İncirin sıhhatinize 5 verimi!

Günümüzde tezgahlarda artık her daim her meyve sebzeye erişmek muhtemel. Oysa sıhhatli olan, her meyve sebzeyi kendi mevsiminde harcamak; tabi bir de miktara dikkat etmek. İşte, güzün lezzetli meyvelerinden biri olan, kışın kurusunu yediğimiz inciri, dalından koparıp yemek için bütün zamanı! Çünkü bölgesine ve cinsine göre haziran ayıyla beraber hasadı başlayan bu natürel lezzet, ekim aylarında son demlerini yaşıyor.

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Kamuran Diğdem Akça “Özellikle yaz mevsiminden güze geçişle beraber zayıflayan bağışıklık sistemi için eforlu bir antioksidan olan incirin bir hayli verimi bulunuyor. Ancak lezzetine kanmamak ve miktarı aşmamak gerekiyor” diyor. Akça, incirin yararlarını anlattı, önemli uyarılar ve tekliflerde bulundu, “Tatil dönüşü perhizimi bozmadan formda kalmak, tatlı ihtiyacımı da karşılamak istiyorum” diyenler için bir de incirli yulaf tasviri yazdı.

Günümüzde yoğun koşuşturmaca sebebiyle sıhhatsiz beslenme alışkanlıkları ve düşük lif tüketimi kabızlığa taban hazırlıyor. Bir bireyin günlük 25-30 gram lif alması gerekirken, incir lif içeriği sayesinde bağırsak hareketliliğini artırıyor. 1 orta boy incirde takribî 1 gram lif bulunuyor. İncirle beraber 1-2 bardak su içilmesi bağırsak hareketliliğini daha da artırmaya fayda sağlıyor.

Özellikle yaz aylarından güze geçişle beraber bağışıklık sistemi cılızlarken, kararında incir tüketimi ise eforlu antioksidan özelliğiyle bedenin direncini kuvvetlendiriyor. A, E ve K gibi bir hayli vitamin açısından da zengin olan incirin, antioksidan kapasitesi özellikle koyu renkli olanlarda çok daha yüksek ölçüde bulunuyor. 2 adet orta boy incirde takribî 1 bardak sütteki kadar kalsiyum bulunuyor.

Kalsiyum ve magnezyum içeriği sayesinde kemikleri besliyor. Özellikle koyu renkli incirlerde kalsiyum içeriği daha yüksek seviyede bulunuyor. Yapılan bilimsel çalışmalar, menopoz sonrası yarıyılda meyve içerikli yüksek lif tüketiminin bayanlarda meme kanseri görülme tehlikesinin daha düşük olduğunu ortaya koyuyor. Günde 1 porsiyon meyve seçiminizi 1 adet incirden yana kullanarak meme kanserine tutulma tehlikenizi eksiltebilirsiniz. İncir, içeriğinde aynı zamanda bulundurduğu benzaldehit sayesinde de kansere karşı gözetici ve önleyici tesir sağlıyor.

İncir kan tazyikinin dengelenmesini sağlayan potasyum açısından zengin bir meyvedir. Kumpaslı meyve ve sebze harcayamayan, işlenmiş yiyecek ve et tüketimi yüksek kardiyak tehlikeli şahıslarda günlük sodyum tüketimi de çoğalır ve potasyum beceriksizliği görülür. Diyabet hastalığınız yoksa günde kumpaslı 1 adet incir tazyikinizi de dengeleyerek kalbinizi gözetmeye takviye olacaktır. Şeker içeriğinin yüksek olması ve kandaki şekeri aniden sebebiyle özellikle diyabet hastaları taze veya kuru inciri netlikle seçim etmemeliler.

Şayet harcanacaksa da 1 adet incirden fazla yememeliler. Sıhhatli bireylerin de porsiyonda hakimiyeti elden vazgeçmemesi gerekiyor. 1 porsiyon meyve yerine 2 orta boy incir seçim edilebilir. Ancak şayet tazeliğine aldanır yüksek ölçüde harcarsanız çok yüksek ölçüde şeker aldınız demektir. Bu da bir sonraki öğüne kadar daha acele acıkmanıza neden olurken, 100 gram incir takribî 2 minik boy incir 80 kalori, 20 gram da karbonhidrat kapsadığından, fazla tüketimi diyabet hastalığına yol açabiliyor.

Malzemeler:

3 yemek kaşığı yulaf ezmesi
1 adet taze incir
3 adet ceviz
1 bardak süt

Yapılışı:

1 bardak sütün içerisine yulafı ilave edin. İnciri küp küp doğrayın ve karışıma ilave edin. 30 dakika kadar yulafların şişmesi ve incirin süt ile aynılaşması için bekletin. Afiyetle dilediğiniz öğünde harcayın.

Bir cevap yazın