçe sarih biçimde geriye doğru uzanın. Yapabiliyorsanız ellerinizi değdirin. 30 saniye pozisyonu gözetin ve 3 kere tekrarlayın.

Siz nasıl esneme hareketleri yapıyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Bir cevap yazın