İftarda büyük bir iştahla içiyorsunuz ama…

Ramazan’ı sıhhatli geçirmek isteyenler dikkat! İftarda büyük bir iştahla içtiğiniz kafein ambarı kolalar tansiyonunuzu yükseltip, kalp ritminde süratlenmeye ve kumpassızlığa neden oluyor…

Oruç tutarak tüm bedenin zehirli maddelerden temizlediğini, uzuvların tazelenip yenilendiğini söyleyen Prof. Dr. Osman Erk, iftar ve sahur sofralarına müteveccih önemli uyarılarda bulundu. Çay, kahve, kolalı meşrubatlar, enerji meşrubatları, çikolatalar ve bazı ilaçların kafein kapsadığını söyleyen Prof. Dr. Erk, şöyle konuştu: Kafein kısa vakit içinde karaciğerlerde depolanan şekerlerin kana karışmasını sağlayarak kan şekerini yükselten ve enerji veren bir kimyevi maddedir.

Ayrıca bedende adrenalin, noradrealin ve kortizol salgılanmasına neden olur. Kafein, bu tesirleri ile tansiyonu yükseltebilir, kalp ritminde süratlenmeye ve kumpassızlığa neden olabilir. Yemeklerle beraber kafein kapsayan meşrubatlar harcandığında ise gıdalardaki başta demir, magnezyum, çinko ve selenyum olmak üzere minerallerin emilimi yasaklamış olur. Kafeinli meşrubatlar, ayrıca bedende su kaybına neden olur.

REZENE ÇAYI İÇİN

İftardan bir saat kadar sonra en fazla 2 şekersiz kahve ve 2 şekersiz, sarih çay seçim edilebilir. Ramazan ayında sıhhate ve sindirime faydalı olabilecek nebatsal çayların başında papatya çayı ve rezene gelmektedir. Her iki nebatsal çayda bulunan antioksidan ve uçucu yağ asitleri yiyeceklerin sindirimine destekçi olur; gaz, kabarıklık, kramp gibi istenmeyen şikayetlerin ortaya çıkmasını maniler. Her iki çayın da hafif yatıştırıcı ve ödem giderici tesirleri vardır.

Yemekten sonra birer poşet veya 10-20 gram papatya çayı ve rezenenin üzerine kaynamış su dökülerek kapalı bir demlikte 10 dakika bekletildikten sonra içilmeleri uygun olur. Rezene çayı ayrıca sahurda içildiği zaman uzun vakit tokluk hissi sağlayan, açlık hissini yatıştıran bir tesire sahiptir. Nebatsal çayların taze, pak olmasına dikkat edilmeli, emin markalar seçim edilmelidir. Rezene ve papatya çayı dışında anason çayı ve melisa çayı da seçim edilebilir.

UYUMAYIN YÜRÜYÜN

İftarda tıka basa yemek yemek, sigara içmek ve iftar sonrası yatmak son derece mahzurludur. Uyku ile beraber midede sindirim topallar, reflü ortaya çıkar. Uyku yerine yemekten 1-2 saat sonra tempolu yürüyüş yapmak sıhhat açısından verimlidir. 8-10 bin adımdan oluşan bir yürüyüş, sindirimi süratlendirir. Oruç süresi süresince uzun vakit açlık sebebiyle kan şekeri düşer. Sezenlerin de iftar evveli hafif bir tempo ile yürüyüş yapmaları sıhhat için önemlidir.

BAKLAVAYI BIRAK GÜLLACA BAK!

Baklava cinsi şerbetli tatlılar, kilo aldırır ve kan şekerini düşürür. Sütlü tatlılar ve güllaç ise daha seçim edilebilir tatlılardır. Üzerine tarçın ilave edilmiş olarak bu tatlıların harcanmasına dikkat edilmelidir. Aşinayı gibi tarçın, kan şekerinin fazla yükselmesine mani olan ve en az şeker ilaçları kadar tesirli olan bir bileşiktir. Ramazanda ayrıca organik dondurmalar ve hafif meyve tatlıları da seçim edilebilir.

TAKVİYE VİTAMİN KULLANMALI MIYIM?

Muhtelif, balanslı, yeterli, taze, organik ve işlenmemiş gıdalar yeterli ölçülerde harcanırsa vitamin ve mineral yardımına gerek kalmaz. Nebatsal yiyeceklerden sebzeler, yeşillikler, baklagiller, kuruyemişler ve meyveler; hayvansal besinlerden organik ve taze et, yumurta, balık ve süt mahsulleri balanslı harcanmalı. Yüzde 70 nebatsal, yüzde 30 hayvansal besin ile vitamin almaya gerek yoktur. Çok fazla işlenmiş yiyecek, tatlı tüketimi mevzubahisi olursa vitamin dayanağı gerekecektir. İşlenmiş besinler insan sıhhatine hasarlıdır, hastalıkların kaynağıdır.

BUNLARI AĞZINIZA SÜRMEYİN

Fast -food: Bol ölçüde hayvansal yağ, glüten, tuz ve katkı maddeleri barındırır.

Arıtılmış hububatlar: Glisemik indeksi oldukça yüksek, tatlı kategorisinde, kalorisi bol, besin kıymeti düşük olan bir yiyecek grubudur.

Pastane mahsulleri: Bazı pastane mahsulleri arıtılmış karbonhidrat, glüten, doymuş ve trans yağ, bol kalori, az besin kapsar.

Beyaz pirinç: Glisemik indeksi yüksek, besin kıymeti düşük işlenmiş bir tahıldır.

Gazlı meşrubatlar: Bol kalori, sıfır besin, bol ölçüde tatlandırıcı ve fruktozdan zengin darı şurubu kapsar.

Trans yağlı margarin: Bol kalori, trans yağ, bir hayli gözetici katkı maddesi kapsar.

Patates cipsi: Tuz, bol ölçüde kalori, katkı maddeleri, nişasta ve işlenmiş yağ kapsar.

Kızarmış patates: Bol ölçüde nişasta, arıtılmış akışkan yağ ve kalori kapsar, besin kıymeti oldukça düşüktür.

Tavuk nugget: Tuz, bol ölçüde kalori, doymuş yağ, işlenmiş akışkan yağ, nişasta kapsar.

Hazır çorba: Bol ölçüde tuz, renklendirici, tatlandırıcı ve bir hayli katkı maddeleri kapsar.

Kremalı kahve: Bol kalori, süt tozu, kafein, doymuş yağ kapsar.

İşlenmiş et: İçeriğinde bol ölçüde tuz, gözetici madde, kanserojen nitrat ve doymuş yağ vardır.

Kaynak: Takvim

Bir cevap yazın