İdrar yakalayamamanın sebepleri

Bir Hayli bayan muhtelif sebeplerden dolayı mesane problemleri yaşıyor. Sık sık idrara çıkma gereksinimi, idrara çıkarken sızı, idrar yakalayamama gibi bir hayli mesele ve çözümleri…

Tip 2 Diyabet

Diyabet hastalarının dörtte üçü fazla susuzluk yaşıyor. Buna bağlı olarak çok sık tuvalete çıkma gereksinimi dinliyor. Kanda fazla glikoz bulunduğu vaziyetlerde; böbrekler daha fazla idrar üretip, glikozun dışarı çıkması için tepki verirler. Kandaki glikoz seviyenizi hakimiyet altına almanız halinde idrar problemi yaşamayacaksınız.

Kafein

Çay ve kahvede bulunan kafein idrara çıkma gereksinimini çoğaldıran bir diüretiktir. Alkol de aynı vazifeyi görür. Tuz ve kafein alınımının eksiltilmesi, gereksinimini de azaltacaktır.

İlaçlar

Yüksek tansiyon ya da sızı kesiciler gibi bazı ilaçlar mesaneyi tetikleyebilir. Bu da mesane problemleri yaşamanıza yol açar.

Zayıf pelvis

Zayıf pelvis tabanı öksürürken, aksırırken, gülerken, bir yere atlarken veya ağır bir şey kaldırdığınızda idrar sızdırmanıza yol açar. Kendinizi zorladığınızda idrar kaçırıyorsanız stres inkontinansınız olduğu anlamına kazanç. Nedenleri genellikle doğum yapma ya da yaşlılık neticeyi büyüyen adale dokusu eskimeleridir. Pelvik taban egzersizleri çözüm olabilir. Tuvalete gittiğinizde idrar akışını durdurmaya çalışmayı hayal ederek pelvik taban adalelerinizi sıkın.

İdrar yolları enfeksiyonu

İdrar yolları enfeksiyonunun en besbelli semptomu idrara çıkarken yanma, idrarda fluluk ve kötü kokudur. Hekiminize danıştıktan sonra antibiyotiklerle takip edilen bir rehabilitasyon süreci vardır.

Bir cevap yazın