Herkesin başına gelebilir!

Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İsmet Dindar, özellikle bayağı dışı bir efor sırasında, yol yürürken, merdiven çıkarken gelen, dinlenildiği zaman geçen göğüs sızılarının bir ön bulgu olduğunu belirtti.

Soğuk havalar, fazla stres ve yemek sonrası sızının çoğalacağını aktaran Dindar, “Kalp krizi sızısı; göğüste, sol omuz ve sol kolda, mide bölgesinde, bazen çenede ve sırtta baskı stilinde, çoğunlukla terleme ve vefat fobisinin eşlik ettiği çok ciddi bir sızıdır. Mide bölgesindeki sızılar çoğu kere bir mide hastalığı ile karıştırılabilir.

Bu tanı da yanılmalara ve gecikmeye yol açabilir.Bu stildeki sızılar kalp damarlarında bir daralmanın ipuçları olabilir. Bu gidişatta olan hastalar, diyabet, hipertansiyon, şeker yüksekliği ve ailelerinde kalp krizi hikayesi gibi tehlike etkenlerine de sahip iseler kesinlikle hekime gitmeli.” dedi.

Dindar, sızıların son zamanlarda sıklıkla gelmesi, daha az eforla oluşması, daha uzun sürmesi gibi farklılıkların kalp krizinin yakın olduğunun bir göstergesi olduğunu vurguladı. Kalp krizi sırasında erken vefatların çoğu kere ritim bozukluğu ve ani kalp durmaları sebebiyle alana geldiğini söyleyen Dindar şöyle konuştu:

“Kalp krizi geçiren hastanın yanında bulunan şahıs şuurlu ya da bir sağlık görevlisi ise el bileğinden veya boyun damarından hastayı ani öksürtmesi verimli olabilir.

Öksürük, kalbi sıkıştırıp kan dolaşımını sürdürür. Kalp üzerindeki sıkışma hareketi aynı zamanda kalbin banal ritmine dönmesine de dayanakçı olur. Ancak hastayı kesintisiz öksürmeye zorlamak, stresi ve kalbin oksijen gereksinimini artırarak kalpteki zararı artırıcı da tesir yapabilir. Kalp krizinde öksürük zorunlu zamanda ve şuurlu olursa verimli olabilir.”

Prof. Dr. İsmet Dindar ayrıca kalp krizi açısından tehlike grubundaki bireylerin kesinlikle yanlarında 300 mg aspirin bulundurmalarını önerdi. Dindar’a göre aspirin kalbi besleyen damarlardaki kalp krizini tetikleyebilecek kümelenmelerin yaradılışını engelliyor.

Kan sulandırıcı özelliği sebebiyle pıhtıyı önlüyor. Kriz esnasında hastaya 4 tane çocuk aspirini yahut 300 mg’lık aspirin çiğnetilmeli. Kan sulandırıcı özelliğinin ortaya çıkması için çiğnenerek yutulması daha acele tesir etmesini sağlıyor.

Bir kalp cerrahına göre, şayet bu iletinin eriştiği herkes, en az 10 şahsa dağıtırsa, muhtemelen bir bireyin yaşamı kurtulabilir. Kaynak 24.com.tr

PAYLAŞALIM HERKES FAYDALANSIN

*Hekiminize danışmadan kullanmayın.

Bir cevap yazın