Himalayaların İhtiyarlama Karşıtı 7 Gizemi

Nar suyunun sıhhatiniz için yeşil çaydan daha iyi olabileceğini öğreniyor muydunuz? Antioksidan doğrultusundan oldukça zengindir. Ayrıca, antiseptik ve cerahat sökücü özelliği de vardır.

Himalaya Dağlarının etrafında yaşayan insanların fantastik özelliklerini yüksek olasılıkla duymuşsunuzdur. Bir Hayliyi hem fiziksel hem de zekâsal açıdan sıhhatli olarak 100 yaşına kadar erişebiliyor. Bölgedeki Tibet, Butan, Nepal ve Hindistan gibi ülkelerde vasati hayat süresi oldukça yüksek. Bunun, günlük hayattaki alışkanlıklara bağlı olduğuna inanılıyor.

Himalayalarda yaşayan insanların ihtiyarlama karşıtı gizemlerini bilmek mi istiyorsunuz? O zaman bugünkü yazımızı kaçırmayın!

Doğal “ihtiyarlama karşıtı” çözümler

Himalayaların bayanları ve erkekleri bir yüzyıldan daha fazla yaşamayı nasıl muvaffak olabiliyorlar? Bu “gençlik kaynağını” nereden buluyorlar? Hastalıkları ve sızıları nasıl önlüyorlar? Sorabileceğimiz bir hayli değişik sual var, ancak hepsi için tek bir yanıt var: Doğa ananın sunduğu nimetlere güveniyorlar. Bina ve lekeli havadan ziyada dağların ve meraların olduğu bir bölgede yaşadıkları reelini hesaba katarsak, gizemlerini kavramak için tam bilgileri elde etmiş oluyoruz.

Himalayalarda, orada yaşayanların sıhhatlerini iyileştirmek ve ömürlerini uzatmak için kullanılabilecek bir hayli natürel mahsul bulunur. Bölgenin insanları bu mahsulleri günlük yaşantılarında kullanıp, gerçekten büyük bir fark yaratıyorlar.

Himalayaların ihtiyarlama karşıtı sırları

Ashwagandha ile derin bir uykuya dalın

Bu, Tibetliler tarafından asırlardır kullanılan ve kış kirazı ya da Hint ginsengi adlarıyla da öğrenilen bir Asya nebatı. Daha iyi bir uyku sürüklemek ve uykusuzluğu rehabilitasyon etmek için birebir. Hem fiziksel hem de zekâsal olarak genç kalabilmenin esasını yeteri kadar dinlenebilmek oluşturuyor. Ashwagandha üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, uyumadan evvel bu nebattan yalnızca 100 mg harcamak uykuya dalma problemi yaşayan hastalar için oldukça tesirli bir usul. Ayrıca, kortizol hormonu salgılanmasını tetiklediğinden, stresi eksiltmeye dayanak etmede de kullanılıyor.

Nar yiyerek kalp sıhhatinizi iyileştirin

Narın sıhhatiniz için bir hayli verimi vardır, fakat bunların çoğunluğu kalbinizle ilgilidir. Çağdaş bilim, Himalayaların barbar tabiatında yetişen narın, özellikle kalp sıhhatine iyi gelen bir hayli madde barındırdığını ortaya koydu. Misalin, yeşil çaya mukayeseyle nar suyu sizin için üç kat daha yararlıdır. Kalp sıhhatinizi iyileştirmek için günde yalnızca 60 gram nar yeterlidir.

Kurt üzümüyle ömrünüzü 20 sene uzatın

Kurt üzümü, Himalayalardaki insanların dünyanın geri kalanından 20 sene daha fazla yaşamasını sağlayan en ehemmiyetli gizemlerinden biridir. Bu olağanüstü üzüm, demir açısında zengindir ve bu mineralin emilimini artırmak için de yüksek ölçüde C vitamini barındırır. Ayrıca, kurt üzümü ORAC kıymetlerine göre dünyadaki tüm gıdalar arasında azami antioksidan ölçüsüne sahip besindir. Her gün azıcık kurt üzümü suyu içerek ya da bir kaç tane yiyerek, bu meyveden elde edeceğiniz verimi maksimuma eriştirebilirsiniz.

Filika ağacıyla kasvetlerinizden kurtulun ve huzura erin

Baharatlı ve besbelli aroması sayesinde filika ağacı asırlardır stresi eksiltmek, kasveti yok etmek ve bunalımı rehabilitasyon etmek için kullanılıyor. Bazı insanlar meditasyon sırasında filika ağacı yağını “üçüncü gözlerine” alnın ortasında bulunur sürüyorlar. Filika ağacı tozunun suyla karıştırılmasıyla elde edilen bu yağ veya macun, hem fiziksel hem de zekâsal olarak hafifletici tesire sahiptir. Hazırlanan esans asaplarınızı yatıştırır, stresinizi eksiltir ve ruh halinizi yükseltir.

Kakule nebatı ile midenizi rahatlatın

Eğer sık sık mideniz bozuluyorsa, kabarıklık ve gaz meseleniz varsa ya da yalnızca sindirim sisteminizi gevşetmek ve vasati sindirim niteliğinizi iyileştirmek istiyorsanız, eforlu bir şifalı nebat ve baharat olan kakuleyi deneyin. Asya mutfağında sıklıkla kullanılan bu nebatın bir hayli verimi vardır: iştahı çoğaldırır, mide duvarlarına gözetir, ishali durdurur, gazı alır, kramplara iyi kazanç, ağız kokusunu önler, bedeni canlandırır ve hareketlendirir, sütun kanserini maniler ve müthiş bir sızı kesicidir. Bir çay kaşığı öğütülmüş kakuleyi çayınıza veya kahvenize ilave edip yemeklerden 10 dakika evvel içebilirsiniz.

Çay dikeni yabani iğde ile parıldayın

Çay dikeni ya da yabani iğde, çağdaş tıbbın ihtiyarlamayla, özellikle de ihtiyarlamanın cilt üzerindeki tesirlerini yok etmeyle alakalı en yeni buluşlarından biridir. Gerçek memleketi Nepal olan bu nebatın, hücre yenilenmesine dayanak eden, cildi hasarlı ultraviyole ışınlardan gözeten parlak kırmızı veya turuncu meyveleri vardır.

Çay dikeni, cilt gençleştirici tesiriyle öğrenilen omega 7 ve hücre iyileştirici antioksidanlar kapsar. Parlak bir cilde sahip olmak için çay dikeni barındıran bir ıslatıcı kullanmayı deneyin. Ayrıca, çay dikeni yağı da bedendeki çatlak izlerini eksiltmek ve önlemek için kullanılabilir.

Cildinizi neem ağacı yaprağıyla iyileştirin

Himalayalarda yaşayan insanlar, yara ve isiliklerini iyileştirmek için neem ağacı yapraklarını kullanır ve sıcak duş yaparlar. Neem ağacının yapraklarından elde edilen yağ, Asya’da 2000 seneden fazla zamandır kullanılıyor. Pozitif estetik tesirlerinin olmasının yanında, neem ağacı yapraklarının kanamayı durdurucu ve yaraları iyileştirici özelliği de vardır. Diyabet ve gut hastalığının rehabilitasyonunda kullanılır; sıtma, zatürre, artrit ve osteoartritin tesirlerini eksiltir. Ayrıca, asap sisteminizi hafifleten eforlu bir adale hafifleticidir.

Bir cevap yazın