Ihlamur ve ıhlamur Çayının Harika Faydaları!

Yazımızda ıhlamur ve ıhlamur çayının faydalarından bahsedilmektedir.

Her hastalığın veya rahatsızlığın tabiatta bir şifasının olduğu emindir. Bunu her ilacın veya rehabilitasyon biçiminin içerisinde nebatsal kaynakların yer almasını kavrayabiliriz. İşte o şifalı nebatlardan birisi de ıhlamurdur. Dünyanın bir hayli yerinde tabii bir antibiyotik olarak kullanılır.

Özellikle kışın soğuklarından korunmak ve salgın hastalıklardan kurtulmak için ıhlamur çayı sofralardan beceriksiz olmaz. Gelin bırakılmaz şifa kaynağı olan ıhlamurun bereketlerini bilelim.

Ihlamur ve ıhlamur çayının verimleri…

Gribe karşı büyük bir korunma özelliği vardır diyebiliriz. Kışın ıhlamur çayının fazla içilmesi de bu nedendendir. Kışın soğuk algınlığı ve gribe yakalanan fertlere de ıhlamur çayı içirilir. Bu vücuttaki zararlı zehirli maddelerin dışarıya atılmasına ve hastalık virüslerinin temizlenmesine neden olur.

Kışın oldukça sık görülen öksürük problemlerine karşı ıhlamur çayı büyük bir şifa kaynağı olarak kullanılır. Özellikle ıhlamur çayı + bal + limon karışımı kışı yaşanan her türlü hastalığa karşı şifa sağlar.

Fazla yorgunluk hissedenler ve bu nedenle işlerini yapamayanlar içinde enerji sağlar. Vücudun mukavemetini çoğaldırarak, kan dolaşımının süratlenmesine neden olur.

Çağımızın vebasından biri olan strese karşıda ıhlamur çayı büyük bir çözümdür. Kendinizi makûs sezdiğinizde, psikolojik olarak sizi vuran düşüncelere kapıldığınızda, fazla işten dolayı bezginlik ve bitkinlik geldiğinde ıhlamur çayı içebilirsiniz. Hatta karanfille beraber tüketildiğinde sinir sisteminin daha da iyi vaziyete gelmesini sağlar. Buda stresi ve yarattığı makûs düşünceleri ortadan kaldırır.

Göz sızısı yaşayanlar için de önerilmektedir. Ihlamur suyunun pamuk yardımıyla göze sürülmesi, gözlerin dinlenmesine ve sancıdan kurtulmasını sağlar. Özellikle ofislerde bilgisayar başında çalışan kişiler için öneri edilebilir.

Cildin hoşlaşması içinde kullanılabilir. Bu bakımdan ıhlamur yapraklarının kaynatılması ve cilde sürülmesi yeterli olacaktır.

Damarların tıkanmasını önleyen ve sertleşmenin yaşanmasını önleyici mineralleri içerisinde barındıran ıhlamur sayesinde kalp ve damar hastalıklarının yaşanması da mevzubahisi olmaz.

Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar. Buda kabızlık meseleyi yaşayanların gevşemesine takviyeci olur. Sindirim sistemini belirli bir kumpasa sokar.

Uzmanlar ıhlamur çayını yaparken içine bir kaç tutam da dağ kekiği atılmasını öneriyor. Verimini iki katına çıkardığını söylenmektedir.

Bir cevap yazın