İftarda Yoğurt Yemeyin!

ANİ YEMEK TÜKETİMİ YAĞ ARTIŞI SEBEBİ

Ramazanda uzun zaman aç kalmak metabolizmamızı etkiliyor. Ve şayet dikkat edilmezse kilo çoğalışlarına, sıhhat meselelerine yol açabiliyor.

Yaz aylarında yakalanan oruç ile çok uzun zaman aç kalacak olan vücudumuz alıştığı kumpasın dışında bir sürece gireceği için metabolik süratimiz düşer.

Uzun süren açlıktan sonra ani ve süratli yemek tüketimi kan şekerimizde dalgalanmalara ve yağ çoğalışına neden olabilir.

Kan şekerindeki ani iniş ve çıkışlar özellikle yoğun iftar menülerinden sonra kendimizi yorgun sezmemize, halsizlik, bitkinlik, uyku gibi gidişatlara yol açabilir.

SUSUZLUĞA KARŞI YOĞURT DEĞİL AYRAN TÜKETİN

Yazın uzun süreli susuzluğa karşı bedeninizi susuz vazgeçmeyin. İftarda bir bardak su ve 1-2 adet hurma yiyerek başlayacağınız yemeğinizin ilk seçimi çorba olmalıdır. Çorba alternatiflerinde kremalı, bulyonlu çorbalardan ziyade baklagilli, sebzeli veya yoğurtlu hazırlayacağınız çorbalar seçim edilmelidir.

En ehemmiyetli probiyotik kaynaklarımızdan olan yoğurdu da ayran ya da cacık olarak harcarsak akışkan alımımızı desteklemiş oluruz. Meşrubat alternatifi günlük mineral takviyesini sağlayacak olan maden suyu da olabilir, az şekerli kaynatılmış taneli bir komposto da olabilir.

Ayrıca Ramazan ayının sıcak yaz günlerine denk gelmesi sebebiyle uzun süren açlık vaziyetlerinde baş dönmesi, gözlerin kararması, mide bulantısı, asaplılık gibi vaziyetlerle karşılaşılabilir.

Tüm bu duygu gidişat bozukluklarını ve muhtemel sıhhat problemlerini yaşamamak için ramazanda sofralarınızı şuurlu hazırlamanız gerekmektedir.

HURMA KAN ŞEKERİNİ ARTIRIR

Açlık ile gerginleşen ruh halimizle iftar sofralarına oturduğumuzda hakimiyeti sağlamak efor olabiliyor. Özellikle yemek yemeyi mutluluk haline getirdiğimiz ve kendimizi yemekle mükâfatlandırdığımız için gereksinimimizi korumadan aşırısıyla ve en risklisi süratle yemek yiyip sofradan kalkabiliyoruz.

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Serra Arslan ‘Ramazan ayının varoluşuna ters olan aşırısıyla zengin donatılmış sofralar, hem metabolizmanızı hem de iftar sonrası ruh halinizi yoruyor. Her yiyecek grubundan var olan, renkli, mevsiminde yetişmiş yiyeceklerle hazırlanmış bir iftar sofrası gereksiniminizi karşılayacaktır.’ dedi

Gün boyu düşen kan şekerinizi çoğaldırmak için Ramazan ananeyi olan hurma ile orucunuzu açmak harika bir seçim. Hurma; yüksek lif içeriğinin yanı sıra fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, A vitamini, B1, B2, B3, B6, folik asit gibi vitamin ve mineralleri oldukça yüksek oranlarda kapsamaktadır. Kumpaslı olarak harcandığında kalp ve damar hastalıkları tehlikesini eksiltir ve kabızlığı önler.

SAHURDA PEYNİR VE ZEYTİN İKİLİSİNE DİKKAT!

Tuz içeriğinden dolayı kahvaltılarımızın bırakılmazı olan bu mükemmel ikili sahur için mahzurlu olabilir. Peynir sahur sofralarınızda olmalı fakat asla tuz içeriği yüksek olan peynir çeşitleri harcanmamalıdır. Tuzsuz lor bu açıdan yıldızlı peynirlerdendir. Zeytin yerine yağ grubundan ceviz, fındık, badem seçim edilmesi daha doğru bir alternatif olacaktır.

HAZIMSIZLIĞA KARŞI YÜRÜYÜŞ YAPIN

İftardan sonra çıkacağınız hafif tempolu bir yürüyüş ramazan ayında kilo alacağınız fobisini yok eder. Mide ve bağırsak problemlerinizi en aza indirger, iftardan sonra tatlı kaçamaklarına izin verir.

İster istemez yoğun bir biçimde geçen iftar öğününden sonra metabolizmanızı süratlendirmek ve hazımsızlık problemlerini yok etmek için asgari 30 dakikalık yürüyüşler ramazanın bırakılmazı olmalıdır.

SAHUR ÖĞÜNÜNÜ ES GEÇMEYİN

Günde takribî 15-17 saat açlıkla yakalanan oruçta öğün sayımız ister istemez eksilmekte. Gün süresince alamadığımız yiyecek öğeleri gereksinimlerimizi sahur ve iftar öğünleriyle karşılamak zorundayız. Bu surattan sahur öğününü es geçerek oruç yakalamak netlikle yapılmamalıdır!

Sahur öğünü, gün boyu tok kalmanızı sağlayacak, balanslı, susuzluğunuzu en aza indirecek, akışkan gereksiniminizi karşılayacak ve kabızlık problemleri yaşatmayacak biçimde oluşturulmalıdır.

Öğününüz; 4 yiyecek grubundaki yiyeceklerin hepsini karşılayacak biçimde hazırlanmalı, yeterli ve balanslı bir menü olmalıdır.

1.Yiyecek Grubu : Süt/yoğurt/ayran
2.Yiyecek Grubu : Et/tavuk/peynir/yumurta
3.Yiyecek Grubu : Sebze-meyveler / komposto
4.Yiyecek Grubu : Hububat grubu, ekmek/çorba/bütün hububatlı ürünler

KALP HASTALARI DİKKAT!

Şeker hastalığı, kalp hastalığı, tansiyon hastalığı, böbrek rahatsızlıkları olanlar, hamile-emzikliler, kanser rehabilitasyonu görenler, yaşlı fertler, çocuklar uzun zaman aç kalmak açısından tehlike altındadır. Bu grubun oruç meblağken kesinlikle doktora danışması gerekmektedir.

KABIZLIĞA KARŞI MEYVE YİYİN

Ramazan ayındaki beslenme farklılığına bağlı olarak görülen kabızlığı önlemek için iftarda veya iftardan 1-2 saat sonra meyve-sebze harcanabilir. Günün uzun olmasını avantaj öğrenerek iftardan 2 saat sonra hafif tempolu yürüyüş yapılarak sindirime takviyeci olunabilir. Aç kalınarak zayıflanamayacağı unutulmamalıdır. Buna bağlı olarak kesinlikle sahura kalkılmalıdır.

YEMEĞE KİMYON KATIN

Yemekle beraber veya yemek sonrasında sindirime takviyeci olan rezene, anason veya yeşil çay içilebilir. Zencefil, zerdeçal, dereotu, kimyon gibi baharatlar harcanabilir. Bu baharatların sindirime takviyeci olma tesirleri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın