İdrarınızın Sıhhatiniz Hakkında Söylediği 7 Şey

Eksantrik gelebilir, ancak tuvalete her gittiğinizde sıhhatinizi hakimiyet etme ünsünüz var. İdrarınızın rengini hakimiyet ederek, bedeninizin iyi mi, yoksa bir hekime görünmeniz gerekip gerekmediğini görebilirsiniz. Kulağa basit geliyor değil mi? Şimdi yalnızca her rengin artta anlatmak istediklerini öğrenelim.

Drsağlık , idrar renginin sıhhatinizle alakalı neler söyleyebileceğini araştırdı.

Turuncu

Bazı antienflamatuvar ilaçlar Azüllidin, kemoterapi ilaçları ve senna ile müshil maddeleri turuncu bir renge neden olabilir. B2 vitamini veya beta-karoten havuç tüketiminin de bir sebebi olabilir. Yukarıyadakilerden rastgele birine maruz kalmadıysanız, o zaman:

  • Daha fazla su için. Dehidrasyon, idrarın yoğunlaşmasına ve koyu sarıdan turuncuya kadar değişmesine neden olabilir. Birkaç saat içinde basmakalıp sarı rengine dönmeli.
  • Gözlerini hakimiyet et. Beyazlarınızda sarımsı bir renk fark ederseniz, turuncu idrar karaciğerinizin muntazam çalışmadığının bir işareti olabilir . Hemen bir hekimle buluşma almanız gerekir.

Pembe ve kırmızımsı

Kırmızı veya pembe idrar görmek muhtemelen evham vericidir, ancak besin veya ilaçlardan da kaynaklanabilir. Kaygılanmadan evvel, bu rengin arttaki sebepleri görün.

Gıdalar: Şayet pancar, böğürtlen veya Ravent yediyseniz , o zaman kaygılanacak bir şey yok. Bu yiyecekleri kırmızı yapan bazı bileşiklerin böbrekler çalıştıktan sonra idrarınıza atılır. Banalde ertesi gün arınılır. Arınılmaz ise, bir hekimle buluşma almanız gerekir.

İlaçlar: Verem rehabilitasyonunda kullanılan muhakkak antibiyotikler Rifadin ve Rimaktan gibi idrar kırmızımsı hale gelebilir. İdrar yolu enfeksiyonlarını rehabilitasyon etmek için kullanılan fenazopiridin ve senna kapsayan müshil de pembemsi bir renk için neden olabilir.

Kan: İdrarınızdaki kan idrar yolu enfeksiyonu , böbrek hastalığı, kanserli veya kanserli olmayan urlar, mesane veya böbrek taşlarının bir bulgusu olabilir . İdrarda rastgele bir kan pıhtısı ya da öbür dokular görürseniz şipşak hekiminize müracaat etin.

Yeşil veya mavi

Bu rengi görmek şok edebilir, ancak seyrek de olsa bu nedenlerle ortaya çıkabilir:

Gıdalar: Suni olarak boyanan besinler veya kuşkonmaz yendiğinde Kaygılanacak birşey yok. Bir veya iki günde temizlenecektir.

İlaçlar: Bazı ilaçlar Amitriptilin, İndometasin ve Propofol gibi renk farklılığına neden olabilir.

Dikkat: Yukarıyadakilerden rastgele birine maruz kalmadıysanız, o zaman hekiminize danışmalısınız. Yeşil renk, Pseudomonas bakterilerinin neden olduğu nadide bir idrar yolu enfeksiyonuna işaret edebilir . Bu bakteri böbrek taşlarına da neden olabilir.

Kahverengi

İdrarda kahverengi tonları görürseniz, bu su kaybının bir işareti olabilir. İdrar kahverengine dönüşebilen gıdalar arasında, fıstık ve fava fasulyesi bulunur. Ancak, özellikle bol ölçüde su içiyorsanız, ancak renk kaybolmuyorsa, hakimiyet edilmeniz daha iyidir. Kahverengi idrar, karaciğeriniz ve böbreklerinizdeki problemleri gösterebilir .

Dikkat: Kahverengi idrardan sonra karın sızısı, kızarıklıklar ve nöbetler kazançsa, genetik bir gidişat olma ihtimali yüksektir. Ayrıca, kan dağılınmasıyla kahverengimsi görünür ve bu, bir ur gibi daha ciddi bir gidişatın bulgusu olabilir.

Köpüklü İdrar

Zaman zaman köpüklü idrar olması basmakalıptır ve genellikle idrar süratinden kaynaklanmaktadır. Ancak, geri gelmeye devam ederse ve zaman içinde daha aşikardır görünürse, hekiminizi görmelisiniz.

Köpüren idrarda bir protein bulgusu olabilir ve çoğalan bir ölçü ciddi bir böbrek problemi sinyali verebileceğinden, bu profesyonel değerlendirmeye lüzum duyar.

Saydam

İdrarınız tamamen saydamsa, fazla su içtiğinizin işaretidir. Bu muhakkak tehlikelere neden olabilir, en ehemmiyetlisi bedeninizdeki tuzları inceltmektir. Bu, bedeninizde meseleli bir kimyevi balanssızlık yaratabilir . Daha az su içmeyi düşünmelisin.

Soluk, Saman Sarısı, Saydam Sarı, Koyu sarı

Bu renklerde olan idrarlarda kaygılanmanıza gerek yoktur. İdeal olarak idrarınız soluk bir altın rengi olmalıdır . Soluk sarı, alttı ve üstü sulu olmak arasındaki iyi balansı gösterir. Daha konsantre idrar, daha fazla suya lüzumunuz olduğunu gösteren bir işarettir. Yalnızca bir altın kaide unutmayın: Limonata gibi görünüyorsa – sizin için bu gayet iyidir!

Bir cevap yazın