Herkes İçin Geçerli 11 Psikolojik Püf Nokta

Her insan kendi içinde eşsiz bir kâinattır, ancak ayrıntılar için belirgin bir gözü olan psikologlar, çocukluğumuzda kök saldığı düşünülen ve herkese uygulanabilecek yeni tutum kalıplarını keşfetmişler.

Bu kullanışlı psikoloji şikelerini paylaşmaya karar verdik; belki de irtibat maharetlerinizi pozitif doğrultuda etkileyecek ve hayatınızı bir biçimde kolaylaştıracaklardır.

 • Bir insanın senden sevip sevmediğini bilmek için bir kelime seçin ve bu sözcüğü veya kelime gruplarını kullanırken her seferinde, başınızı sallayıp tebessümün. Şayet sizi beğeniyorsa, karşınızdaki sözcüğü her zaman kullanmaya başlayacaktır.
 • İnsanların laflarınızı ciddiye almalarını ister misin ? Her zaman onlara bir şeyler söylerken, babanın veya annenin sana bunu öğrettiğini söyle. İnsanlar anne babanın önerisine doğası gereği inanmaya eğilimlidirler.
 • İnsanların sizinle aynı fikirde olmasını isterseniz, konuşurken başınızı sallayıp göz temasını gözetmeye çalışın. ‘Başını sallamak’ işareti ‘benim söylediğim her şey doğru’ demektir.
 • Bir şarkı dilinize dolandı ve unutmak istiyorsanız şarkının sonunu düşünmeye çalışın. Zeigarnik tesirine göre, beynimiz bitmemiş vazgeçtiğimiz şeyleri anımsama meyildedir. Dolayısıyla rahatsız edici olan bu kurdu sonuna kadar düşündüğünüzde, onu başınızdan atabilirsiniz.
 • Çocuklarınıza brokoli yemesini ister misiniz? Brokoli istiyorlar mı diye sormak yerine iki mi yoksa beş tane mi brokoli isteyip istemediğini mesele. Böylece, usunu baştan çıkarmışsınızdır ve öğle yemeğinde brokoli yedirirsiniz, işin garip tarafı ise gerçekten kendi kararlarına verdiklerini seziyorlar. Bu numarayı değişik gidişatlarda kullanabilirsiniz.
 • Birinin size izlediğini seziyorsanız, yalnızca esneyin ve çevreye bakının. Birisi gerçekten sizi takip ediyorsa, esnemek çok bulaşıcı olduğundan sizi izliyorsa karşı koyamayıp o da esneyecektir.
 • Bir eşyayı taşırken elinizdeki eşyayı konuşmaya devam ederek dostunuza uzatırsanız, dostunuz size, eşyalarınızı taşımanıza büyük miktarda takviyeci olacaktır . Çoğu insan, konuşma esnasında onlara bir şeyler verdiğinizin farkına varmayacak ve alacaktır. Bununla beraber, daha itinalı ve size daha az yakın olan bazı insanların bu vaziyete karşısında oldukça kafası karışabilir.
 • Biriyle el sıkışacağınızı öğreniyorsanız, ellerinizin yeterince sıcak olduğundan emin olun. Sıcak eller dürüst bir atmosferi teşvik ederken soğuk el ile tokalaşma ters tesiri tetikler.
 • Arkadaşın her neyi söylediyse onu tekerrür ifade edin ve tekerrür söyleyin. Görüştüğü şahsın bilinçaltında gerçekten şahane bir dinleyici olduğunuzu sezdirir. Tabi bunu da mübalağa etmemek lazım.
 • Birisinin size takviye etmesini isterseniztümcelerine ‘Desteğine gereksinimim var …’ yazan sözcüklerle başlayın. İnsanlar kabahatlilik dinlemekten nefret eder ve bu surattan takviye etmeyi reddetmeyeceklerdir.
 • Bir insanın sizi hoşlanmadığına inanıyorsanız , kalemini veya kendisi için çok ehemmiyetsiz birşeyi ödünç alıp, alamayacağınızı  mesele. Bir taraftan insanlar beğenmediği bireylere takviye etmeme meyli gösterirler, öte yandan isteğiniz hayır diyemeyeceği kadar minik bir iyiliktir o surattan büyük olasılık ile ‘Hayır’ demeyecektir. Sonunda sizin o kadar kötü biri olmadığınıza karar verecektir.

Bir cevap yazın