Meşrubatınızı buzlu isterken bir kere daha düşünün

Sıcak aylarda ivedi bozulan ya da hijyenik etraflarda hazırlanmayan besinler, soğuk ve buzlu meşrubatların harcanması ishale sebebiyet verirken; bu sualin kolay gibi görülmesi bazı negatifliklere yol açıyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Kaplan, ishalin vefata bile yol açabileceğini söyledi

Günde üçten fazla yumuşak kıvamlı dışkılama, ishal olarak belirlenmektedir. İki haftadan kısa süren ishale akut, dört haftadan uzun süren ishale ise kronik ishal denmektedir. İshal bir hayli biçimde karşımıza çıkabilmektedir. Bu noktada ishalin enfeksiyon kaynaklı olup olmadığı ehemmiyetlidir.

BU BULGULARA DİKKAT!

İshal tablosunun umursanması gerekmektedir. Bazı gidişatların varlığında kesinlikle doktora müracaat etilmeli, damar yolundan akışkan ve elektrolit yardımı yapılmalıdır. Ayrıca dışkının araştırılması ile enfeksiyonla alakalı nedenler varsa ortaya konmalı ve rehabilitasyon tasarlanması yapılmalıdır. İshalde dikkat edilmesi gereken noktalar şöyledir:

 •  İshalle beraber şiddetli bulantı ve kusma olması
 •  Şiddetli karın sızısının varlığı
 •  Ağızdan akışkan alımının olmaması
 •  Konutta ishal rehabilitasyonu
 •  İshalin 48 saatten uzun sürmesi
 •  38 dereceyi geçen ateşin olması
 •  Dışkıda kan görülmesi veya dışkının renginin siyah olması

Kusma, bulantı, ağızdan akışkan alımının olmaması gibi kritik bulgular yoksa, genel gidişatın iyi olduğu hastalarda konutta hazırlanacak akışkanlarla ishal rehabilitasyonu muhtemeldir. Herkes bu akışkanı konutta basitçe hazırlayabilmektedir.

İshali rehabilitasyon eden akışkanın tasviri şöyledir:

 • 1 lt kaynatılmış soğutulmuş su
 • 1 çorba kaşığı şeker
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karbonat

Bu malzemeleri karıştırıp gün içinde yudumlayarak içmek, kolay ishali rehabilitasyon edebilmektedir.

VEFATA KADAR GÖTÜREBİLİR!

İshal olaylarında yalnızca su değil, bunun yanında potasyum ve sodyum gibi mineraller de kaybedilmektedir. Potasyum noksanlığı kalp hastalıklarına, adale cılızlıklarına yol açarken; sodyum noksanlığı baş sızısından, akıl karmaşıklığına, şuur kaybından, komaya dolayısıyla da vefata kadar pek çok negatif tabloya neden olmaktadır. İshal rehabilitasyonunda da bedenin kaybettiği sodyum ve potasyum yerine konulmaktadır.

SARİH BÜFE GIDALARA DİKKAT!

Yaz mevsiminde ishal daha sık görülmektedir zira bakteriler sıcak etraflarda üremektedir. Yazları civar ısısının çoğalması sebebiyle sarihte vazgeçilen gıdalar çok riskli olmaktadır. Ancak ishal yalnızca besin kaynaklı değildir. Uysal sular, girilen havuzların iyi arınılmaması ve bu suyun yutulması da ishal olaylarını getirmektedir. Sarih büfelerde bulunan gıdalarda da bakteri birikimi oluşurken, bu bakteriler ishale sebebiyet vermektedir.

DIŞARIDA MEŞRUBATINIZA BUZ KOYMAYIN, ZİRA…

Yaz ayları soğuk ve buzlu meşrubatların da sık harcandığı bir yarıyıldır. Konutta hangi suyla buz yapıldığı öğrenilmektedir ama dışarıda hangi cins suyun buz imali için kullanıldığı bilinmemektedir.

Bu sebeple kalabalık yerlerde buzun kaynağı öğrenilmiyorsa buzlu meşrubat harcanmamalıdır. Konutta da buz hazırlarken arıtılmış su kullanılmalıdır.

HAM SEBZE VE MEYVE YEMEYİN

Kalabalık yerlerde iyi yıkanıp yıkanmadığına emin olmadan ham sebze, ham meyve ve salata cinsi mahsulleri harcamamak gerekmektedir. Sarihte olan süt ve süt mahsullerinden, sarih dondurmalardan uzak durulmalıdır. Ham meyve yenilecekse kabukları ceddilip yenilmelidir. Konutta da sebze ve yeşillikler arıtma suyla yıkanmalıdır.

ÇOCUĞUNUZUN ALTINI DEĞİŞTİRİRKEN KESİNLİKLE ELDİVEN KULLANIN

Çocuklarda oluşan ishallerden ebeveynler de etkilenmektedir. Ufak çocukların altı değiştirilirken çocukta bulunan ishal anne ya da babaya da geçmektedir. Bu noktada el hijyeni çok ehemmiyetlidir. Çocuğun altını değiştirdikten sonra ya çok iyi bir el hijyeni sağlanmalıdır ya da alt başkalaşımı sırasında eldiven kullanılmalıdır.

Ayrıca genital bölge pakliği sonrası da eller iyi arınılmadığında ishal olunabilmektedir. Zira bu pakliği yaparken tırnak aralarına da bazı atıklar yerleşebilmektedir. Genital bölge pakliğinde de olası olduğunca eldiven kullanımı sağlanmalı ya da paklik sonrası eller çok iyi bir şekilde yıkanmalıdır.

SUSUZ KALMAYIN

İshal, susuz kalmaya neden olmaktadır. Bu noktada kendiliğindene tetkik ehemmiyetlidir. Kendiliğindene tetkikte mukozalara dikkat etmek gerekmektedir. Göz küresi çöktüyse beden susuz kalmış demektir. Ayrıca cilt de susuzluğun bulgularını vermektedir. Yeterince akışkan almış bir şahsın cildi elle çekildiğinde hemen yerine gelmektedir. Yeterince akışkan almamış bireylerin cildi çekildiğinde çok yavaş şekilde yerine gelmektedir.

Bir cevap yazın