İlikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

NATÜREL ET BULYON başka bir deyişle Konutta İlikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

Kemik Suyu her türlü yenilebilir hayvanın kemiklerinin kaynatılıp muhtelif harekâtlardan geçmesiyle elde edilen su olarak belirlenebilir. Kemik suyu hem yemeklere verdiği lezzeti hem de sıhhatli olması nedeniyle uzun senelerdir harcadığımız bir gıdadır. Sıhhatli olduğunu çoğumuz öğreniriz fakat nelere yararlı olduğunu çok detaylı bilmeyiz.

Kemik suyu elde edildiğinde özellikle çorba olarak veya dondurarak buzlukta muhafaza edilip, yeniden çorba, yemek ve pilava ilave edilerek kullanılabilir. Bu yazımızda kemik suyunun bereketleri ve konut üretimi basit kemik suyu et bulyon üretimini anlatacağız.

Kemik Suyu Bereketleri Nelerdir?

Özellikle gelişim çağında ki çocuklar için yararlı olan kemik suyu bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bu sayede hastalıklara tutulma tehlikesini eksiltir. Ayrıca sihrime hormonun muntazam çalıştırması nedeniyle yeniden gelişim çağında ki çocuklar için önemlidir.

Kemik suyu tüketimi yaşlılarda ise kemik erimesi ve eklem rahatsızlıkları gibi hastalıkları önler.

Sindirim sisteminin iyi çalışmasına dayanakçı olur.

Hafızayı güçlendirir, beynin sıhhatli çalışmasına dayanakçı olur.

Cilt ve saç sıhhati için yararlıdır. İçerisinde bulunan kalojen maddesi sayesinde selülitleri önler var olan selülitlerin giderilmesine dayanakçı olur.

Yaraların süratli bir biçimde iyileşmesine dayanakçı olur.

İlikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 1-1,5 kg ilikli kemik
  • Su
  • Tuz
  • Karabiber
  • Dilerseniz baharat defne yaprağı, kekik, biberiye

Konut Üretimi Natürel Bulyon – İlikli Kemik Suyu Tasviri

İlk olarak kasaptan kemik suyu yapmak için aldığınız kemikleri şayet süreniz var ise 1 gece evvelden suya koyun. Süreniz yoksa en az 2 saat suda bekletin. Bu biçimde kemikler üzerinde ki leke ve kandan arınmış olacaktır. Suda bekleyen kemiklerinizi ardından yıkayın.

Derin bir tencerenin içine kemikleri koyun ve üzerine 3-4 parmak geçecek biçimde su ilave edin. Ocağın altını açıp kaynamaya vazgeçin. Kaynadıktan sonra altını kısın. Kemiklerin kaynarken üzerinde köpükler oluşacaktır. Bu köpükleri bir kkonutgir takviyesiyle alın. Köpük yaradılışı bittikten sonra bu düzeyde tuz ve karabiberini ilave ettikten sonra dilerseniz içine baharat ilavesi yapabilirsiniz.

Kemik suyunu en az 6 saat süreniz varsa en lezzetli netice için 12 saat kısık ateşte kaynatın. Düdüklü tencere kullanacaksanız 2 saat yeterli olacaktır. Yeteri kadar kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın, içerisinde ki kemikleri alın ve oda sıcaklığında soğumaya vazgeçin.

Kemik sularını dilerseniz buz torbalarına koyarak buzluğa kaldırabilirsiniz. Bu sayede kullanımı çok basit olacaktır. Dilerseniz de kapaklı kaselere bölüştürerek buzluğa koyun. Yemeklerde, çorbalarda ve pilavlarda dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Verdiğim aynı tasviri natürel tavuk bulyon için kemikli tavuk ile de yapılabilir. İlikli kemik yerine natürel organik bir tavuğun özellikle butlarını kaynatarak yapabilirsiniz.

Sağlıcakla kalınız. Afiyet şifa olsun.

“İlikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır?” üzerine 0 yorum.

  1. Geri bildirim: How Is Bone Water Made? - Photo Stock

Bir cevap yazın