Hurma Çekirdekleri Hiç Atılır mı?

Hurmayı yedikten sonra çekirdeğini çöpe atarız. Oysa ki, çekirdeğinde de meyvesinde olduğu kadar sıhhat verimi var.

Hurma çekirdeğinin, böbrek ve karaciğerin zehirli maddelerden korunmasından, Deoksirübo Nükleik Asit zararını önlemeye, hatta saçların beyazlamasını durdurmaya kadar pek çok verimi mevcut. Hurma çekirdeğini, öğüterek toz haline getirip tüketebilirsiniz.

Hurmanın Yararları

1. Deoksirübo Nükleik Asit zararını önleme

2. Diyabette tesirli

3. Enfeksiyona karşı korur

4. Böbrek ve karaciğer zararını önler

5. Antioksidan zengini

Hurma çekirdeği yağının sıhhat yararları

1. Cilt

Hurma çekirdeği yağı uygulanan ciltte UV-B ışınlarına maruz kalma sebebiyle zarara karşı gözetici tesirleri onayladı. Benzer biçimde hurma çekirdeği yağı, kapsadığı antioksidan sayesinde cildi onarabilir bulundu.

2. Sıhhatlı saç teni

Sıhhatlı saçların büyümesi için ideal civar lüzumludur. Hurma çekirdeği yağı, yüksek ölçüde omega-6 yağ asitleri kapsar. Bu yağlar, saç tenine gıda sağlayan çoklu doymamış yağlardır. Ayrıca, kepek gibi meseleleri ortadan kaldırarak saç gelişmesi için en uygun civarı yaratmaya takviyeci olur.

3. Saçları güçlendirir

İncelmiş saçlar ihtiyarlamanın klasik bir parçasıdır. Saç dökülmesi bir hayli etmenden kaynaklanır. Fakat esas fikir şu: Hücrelerimiz yeterli enerjiyi üretemediğinde, tüm uzuvlarımız – saç follikülleri dahil – ihtiyarlamaya başlayacak. Netice olarak saç gelişmesi yavaşlar ve dökülme başlar. Bu olduğunda, makûslaşmasını önlemek için B2 vitamini ve amino asitlere gereksiniminiz olacaktır.

Hurma çekirdeği yağında, saç dökülmesini tesirli bir biçimde yasaklayabilen yüksek amino asit ve B2 vitamini içeriği vardır. Saçlarınızı nasıl kuvvetlendirebilirsiniz?

4. Saçları nemlendirir

Hurma çekirdeği yağı, kepek ve kafa teni sivilcelerinin önlenmesinin yanı sıra, ıslatma yararları için yaygın olarak kullanılmaktadır. Yağda bulunan Omega-6 ve Omega-9 yağ asitleri, su kaybını hakimiyet etmeye takviyeci olur, böylece saçın nemi bozulmadan saklanır.

6. Saçların beyazlamasını yavaşlatır

Hurma çekirdeği yağında, pigment kaybına karşı koruma sağlayan minareller yüksektir. Bunlardan ikisi pigment imalini teşvik eden bakır ve pantotenik asittir vitamin B5. Saç rengi, melanin ölçüsüne göre tanımlanır. İhtiyarladıkça bedenimiz daha az melanin üretir ve saçlarımız griye döner. Hurma çekirdeği yağı ile, saçın yeterli ölçüde melanin üretmesini teşvik edebiliriz.

Evde hurma çekirdeği tozu nasıl yapılır?

Tohumlukları yıkayıp, bütün güneş almayan bir yerde kurutun. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak kuruması 3 gün kadar sürebilir. Tamamen kuruttuktan sonra, hiçbir katkı maddesi ilave etmeden kahverengiye dönene kadar kavurun ve kahve aygıtında öğütün.

Hurma çekirdeği tozu nasıl kullanılır?

– Kahve için bir katkı maddesi olarak hurma çekirdeği tozu kullanır. Yalnızca kahvenizi çok az ilave edebileceğiniz gibi, Türk kahvesi gibi de pişirebilirsiniz.

– Smoothies veya meyve suları içine hurma çekirdeği tozuna ilave edebilirsiniz.

– Kurabiyelere hurma çekirdeği tozu koyabilirsiniz.

– Salatalara ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın