İftar Hurma İle Yapıldığında!

Yanaşan Ramazan evveli zeytin-hurma tartışmayı baş gösterdi. Prof. Dr. Canan Karatay orucun zeytin ile açılması gerektiğini söylerken, Prof. Dr. Osman Erk, ‘Kesinlikle hurma ile iftar yapılmalı’ dedi.

Ramazan’a rakamlı gün kala Türkiye’nin namlı uzmanlarından arkası arda ehemmiyetli beslenme ihtarları gelmeye başladı. Ezber bozan söylemeleriyle gündem yaratan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay evvelki gün, “Orucu zeytinle açın. 30 tane zeytin ile avucunuzun içi kadar pide harcayın” dedi.

Prof. Dr. Karatay’ın söylemelerine İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Osman Erk’ten yanıt gecikmedi. Prof. Dr. Erk, meslektaşının aksine orucu hurma ile açmanın sıhhatli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Osman Erk, mevzuyla alakalı şu bilgileri verdi:

‘AÇLIK HİSSİNİ BASTIRIR’

“Hurma, içinde en fazla antioksidan barındıran meyvedir. Karbonhidrat ölçüyü ve kana karışma sürati oldukça yüksektir. Çok kısa müddette kalori verir, kan şekerini yükseltir. Oruç yakalayanların kan şekeri düşüktür. İftar hurma ile yapıldığında kalori sarihi kısa müddette giderilmiş olur. Hurma o anda bol ölçüde kalori verir. Oruç açıldıktan sonra yenilecek öteki yemekler de düşünüldüğünde, hurmanın iştahı eksiltmesi yerinde olacaktır.

Öyle ki, iftarda yenilen 2 tane hurma sayesinde Ramazan ayında fazla tasayı da ortadan kalkacaktır.” Prof. Dr. Canan Karatay’ın söylemelerinde mazeretleri ortaya koymadığına dikkat sürükleyen Prof. Dr. Osman Erk, iftarda hurma yenilmesini önerirken, sahurda da zeytini öneri etti. “Hurmanın sahur sonunda şahsı acıktırma olasılığı vardır” diyen Prof. Dr. Osman Erk, laflarını şöyle sürdürdü: ‘

KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRÜR’

“Kan şekeri yükseldikten sonra insülin salgılanır, şekeri düşer ve şahıs acıkır. Hipoglisemiye düşük kan şekeri girme olasılığı çoğalır. Bu mahzurludur. Hurmayı o surattan yalnızca iftarda yemek gerekir. Zeytin ise bol ölçüde tekli doymamış yağ, vitamin, lif, posa ve antioksidan kapsar; uzun vakit tok meblağ. Sahuru 10 zeytin, 2 katı yumurta ve kefirle kapatmak son derece sağlıklıdır.

TOK MEBLAĞ

Zeytin’nin karbonhidrat kapsamayan bir meyve olduğunu söyleyen Prof. Dr. Osman Erk, “Antioksidan zengini bu meyve sahurda sizi tok yakalayacaktır. Ancak, tuzsuz, işlenmemiş, boya-katkı maddesi katılmamış olması şartıyla” dedi.

‘AŞIRISI KİLO ALDIRIYOR’

Hurmada çok az yağ bulunduğunu belirten Prof. Dr. Erk, şöyle konuştu: “100 gramı 300 kaloridir. Bu sayı olgunluk derecesine göre değişir. Aşırısı daha da acıktırır, şişmanlatır.”

​PROF. KARATAY NE DEMİŞTİ?

Hurmanın endüstriyel olduğunu söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, evvelki günkü söylemesinde orucun kesinlikle zeytinle açılması gerektiğini ifade etmiş, “Hurma İsrail’den, Tunus’tan geliyor. Mukaddes mukaddes diyerek bizi sömürüyorlar.

Zeytinle açılacak oruç. Hurma nereden çıktı?” laflarıyla tepki toplamıştı. Tenkitler üzerine dün çark eden Prof. Dr. Karatay, “Lütfen yanlış anlaşılmasın, hakiki hurmayı bulanlar natürel ki kullanabilirler” dedi.

Kaynak: Takvim

Bir cevap yazın