İshal Yapan Besinler Nelerdir?

Sindirim sistemimizi olumsuz doğrultuda etkileyen vaziyetlerin başında gelen ishal genellikle kısa süreli olur. Uzun süreli ishaller ise tehlikelidir ve birey genellikle rehabilitasyon altına alınır. Yediğimiz veya içtiğimiz gıdaların ishale büyük tesiri vardır. Peki, bu yiyecekler nelerdir? Haberimizin detaylarında…

Genellikle kabızlık vaziyetlerinde önerilen bu besinler ciddi bir ishal durumuna yol açmaz. Fakat sürekli tekrarlandığında ishalin farklı bir boyuta ulaşmasına neden olur. İşte haberimizin detayları…

Acı biber

Dünyanın bir hayli yerinde sindirimi düzenlemek ve kabızlığı önlemek adına tüketilen acı biber oldukça bereketli bir yiyecektir. İçeriğindeki kapsaisin maddesi ile metabolizmayı hızlandırır. Fakat fazla tüketilen acı biber yanma hissiyle birlikte ishale yol açar.

Kiraz

Bol lifli yiyecek olan kirazın pek çok verimi vardır. Vitamin ve mineral açısından zengin olan kiraz sindirim sistemini düzenleyerek kabızlığı önler. Lifli yapısından dolayı bağırsak sistemini düzenleyerek gereğinden fazla çalıştırır ve ishale neden olur.

Yoğurt

Genellikle ishale iyi geldiği bilinen yoğurt günümüzde hazır şekilde market raflarında yerini almaktadır. Tabii olmayan tatlandırıcılar suratından ishali tetikleyen yoğurt, laktoz intoleransından muzdarip kişilerinde korkulu düşü olabilir.

Patates cipsi

Oldukça sağlıksız bir madde olan patates cipsleri vücudumuzda olumsuz tesirler bırakır. Hem kilo aldıran hem kanser riski taşıyan bu cipslerin içinde bulunan olestra adlı madde tokluk hissi vermez ve mideye gitmeden direkt bağırsaklara iner.

Kavun

Genellikle kış aylarında soğuk bir şekilde tüketilen kavun, içinde barındırdığı muhtelif maddeler dolayısıyla ishal yapabiliyor. Bozulan gıda değerleri sindirim sistemini olumsuz doğrultuda etkileyebiliyor.

Alkol

Vücudumuza giren su ve sodyum gibi maddelerin sindirilmesini meneden alkol bağışıklı sistemimizi zayıflatarak sindirim sisteminin çökmesine ve ishale neden olur.

Kafein

Sürekli kafein tüketmek muhtelif rahatsızlıklarına sebebiyet verir. En başta uykusuzluk, kas spazmları, psikolojik tesirler bunlara birkaç örnek olabilir. İshalde bunlardan birisidir. Su ve vitamin depolarını bitiren kahve vücudun sıvı balansını bozabilir.

Bir cevap yazın