Her Sabah Uyandığınızda Bunları Yapın

Sabah, günün geri kalanının nasıl geçeceğini tanımlayan ehemmiyetli bir zaman dilimi.

Aşağıdaki adımları izleyerek güne stresten uzak başlayabilirsiniz. En iyi kısmıysa bunları üç dakika gibi kısa bir vakitte yapabilmeniz…

1- OMUZ EGZERSİZİ: Stres, kan dolaşımınızı etkileyerek boyun ve omuz adalelerimizde yakalanmalara neden oluyor. Omuzlarımızı çevirerek yapacağımız esneme hareketi o bölgedeki kan akışının süratlenmesine takviyeci oluyor. Evvel omuzlarınızı beş kez arkaya, sonra beş kere de öne doğru dairesel hareketlerle çevirin.

2- SU İÇİN: Bu, kulağa çok kolay ve ehemmiyetsizmiş gibi gelebilir ancak sabah ilk iş olarak su içmenin hipotez edemeyeceğiniz kadar ehemmiyetli tesirleri var. Sabah uyanır uyanmaz su içmek, sindirim kanalınızı, gün boyu gelecek yiyecek maddelerinin emiliminin sağlanması için harekete geçiriyor. Baş ucunuzda bir bardak su bulundurarak uyanır uyanmaz su içmeyi hatırlayabilirsiniz.

3- YOGA SOLUKLARI: ‘Pranayama’ denilen bir yoga soluk egzersizi, stresin eksilmesine takviyeci oluyor. Bu egzersiz için çok az vakit ayırmanız yeterli… Soluk alırken dörde kadar sayın ve verirken de yeniden dört saniye sayarak soluk alışlarınızı, verişlerinizle eşleştirin. Soluğunuzu derinleştirmeye ve sayıları arttırmaya çalışın.

ZİHNİMİZİ KUVVETLENDİRECEK BEYİN EGZERSİZLERİ

Zihnimizi belirgin ve duru yakalamak için günde birkaç dakikamızı alacak kumpaslı egzersizlerin ehemmiyeti büyük. Üstelik cümbüşlüler de zira çapraz bulmaca, sudoku veya satranç gibi oyunlara benziyor.

– ADINIZIN HARFLERİYLE BAŞLAYAN İKİŞER KELİME SÖYLEYİN

Eğer adınız ‘Zeynep’ ise adınızı oluşturan kelimeler ilk harf olmak üzere 12 kelime bulacaksınız. Misalin ilk harf için “zebra” ve “çeper” diyeceksiniz. Sonra bunu geri kalan harfler için yapacaksınız. Seçtiğiniz sözcükleri yazın ve ne kadar uzun müddet tekerrürden kaçabileceğinize bakın. Kelime bulurken kategoriler de oluşturabilirsiniz. Misalin bir gün yemek, bir gün kent kategorisi gibi…

– YILIN AYLARINI ABECESEL OLARAK AKLINIZDAN SAYIN

Bir senede bulunan 12 ayı abecesel sırayla saymaya çalışın. Lüzumunuz olursa ayları yazabilirsiniz ancak azıcık güçlük katmak için kalem kullanmadan yapmaya çalışın.

– HAFTANIN GÜNLERİNİ TERSTEN VE ABECESEL OLARAK SAYIN

İstediğiniz günden başlayarak günleri tersten sırayla sayın. Bunu muvaffak olduktan sonra günleri abecesel sırayla saymayı deneyin.

– YILIN AYLARINI TERSTEN ABECESEL SIRAYLA SAYIN

Eğer son iki egzersiz size fazla basit geldiyse ayları tersten ve abecesel olarak saymaya çalışın. Yazmadan yapmayı muvaffak olursanız ekstra puan!

– DOĞUM TARİHİNİZİ TOPLAYIN

Zihninizi çalıştırmanın en hoş yollarından biri de harfleri sayılarla değiştirmek. Doğum tarihinizdeki sayıları toplayıp sonra haneleri tekerrür toplayıp toplam sayıyı bulmak gibi kolay matematik operasyonları yapın.

– 5 KIRMIZI, 5 MAVİ OBJE BULUN

Beyninizi tazelemenin basit yollarından biri de bilgisayar ekranından bir müddet uzaklaşıp çevrenize odaklanmak… İki dakika içinde çevrenizden, cebinize sığabilecek beş kırmızı ve cebinize sığamayacak kadar büyük beş mavi obje bulmaya çalışın. Bu egzersizi değişik biçimlerde deneyin.

“Her Sabah Uyandığınızda Bunları Yapın” üzerine 15 yorum.

 1. Yoga da ne oluyor? bende Mehmet öze 5 vakit namazı tavsiye ediyorum. Kendine verilmiş nimetleri görmeyen bir müslüman yogada şifa arıyorsa kendini sorgulasın. Ben neyim, neciyim, nerede geliyor, nereye gidiyorum. Herkese selamlar….

  1. Namaz kılarken günlük olaylardan kurtulabiliyorsan o da yoga yerine geçer. Konu konsantre olabilmek. Ama maalesef namaz kılarken çok azımız bunu yaparız.

  2. Mehmet öz’ün Yurtdışında yaşadığını program yaptığını bilmiyor musun cahil cahil yorum yapmışsın

 2. Bravo size ne güzel ibadetinize devam edin. Adam bunu da ibadet yapmayanlar için yazmış faydalanmak istemeyen işine baksın. Çok da yararlı şeyler söylemiş, yüreğine sağlık.

  1. adam onu ibadet yapanlar için değil, namazı hiçbirşey düşünmeden kılınan namaza odaklanarak yapanlardan bahsetmiş. anlamak güç tabi. yoksa herkez namaz kılıyor. tam anlamıyla yapan az.

 3. Burda maksat namaz kılan ya da kılmayan için değil burda kişinin zihinsel ve bedensel olarak hazır olmasıyla alakalı bı durum anlatılmış.İyi günler

 4. Ya gençler sığ olmasak çok iyi olmaz mı adam sadece müslümanlara mı veriyor bu bilgileri sadece hayatında yapacağı bir ibadeti bulunan kişilere mi anlatıyor? Sen namazını kılarsın bir başkası bunları yapar insanları kalıba sokmaktan vazgeçin ve farklılıklara posta koymayın. Mutlu kalın

 5. Yahu ne enteresan insanlarsınız. Dr.Oz sağlıklı ve zinde bir yaşam için MÖ 3000 yıllarından önceye dayanan ve günümüze kadar gelmiş, dünyanın farklı bölgelerinde ve dinlerinden milyonlarca insanın kabul edip etkilendiği bir yaşam felsefesi ve beden eğitim sistemi olan yoga ile ilgili bilgiler veriyor. Sizler olayı namaza ve dine bağlıyorsunuz. Konu ile ne alakası var. Yoga, ne namaz kılmaya engel ne de karşı bir felsefi sistem. Olayı bir nevi spor olarak almak bu kadar mı zor anlamıyorum. Bu arada yoga bilmem ve hayatımda da hiç denemedim. Herkese akıllı, zinde ve çağdaş bir yaşam diliyorum.

 6. Bencede saçmalamayın yahu namaz farklı bisey sağlık hakkında bilgi paylaşmak farklı.. yapmayın insanlar uzaya çıkıyor herşeyi birbirine karıştırmaktan vazgeçin

 7. Zafer bey yukarıda nekadar doğru söylemiş eğer meditasyon istiyorsak önce mental olarak rahatlamamız gerekir huzurun kaynağı rabbimiz olduğuna göre önce namaza hazırlanır sonrasında huzura çıkarız işte ozaman dinginliğe ulaşırız.

Bir cevap yazın