İlaç Değil, Yerine Hastalığınız İçin Bunları Harcamalısınız

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirip kışa hazırlayan, ilaç maksadına harcanabilecek yiyecekler pazar tezgahlarında bolca bulunmaktadır. Bu yiyeceklerle bedeninizi kışa hazırlamanız olasıdır Beslenme ve Perhiz Kısmı’nden Dyt. Aslıhan Altuntaş,ilaç maksadına harcanacak yiyecekleri açıkladı.

Ceviz: Ceviz yiyeceksel olarak ehemmiyetli yağ asitlerini ve proteinleri kapsar. Ceviz tüketimi kandaki kolesterol seviyesini düşürür, kalp atışlarında kumpassızlığı önler.

Cevizdeki L-arginin kan damarlarının iç tarafının pürüzsüz ve muntazam olmasını sağlayarak kan-damar sisteminin hafiflemesini sağlar. Cevizdeki fitosteroller, kalın bağırsak, göğüs ve prostat kanseri gibi kanser cinslerinden korunma sağlarken bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Karnabahar: K vitamini, protein, tiamin, riboflavin, niasin, magnezyum, fosfor, lif, vitamin B6, folat, pantotenik asit için iyi bir kaynaktır. Ayrıca 1 porsiyon karnabahar günlük C vitamini lüzumunun yüzde 77’sini karşılayabilmektedir.

Pırasa: Soğan ve sarımsağın akrabası olan pırasa tıpkı onlar gibi bir hayli vitamin mineral ve fitokimyasal bileşikleri kapsamaktadır. Bu içerik sayesinde de sağılık üzerine ehemmiyetli tesirleri vardır. Soğuk algınlığı, öksürük, grip, nezle, bronşit ve balgam gibi rahatsızlıkların önlenmesine, bu hastalıklardan korunmaya dayanak eder.

Brüksel lahanası: Doğru biçimde pişirilirse tadı çok lezzetli olabilen bu sebze iyi bir demir kaynağıdır. Günlük K vitamini gereksinmesinin yüzde 200’şöhreti, C vitamini gereksinmesinin yüzde 100’şöhreti ve omega-3 gereksinmesinin de yüzde 10’unu karşılayarak antioksidan tesir gösterir.

Turp: Kökü iyi bir C vitamini kaynağı iken, yapraklarında fazla ölçüde A, K vitamini ve folat bulunur. Bağışıklığı kuvvetlendirir, bağırsakları arınıp kabızlığı giderir, cilde tazelik verir, stresi eksiltir, saçların daha sıhhatli olmasını sağlar.

Nar: Asırlardan beri kullanılan en bereketli nebatlardandır. Natürel bir antioksidan olarak 1 orta boy nar bedenin günlük gereksinimi olan C vitamininin yüzde 25’deri aşırısını karşılayarak mevsimsel hastalıklara tutulma tehlikesini eksiltir.

Mürdüm eriği: Kış aylarında ve mevsim farklılıklarında en ihityacımız olan C vitaminini kapsamaktadır. Bununla beraber riboflavin, perhiz lifi için de iyi kaynaklardandır.

Lahana: Tam fizyolojik sitemlerin foksiyonlarını yerine getirmesi ve sıhhati için lüzumlu olan gıda maddelerini yüksek oranda kapsayan bir gıdadır. Lahana gibi C vitamini doğrultusundan zengin bir gıdadır.

Bal kabağı: Vitamin, mineral, perhiz lifi, omega-3 ve antioksidan kaynağı olan bal kabağı cilde iyi kazanç. Daha çok tatlı biçiminde harcansa da kışın soğuk havalarda çorbası da hem iç ısıtıcı hem de oldukça sıhhatli bir alternatiftir.

Bir cevap yazın