Herkesin Merak Ettiği Yumurta İçindeki O eksantrik Beyaz Şey Nedir?

Hepimiz gördüğümüzde çöpe atıyorduk ama Yumurtadaki o beyaz şey hakikatinde çok faydalıymış, nelere nelere iyi geliyormuş

Herkesçe merak edilen çiğ yumurta içerisinde bulunan o ipliksi beyaz sıvının ne olduğu merak uyandıran bir bilgidir. Bakalım bir çok kişinin tahmin ettiğinde ürpereceği o şey mi çıkacak?

Yumurta İçindeki Eksantrik İpliğin Ne Olduğunu Öğrenmeye Hazır mısınız?

Küçükken mutfakta anneme yardım etmek istemiştim. Annem de bana yumurtaları kırabileceğimi söyledi. İşte o işe başladığımda yumurtanın içerisinden çıkan o ipliksi şey elime dokundu ve bir anda irkildim. Annemin bu ipliksi şey için yaptığı söyleme ise kanımı dondurmuştu. Ne başka bir deyişle ben daha büyümemiş civciv olamamış bir varlığımı yiyordum. Yıllar sonra bunu araştırmaya kalktığımda ise o ipçiğin hakikatinde doğmamış bir civciv olmadığını öğrendim.

Yumurta Sarısının İki Tarafına Yapışmış Olan Beyaz O İpliksi Şey Hakikatinde;

Kalaza denilen bir yumurta çapası olduğu bilgisini ulaştım. Bu yumurta çapasının netlikle civcivlerle hiçbir ilgisi yokmuş. Sadece yumurta içerisindeki yumurta sarısının bölmemesi başka bir deyişle bir bütün halinde kalabilmesini sağlayan bir yapı olduğu söyleniyordu. Kalazanın yumurta için faydayı sadece yumurtanın sarısının dağılmadan bir arada kalması değildir. Ayrıca bu kalaza sayesinde yumurtanın ne kadar taze olduğunu da öğrenebiliyoruz. Eğer ki yumurtayı kırdığınızda yumurtanın sarısının etrafında kalaza sıvıyı bulunmaktaysa yumurtanız gayet taze demektir. Başka Bir Deyişle gönül rahatlığıyla yumurtanızı yüketebilirsiniz.

Ayrıca yumurtalarınız buzdolabında veya market raflarında beklediği sürece bayatlar. Böylece yumurtanın sarısının etrafında var olan kalaza sıvıyı yok olmaya başlar. Eğer ki yumurtayı kırdığınızda kalaza sıvısını gözle göremiyorsanız bu yumurtayı yemenizi önermiyoruz.

Başka Bir Deyişle daha evvel gördüğünüzde aklınızda eksantrik soru işaretleri oluşan ipliksi yapıyı göremediğinizde tehlike çanları sizin için çalmaya başlamaktadır. Bu bayat yumurtaları tükettiğinizde zehirlenme, mide rahatsızlıkları, halsizlik, mide bulantısı, baş dönmesi gibi rahatsızlıklarıyla karşılaşabilirsiniz. Bundan dolayı yumurtalarınız içindeki kalaza sıvısının olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Başka Bir Deyişle düşüncemizin tam tersine bu sıvı bizler için zararlı değil gayet faydalı bir maddedir.

Bu vermiş olduğumuz bilgiler ışığında benim gibi yıllardır yumurta içindeki bu ipliksi yapıdan iğrenen herkesin içi ferahlamış olmalı sanırım. Sizde bu bilgiyi herkesle paylaşabilirsiniz.

“Herkesin Merak Ettiği Yumurta İçindeki O eksantrik Beyaz Şey Nedir?” için bir yorum

Bir cevap yazın