İçinde Şeker Olduğunu Bilmediğiniz 9 Besin

Sağlıklı gibi görünseler de bu suçsuz görünüşlerinin altına hipotez edemeyeceğiniz kadar şeker barındıran bazı besinler vardır. Yaftaları okumayı unutmayın.

Bazen görünüş sizi yanıltabilir. Bazı besinlerde hipotez ettiğinizden daha fazla şeker olduğunu biliyor muydunuz? 

Makul ölçüde olduğu takdirde şeker, bedeniniz için oldukça zorunludur. Ancak çok fazla harcamamaya dikkat etmek gerekiyor.

Dünya Sağlık Teşkilatına göre, şeker toplam kalori alımınızın yalnızca %5’ini oluşturmalıdır. 

Bu yüzde, gün içerisinde 6 ila 9 çay kaşığı şeker alımına denk gelmektedir. Ancak, bir gün içerisinde muhtemelen bir hafta içinde harcamanız gereken ölçüyü tüketiyorsunuzdur.

Aşırı şeker tüketiminin her alanda bazı neticeleri vardır. Öncelikle, mikrobesin alımını eksiltir. Mikro yiyeceklerden yeteri kadar harcamadığınız takdirde, B1, B2 ve B5 gibi B kompleks vitamini noksanlığı çoğalır.

Bu ek olarak, söylemeye dahi gerek yok dişlerinizi fırçalasanız dahi dişlerinizin çürüme olasılığı çoğalır. 

En ehemmiyetli nokta, yediğiniz her şeyde hakikat şeker ölçüsünün farkında olmaktır. 

Bu surattan, bugünkü yazımızda hiç hipotez etmediğiniz şekerli gıdaları sizinle paylaşacağız.

1.Darı krepleri

Öğünler arası atıştırmalık olarak harcıyor olabilirisiniz ve muhtemelen kalori açısından hasarsız olduğunu düşünüyorsunuzdur. Ancak dikkat edin. Yüksek ölçüde şeker kapsıyorlar.

Çok fazla ayrıntıya girmeden, iki darı krebi ve iki yemek kaşığı aynı ölçüde başka bir deyişle 10,2 gram şeker kapsıyorlar bu da 2.55 küp şeker demek. Bu surattan en iyi alternatif şekersiz olanları harcamaya çalışmaktır.

2. Esmer şeker efsanesi

En büyük efsanelerden biridir: Bir çok insan esmer şekerin daha sıhhatli olduğunu düşünür. Ancak, ne yazık ki doğru değil.

Esmer şeker ve beyaz şeker arasında bir fark yoktur. Tek fark, esmer şekere değişik tat veren şeker kamışıdır.

4 küp şekerde %98 oranında şeker vardır. Başka bir deyişle, esmer şekerle beyaz şeker tamamen aynıdır. Şeker yerine daha sıhhatli bir şey arıyorsanız, şekerotunu sınayabilirsiniz. 

3. Badem sütü

Badem sütünün klasik sütten daha az kalori kapsaması gibi bir vaziyet mevzubahisi değildir. Hatta, badem sütü laktoz şekeri içerir.

Yağsız süt dahil olmak üzere bir bardak sütte 10 gram şeker vardır. 

Laktoza intoleransı olan insalar için, bedenin gereksinimi olan kalsiyum ölçüsünü karşılayan ve laktozsuz sütten daha az şeker kapsayan başka seçenekler bulunmaktadır.

4. Domates sosu

Domates sosu, kolide satılan makarna soslarından daha az kalorilidir ancak yeniden de domates sosunda çok fazla şeker bulunur.

450 gram domates sosunda 16 gram şeker başka bir deyişle 4 küp şeker vardır. 

5. Bütün taneli hububatlar

Bütün taneli hububatlar konvensiyonel mahsullerden daha sıhhatliymiş gibi görünebilir ancak görünüş her şey değildir.

Bütün taneli hububatlarda yüksek ölçüde şeker bulunur. Satın almadan evvel sıhhatli olduğundan emin olun.

6. Enerji barları

Bütün enerji barları aynı değildir. Bazıları protein açısında oldukça zengindir. Ancak kimileri porsiyon başına 48 gram şeker barındırır. 

Reelinde hepsinde az da olsa şeker bulunur. Bu suratından en iyisi bu besinlerden sakınmaktır. 

7. Krakerler

Krakerler tuzludur ancak aynı zamanda yüksek ölçüde şeker içerdiklerini öğreniyor muydunuz? 

Haftada 16 tane kraker yerseniz, bedeninize 4 gramdan fazla şeker yüklemiş olursunuz. Öbür besinler kadar olmasa da oldukça donakaltıcı bir miktar.

Bu atıştırmalıklara dikkat edin.

8. Kuru yemişler

Kuru yemişler sıhhatli olabilirler ancak yediğiniz ölçüye dikkat etmelisiniz. Yüksek kalorili olmalarının yanında hiç öyle gözükmeseler de şeker açısından da oldukça zenginlerdir.

Badem başta olmak üzere kuru yemişleri harcarken dikkatli olmak gerekir.Eğer günde 20 gram kuru yemiş yerseniz neredeyse 12 gram şeker almış olursunuz. 

9. Fıstık ezmesi

Fıstık ezmesini beğenir misiniz? Yanıtınız evetse harcamakta bir mahzur yok ancak yediğiniz ölçüye dikkat etmelisiniz. Unutmayın yalnızca 4 yemek kaşığı fıstık ezmesi 7 gram şeker demektir.

Sağlığınıza dikkat etmek için yediklerinizin ölçüsünü eksiltin.

Bir cevap yazın