İnsanların da bilgisayar gibi ‘yine başlat’ tuşu varmış!

Babasından servet olarak çok kıymetli bir bilgi alan Zu San Li hakkında bir Japon efsanesi vardır: “uzun ömür noktası” veya “surat hastalığın noktası”.

Babasının nasihatine uyarak Zu San Li her gün bu noktaya masaj yapmış ve onlarca imparatorun doğumuna ve vefatına tanık olacak kadar yaşamış. Bu noktaya masaj yapmak, Uzak Doğu’nun binlerce yıldır uygulanan en daha önceki rehabilitasyon metodlarından biridir. İnsan bedeninde bir senenin aylarını ve günlerini hatırlatan 365 nokta ve 12 majör boylam vardır.

Spesifik noktalara parmak baskısıyla uygulanan akupresur usulü emin uzuvlarla irtibatlı boylamların ve kanalların öğretilerini direnir. Çin tıbbında beden bir enerji sistemi olarak görülür ve masaj uzuvların fonksiyonel etkinliklerini ve enerji akışlarını etkileyebilir.

Zu San Li noktasını aktive etmek yenilenme ve iyileşme tesiri yaratabilir, ihtiyarlamayı önleyebilir. Çin’de bu nokta “uzun ömür noktası” olarak bilinirken, Japonya’da “surat hastalığın noktası” olarak adlandırılır.

Zu San Li Noktasını Nasıl Bulacaksınız?

Bedenimizde Zu San Li noktası diz kapağının azıcık altındadır. Bu noktayı doğru tespit edebilmek için elinizi parmaklarınız alta gelecek biçimde aynı dizinizin üstüne yerleştirin. Avuç içiniz dizinizi kaplasın.

Örneğin sağ eliniz sağ dizinizin üstünde olsun. Zu San Li minik tırnağınız ile yüzük parmağınızın tırnağı arasındaki noktadır. Şayet bu biçimde doğru noktayı bulamıyorsanız yere oturup dizlerinizi kendinize çekin. Ayaklarınız hala yerde olsun. Dizinizin altında daha yüksek bir alan fark edeceksiniz, parmağınızı onun üzerine koyup hafifçe bastırın. İşte bu nokta Zu San Li noktasıdır.

Japonlar Neden Bu Bölgeye “Surat Hastalığın Noktası” derler?

Zu San Li noktası vücudumuzun alt yarısındaki uzuvların çalışmasını hakimiyet eder. Adrenal bezleri, böbrekler, cinsel uzuvlar, sindirim kanalının uygun bir biçimde çalışmasından mesul kısımların içinden geçen omuriliğin fonksiyonlarına idarer. Zu San Li noktasına masaj yaparak insan sıhhatinin gözeticisi rolünü üstlenen en eforlu salgı bezleri olan adrenal bezlerinizin böbrek üstü bezleri etkinliğini artırmış olacaksınız.

Bu bezler kandaki hidrokortizon, adrenalin ve değişik ehemmiyetli hormonları salgılarlar. “Uzun ömür noktası”na her gün kumpaslı masaj yaparsanız vücudunuzdaki adrenal bezlerinin işlevlerini şu biçimde normalize etmiş olursunuz:

Kan tazyikinin dengelenmesi
2. İnsülin, glikoz seviyelerinin dengelenmesi
3. Bedendeki inflamasyonun azaltılması
4. Bağışıklık sisteminin düzenlenmesi

Zu San Li noktasına masaj yapmanın değişik bereketleri:

Sıhhatli sindirim sistemi
Bağırsak ve sindirim meselelerinin giderilmesi
Felç neticelerinin rehabilitasyonu
Özgüven kazanılması
Stres ve tansiyonun üstesinden gelinmesi
İçsel denge
Bu noktaya masaj yapmanın cinsel eforsuzluğa, hıçkırığa, kabızlığa, gastrite ve idrar kaçırmaya da iyi geldiği düşünülüyor. Hatta bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bu masajın daha fit ve sıhhatli bir vücuda sahip olmayı da sağladığına inanılıyor.
Zu San Li noktasına ne zaman masaj yapmalısınız?

Bu masaj sabah saatlerinde, öğle yemeğinden evvel yapıldığında daha tesirlidir. Her diz için saat istikametinde dairesel hareketlerle parmağınızı usulca bastırarak ve bastırdığınız noktada bir müddet kalarak takribî 10 dakika kadar yapılmalıdır. Başlamadan evvel soğukkanlı soluklar alıp vererek ve hislerinize konsantre olarak kendinizi serinkanlılaştırın. Masajı oturur pozisyonda yapın.

Mümkün olduğunca masaja konsantre olun ve şifa sürecinin başlamasına izin verin. Bu masajın uyarıcı bir tesiri vardır.

Akşamları Zu San Li noktasına saat istikametinin tersine masaj yapanların haftada 400-500 gr kilo verdikleri de söyleniyor.

Siz yeniden de uyarıcı tesirsizliğinden dolayı uykunuzu kaçırmaması için yatağa gitmeden evvel bu masajı yapmamaya dikkat edin. Yeni Ay zamanı masajın tesirinin çoğaldığı da akupresur uzmanlarının iddialarından biri.
Zu San Li noktasına masajı Yeni Ay’dan 8 gün evvel her sabah yapmaya başlarsanız ihtiyarlama sürecini yavaşlatması, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi ve yukarıyada saydığımız bereketleri sağlaması laf konusu.
Öğle yemeğinden evvel bu noktaya yapacağınız masaj belleğinizi, kardiyovasküler ve sindirim sisteminizi de güçlendirebilir.
Öğleden sonra ise stres, baş sızısı, sıkıntılılık, uykusuzluk için bu masajı yapabilirsiniz.

Not: Saat güzergahını ayarlarken masaj yapan siz olduğunuz için kendi açınızdan olmasına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın