İshale İyi Gelen Gıdalar


İshal, yiyecek zehirlenmesi de dahil olmak üzere muhtelif rahatsızlıkların neticesinde ya da ishale yol açtığı öğrenilen bazı besinlerin fazla tüketimi sebebiyle oluşabilir.

İshal müddetince sindirimi güç olmayan hafif besinlerin harcanması ve akışkan tüketiminin çoğaldırılması gerekir. Bu yarıyılda içki, kafein, baharatlı besinler, süt mahsulleri, yağlı besinler ve yüksek oranda lif kapsayan besinlerden uzak durmalısınız.

İshale iyi gelen gıdalar arasında ilk sıralarda düşük lifli pirinç, muz, elma püresi ve bir kaç dilim ekmek ilk sıralarda gelmektedir.

İshal Rehabilitasyonuna Takviyeci Besinler

Pirinç ve Pirinç Suyu: İshal sırasında dışkının sertleşmesini sağlamak ve klasiğe döndürebilmek için düşük lifli, bağlayıcı besinlerin harcanması önerilmektedir.

Beyaz pirinç düşük lif içeriğiyle bu kategoriye girer ve ishali bastırmak için kullanılabilir. Esmer pirinç lifli olduğundan ve bağırsakları daha da yumuşatacağından ishal sırasında tüketilmemelidir.

Eğer ishaliniz uzun sürdüyse ve pirinç yemekte zorlanıyorsanız yarım kase beyaz pirinci 3 kase suda 45 dakika beklettikten sonra süzerek suyunu içebilirsiniz. Pirinç suyu, ishal sırasında lüzum dinleyeceğiniz nişasta ve gıda kıymetlerini sağlarken sindirim sistemini zorlamadan kaybedilen suyu yerine koymanızı sağlar.

Muz: Hafif ve sindirimi basit bir meyve olan muz ishale iyi gelen gıdalar arasındadır. İshal sırasında kaybedilen potasyum muzda bol ölçüde bulunur. Muz tek başına ishali geçirmez ancak ishal sebebiyle kaybedilen mineralleri geri almanızı sağlayabilir.

Elma Püresi: Bağırsakların sıradan çalışma sistemine dönmesine takviyeci, bağlayıcı bir gıda olan elma püresi hem sindirim sistemini zorlamaz hem de besleyicidir.

İshalken elmanın kabuklarını soyun zira elma kabuğu sindirim sisteminizi daha da hassaslaştırabilir.

Böğürtlen: İshal rehabilitasyonunda ananesel olarak kullanılan böğürtleni meyve olarak yiyebilir veya suyunu içebilirsiniz. Daha tesirli bir rehabilitasyon için böğürtlen suyu içine birkaç çay kaşığı yenibahar atıp her saat başı yarım çay kadehi tüketebilirsiniz.

Limon Suyu: Günde 3-5 defa taze bunalmış limon suyu içmek ishale neden olan patojenleri öldürecektir.

Elma Sirkesi: Natürel bir antiseptik olan elma sirkesi bağırsakların ve tüm sindirim yolunun arınılmasına takviyeci olur.

Ayrıca elma sirkesi içinde bulunan “pektin” maddesi dışkının sertleşmesini ve ishalin rahatlamasını sağlayabilir. Her öğünden sonra dolu su kadehine 1-2 çay kaşığı sirke karıştırarak içebilirsiniz.

Kepek: Her gün 1 yemek kaşığı kepeği beslenmenize ilave ederek ishalin daha kısa vakitte geçmesini sağlayabilirsiniz.

Ancak kahvaltılık gevreklerde bulunan kepek ya da kepekli ekmek gibi işlenmiş kepek değil, işlenmemiş natürel kepek harcamanız gerekiyor.

İşlenmemiş kepeği çorbalarda ve yemeklerde kullanabilirsiniz. Kepeğin özelliği her tanenin kendi ağırlığının 8 katı kadar su emebilmesi ve ishal sırasında bağırsaklarda biriken suyu azaltmasıdır.

Keçiboynuzu Tozu: Tanen ve bağlayıcı pektin maddesi bakımından oldukça zengin olan keçiboynuzu tozu anti-viral tesire sahiptir. Bebek ishalinde de kullanılabilecek keçi tozundan 1 çay kaşığı kadar bebek mamasına ekleyebilirsiniz.

Havuç: 1-2 havucun dış kısmını atadıktan sonra kaynatın ve sıcakken kaşıkla ezerek püre kıvamına getirin. Her 15 dakikada 1 çay kaşığı yiyerek ishali hafifletebilirsiniz.

Sarımsak: İshale neden olan bakterileri daha kısa vakitte öldürmek için her gün 2-3 ham sarımsak yiyebilirsiniz. Bu usul özellikle seyahatler sırasında verimli olabilir.

Bal: Bakteri sebebiyle oluşan ishal rehabilitasyonu için bal kullanabilirsiniz. Yarım litre suya 4 yemek kaşığı bal karıştırın ve gün içine yayarak için. Şeker hastalarının bal harcarken dikkatli olması gerekmektedir.

Patates Çorbası: Kendinize bir tencere patates çorbası hazırlayın ve gün boyu için. Papates bağırsaklarınızın klasiğe dönmesini sağlayacaktır.

Zencefil: Gün içinde, yemeklerden sonra bir kadeh zencefil çayı içerek hem ishalin tesirlerini rahatlatmış hem de ishal sebebiyle bedeninizin kaybettiği suyun bir ölçüsünü yerine koymuş olursunuz. Aynı biçimde nane, civanperçemi ve meyan kökü çayları da ishali eksiltmek için kullanılabilir.

İshal İçin Beslenme Önerileri

Bazı besinler ishal bulgularını rahatlatabildiği gibi bazı besinler ishali şiddetlendirebilir. İshal olduğunuzda yağ, yağlı besinler ve yoğurt dışında kalan süt mahsullerini tüketmeyin.

İshalle beraber kusma görülüyorsa katı yemekler yerine çorba gibi akışkan ve sindirimi basit yemekler tüketin.

Ayrıca ishalken bol su içmeniz önerilmektedir. İshal 3-4 günden uzun sürdüyse ve şiddetini çoğaldırıyorsa hekime görünün.

Bir cevap yazın