İftar sofralarının bırakılmazı aynı zamanda bütün bir şifa kaynağı!

Güneydoğu şehirlerinde yaşayanların ferahlatıcı tesiri sebebiyle sıkça seçim ettiği meyan şerbeti, iftar sofraların bırakılmazı oluyor.

Yaz aylarında ferahlamak emeliyle harcanan meyan şerbeti, ramazan ayında iftar sofralarının bırakılmaz lezzetleri arasında yerini alıyor.

Bir Hayli hastalığa iyi geldiği belirtilen şerbet, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin bunaltıcı sıcaklarında bölge ulusunun seçim ettiği en ehemmiyetli meşrubatlar arasında dikkati sürüklüyor.

Ramazan ayının son senelerde sıcak aylara denk gelmesiyle beraber tüketimi daha da çoğalan meyan şerbeti, iftar sofralarını süslüyor.

Sarayönü Caddesi’nde 54 yıldır meyan şerbeti satan ve mahsulünü Türk Tescil Enstitüsüne patent ettiren Abdullah Culha’nın meyan şerbetinden almak isteyenler, saatler evvelinden dükkanın önünde kuyruğa giriyor.

Culha, yaptığı söylemede, meyan şerbetinin bölgenin bir hayli şehrinde harcandığını ancak Şanlıurfa ile aynılaştığını söyledi.

Ramazan ayının kendileri için bir fırsat olduğunu ifade eden Culha, şerbeti yörede yetişen meyan kökünden yaptıkları için lezzetli olduğunu belirtti.

Yoğunluktan dinlediği memnuniyeti dile getiren Culha, “Şanlıurfalıların yüzde 80’i ramazan ayında meyan şerbeti kapsa. Ramazan ayında öteki aylara göre satışlarımız 30 kattan fazla çoğalıyor.” dedi.

Ahmet Çiçek ise 30 yıldır meyan şerbeti üretip sattığını ifade etti. Meyan şerbetinin sıhhat açısından bir hayli bereketi bulunduğunu dile getiren Çiçek, bir hayli bireyin meyan şerbeti almadan konuta gitmediğini kaydoldu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın