İshal olduğunuzda uzak durmanız gereken besinler

İshal neredeyse herkesin başına gelen rahatsız edici ve tatsız bir vaziyettir. Bağırsaklarda yoğun ve yumuşak hareketlere neden olan bu gastrointestinal problem genelde kısa semptomlar gösterse de bazı gidişatlarda uzun sürerek makûslaşabilir. İşte ishalden biran evvel kurtulmanız için uzak durmanız gereken yiyecekler

Süt

Süt ve süt mahsullerinde bulunan laktoz siz ishal iken bağırsaklarınızı daha çok yoracaktır. Şayet bu süreç içinde süt harcarsanız, laktoz bağırsaklarınıza giderek ishalinizin şiddetini arttıracaktır.

İçki

İçki mide için bir zehirli maddedir. Ayrıca, karaciğer metabolizmasını da değiştirdiğinden hazımsızlığa yol açar. İçki harcamak ishalinizi çoğaldırarak, daha fazla su kaybına uğramanıza neden olur.

Kahve

Kafeinin diüretik tesiri ishal nedeni ile oluşan dehidrasyonu makûslaştırır. İshal olduğunuz yarıyıllarda kafein kapsamayan; zencefil ya da naneli nebat çaylarını seçim etmelisiniz.

Baklagiller

Baklagiller, hem gazın hem de ishalin başlıca nedenlerinden biridir. Bağırsaklarda irine neden olan lektinler baklagillerde bol ölçüde bulunur.

Kuruyemişler

Kuruyemişleri hazmetmek güçtür. Bu sebeple bağırsağınızı tahriş edebilir ve kabarıklığa neden olabilirler.

Tatlandırıcılar

Tatlandırıcılar sofra şekerinden daha yavaş emildiği için bağırsaklara absorbe edilmeden erişir. Bunun neticesinde ishaliniz daha kötüleşir.

Turpgiller

İshal iken brokoli, karnabahar ve lahana gibi bazı sebzeler sindirimi güç karbonhidratlar kapsadığından ishalinizi makûslaştırabilir. Bu turpgil sebzelerin yanı sıra enginar, Brüksel lahanası, soğan, pırasa ve kuşkonmaz alımını da hudutlandırın

Bir cevap yazın