Herkeste iki tane olan onda 5 tane var

Kendi böbrekleri işlevini kaybedince 2 defa nakil yapılan ancak bu uzuvların da işlevini yitirmesi neticeyi yine diyalize girmeye başlayan 38 yaşındaki Kenan Kılıç, eşinden aldığı beşinci böbrekle yine yaşama tutundu.

Afyon’un Bolvadin ilçesi Derekarabağ köyünde yaşayan Kenan Kılıç’a 9 yaşındayken Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Kurumunda böbrek yetmezliği teşhisi konuldu.

Doktorların böbrek nakli olması gerektiğini belirtmesi üzerine Kılıç’ın annesi Ayşe Dudu Kılıç, gönüllü oldu. Burada reelleştirilen nakille sıhhatine kavuşan Kılıç’ın mutluluğu 7 sene sürdü.

Annesinden aldığı böbreğin işlevini kaybetmesi üzerine Kılıç bir vakit ilaç rehabilitasyonu gördü, ayrıca ikinci nakil için de araştırmaya başladı.

Kılıç, ikinci böbreğini de babası Hüseyin Kılıç’tan alarak 12 sene sıhhatli bir yaşam sürdü. Hastalık ve ilaçların tesiriyle bedeni bitkin düşen Kılıç’ın bu böbreği de 1 sene evvel iflas etti.

Rahatsızlığı sebebiyle yaşamı sağlık kurumularda geçen Kılıç, üçüncü defa uzuv nakli olmak için eşi Hazar Kılıç’a müracaat etti. Pamukkale Üniversitesi PAÜ Sağlık Kurumuna müracaat eten Kılıç’a bir yıldır beklediği mutlu haber yaşam dostundan geldi. Analiz neticelerinin pozitif çıkması üzerine eşinin böbreği, PAÜ’de yapılan zaferli operasyonla Kılıç’ın karın içerisinde oluşturulan boşluğuna nakledildi.

“ARTIK KENDİMDE BİR AĞIRLIK SEZİYORUM”

Kılıç, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı söylemede, naklin ardından yine doğduğunu söyledi. Son harekâtı çocuğuna bakabilmek için istediğini anlatan Kılıç, “Ucunda vefat vardı ancak cesaretle girdim ve sıhhatime kavuştum. Şu anda bedenimde 5 böbrek var. Zati 4 böbreğim varken insanların enteresanına gidiyordu.

Şimdi daha fazla ilginçlerine gidecek. Artık kendimde bir ağırlık seziyorum. Genelde çalışmayan böbreği bedenden almıyorlar.” dedi. Sıhhatine kavuştuğu için çok mutlu olduğunu dile getiren Kılıç, hayata tutunmanın çok hoş olduğunu kaydoldu.

Kılıç, anne, baba ve eşinden aldığı itimatla yaşamını mutlu bir biçimde yaşamaya devam etmek istediğini laflarına ekledi.

PAÜ Sağlık Kurumu Uzuv Nakli Merkezi Mesulü Doç. Dr. Murat Özban, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı söylemede, hastasının üçüncü defa nakil olduğunu anımsattı. Kılıç’ın, uzun vakit anne ve babasından affedilen böbrekle hayatını sürdürdüğünü anlatan Özban, şöyle konuştu:

“Her iki böbrek, hastamızı uzun vakit diyalizden kurtarmış. Geçen sene ikinci nakildeki böbreğin işlevinin yitirmesinin ardından 3’üncü böbrek operasyonu gündeme geldi.

Bu tabi çok sık yaptığımız bir işlem değil. Hem teknik hemde medikal olarak ciddi tehlikeler barındıran bir işlem. Rutin olarak hastalara böbrek nakli yaparken çalışmayan böbrekler alınmıyor. Hastamızın 1995 senesinden bu yana çalışmayan böbrekleri kendisinde duruyor. O sebeple son takılan böbrekle birlikte bedeninde 5 böbrek var.

Ama bu beşinci böbrek başka bir deyişle bizim nakil olarak üçüncü defa nakil ettiğimiz böbrek karın boşluğunda duran böbrek.”

PAÜ Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Azası Doç. Dr. Mevlüt Çeri ise hastanın operasyondan sonra rehabilitasyonlara hoş yanıt verdiğini ve süratlice iyileşerek taburcu ettiklerini bildirdi.

Bir cevap yazın