Meşrubatlara Buz Koymak Verimli Mı Hasarlı Mı?

Yaz burada ve hoş, buz gibi bir meşrubatın vakiti geldi… Fakat buz kullanmak sahiden iyi bir fikir mi? Bu yazımızda meşrubatlara buz koymak verimli mı hasarlı mı bunu öğreneceğiz.

Yaz geldiğinde, ferahlamak ve gelişigüzel bir yolla ısıdan kurtulmak istiyoruz. Bu yollardan birisi buz gibi bir meşrubat tüketmektir.

Buzdolabında ya da dondurucuda başka bir şey yoksa meşrubatımıza buz koymayı alternatif ederiz. Mesele böylece çözülür!

Peki, reelinde bunun iyi bir fikir olmadığını öğreniyor muydunuz? Bu yazıda, meşrubatlarınıza buz koymanın neden iyi bir şey olmadığını anlatacağız.

Buzun meşrubatın da lekeli olmasıdır

Yazın çok popüler olan buzun sağlığımız için iyi olup olmadığını kavramak üzerine muhtelif araştırmalar yapılmıştır.

Sonuçlar rahatsız edici: Çoğu fast food kuruluşunda ve “şık” kafelerde, buz yapmak için kullanılan aygıtların içindeki su bakterilerle doluydu tuvaletlerde bulunanlara eş dozlarda.

Bir restoran zincirinde servis edilen meşrubatlarda kullanılan buzu tuvalet suyu ile mi karşılaştırıyoruz? Evet. Ve işin makûssu, tuvaletler genelde bu buz cihazlarından daha sık temizleniyor.

Bu çok milletli zincirlerin başkanları, bu bakterilerin muhtemel belirtinin insan kontaminasyonundan kaynaklandığını ileri sürdüler.

Başka bir deyişle aygıtları ve küpleri kullanan şahıslar ile tuvaletleri arınanlar aynı çalışanlardır. Bu çalışanlar para ile temas halindedir, tabanı de arınırlar, ancak her zaman ellerini yıkamıyorlar.

Laboratuvar testleri, bu kuruluşların meşrubatlarında ciddi lekelilik ortaya koymadı. Ancak hakikat şu ki, bakteri seviyeleri “olağan” olarak kabul edilenden daha yüksekti.

Meselenin, buzu hazırlamak için kullanılan su olmadığını unutmamalıyız. Buzdaki lekeliliğin reel nedeni, meşrubatları servis edenlerin ve aygıtların ürettiği bakteriler.

Belki de alkolsüz meşrubatlarla bedene giren bakteriler sağlıklı bir insan için mesele değildir. Ancak, çocuklar, yaşlılar ve cılız bağışıklık sistemi olan şahıslar için bir mesele teşkil edebilir.

Dikkat etmeniz koşul olan bir değişik mesele, suyun içilmesi tehlikesiz olmayan ülkelere ya da kentlere yapılan gezilerdir.

Afrika, Asya ve Güney Amerika’daki egzotik yerlerin hepsi o kadar da hijyenik değildir. Bu surattan, su büyük ihtimalle lekeli akarsular, göller, akarsular ya da rezervuarlardan gelmektedir.

Bu özel durumda, buz harcamamanızı öneririz. İshal, mide krampları veyahut kusma yaşayıp gezi için ayırdığınız o bir kaç günü otel odasına kapanarak geçirme rizikonunu almayın ve buzsuz içecekler tüketin. Söz ettiğimiz sıkıntılar sorun için en pozitif senaryolardan biri.

Peki ya buzu ben hazırlarsam?

Restoranlarda ve kafelerde neler olduğu ile ilgili ilmi bir çalışmaya güvenebiliriz. Ama ya o yerlerde yemek yemiyorsak? Bunun yerine, kendi buzdolabımızdaki buzu kullanırız.

Bu vaziyette sorun ne olabilir?

Aynen bir yemek tesisinde olduğu gibi. Suyu buz kalıbına koyarken ellerinizi yıkadınız mı? Ve buzları çıkarıp bardağın içine koyduğunuzda elleriniz temiz miydi? İster inanın ister inanmayın, vaziyet oldukça benzer.

Tabi bu tamamı değil. Dondurucuyu, buz kalıbını ya da buz makinesini iyice temizlemediyseniz, muhtemelen küf oluşmuştur. Bu, suyun dolacağı kovaya gider, oradan içeceğe geçer, son olarak da vücuda aktarılır.

Suyu doldurmadan önce buz kalıbının temiz olduğuna emin olmak ehemmiyetlidir. Buz küpleri hazırlarken ve onları servis etmeden önce mikrop ya da bakteri transferini önlemek için ellerinizi iyice yıkayın.

Bardağınıza koyacağınız buz küplerini hazırlarken ve yerleştirirken tüm hijyen şartlarını yerine getirirseniz, sıhhatinize zarar veren mikroorganizmaların üreme talihi az olur.

Bununla beraber, çok soğuk içecekleri tüketmenin başka zararları da vardır. Bunları da düşünmekte yarar var: boğazda ve ses tellerinde tahriş.

Evde çok ısındığınız zaman ya da çok sıcakta kalıp haneye geldiğinizde ilk yaptığınız şey, buzlu bir soda, meyve suyu ya da bir bardak soğuk su içmekse daha sonra boğaz ağrısı ya da hem de disfoni kimi kelimeleri telaffuz edememe yaşayabilirsiniz.

Soğuk içecekler sıcak içeceklere karşı: hangisi kazanır?

İçeceklerinizin içine buz koymak ile ilgili gerçekten enteresan bir şey de, bunun vücuda bilhassa mideye soğuk sıvı almak olmasıdır.

Yemekler sırasında hemen hemen dondurulmuş ya da buzlu içecekler tüketmenin hazımsızlık oluşturduğu teyit edildi. Bu yüzden Doğu Asyalılar yemek esnasında soğuk meyve suyu ya da soda yerine sıcak yeşil çay tüketirler.

Soğuk sıvılar tükettiğiniz zaman kan damarları daralır. Bu, vücudun mukus imalatını arttırır ve bu, gereken hidrasyonu durdurur. İçeceklerinizde buz kullanmanıza karşı duran bir başka nokta da budur.

Bunun yerine, çay gibi ılık ya da sıcak sıvılar tüketmek halinde bağırsaklar daha iyi hareket eder, sindirim daha ivedi gerçekleşir, kan arındırılır ve böbrekler bedeni olması gerektiği gibi detoks eder.
[affiliate_news id=”3201″]
Son olarak, yemek yerken sıcak ya da ılık bir şeyler harcamanın bedeninizin aldığı yağları daha iyi özümlemesine destekçi olduğunu öğrenmelisiniz. Bu, yağların mide duvarında katılaşmasını önler.

Menüde sebze ya da hayvan yağlı yiyecekler, fındıklar, etler, yumurta sarısı ya da tereyağı gibi mahsuller bulunduğunda çay içmenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın