Adını insanlardan almış olan hoş avrat otu

Hoş avrat otu, adını ülkemizdeki insanlardan almıştır. Görünüşü itibariyle yaban mersinine benzeyen bu nebat sıhhat açısından oldukça bereketlidir. Hoş avrat otu insanlar tarafından muhtelif hastalıklarda kullanılmaktadır. Hoş avrat otu nedir, ne gibi yararları vardır suallerinin yanıtlarını azıcıktan vereceğimiz bilgilerden alabilirsiniz.

Hoş avrat otu patlıcangiller familyasında yer almaktadır. 180 cm boyuna kadar erişen bu nebat tadı hoş olan güzel kokulu bir nebat türüdür.

Hoş avrat otu nerelerde yetişir?
Hoş avrat otu sıcak ve ılıman bölgelerde yetişir. Özellikle mayıs ve ağustos aylarında çiçek açar. Daha sonra açmış olduğu çiçekler, meyvelere dönüşür. Genellikle korularda ve ormanlık alanlarda yetişir.

Hoş avrat otu nasıl bir nebattır?
Hoş avrat otu, boyu 180 cm hatta 600- 200 cm arasında dahi olabilir. bu nebat dikenli ve geniş yapraklı bir nebattır. Çiçekleri mor renklidir ve zaman içerisinde çiçekler mor meyvelere dönüşür. Yaprakları ise sivri ve yumuşaktır.

Hoş avrat otu Türkiye’de hangi bölgelerde yetişir?
Hoş avrat otu, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi ile Güney’de Toroslar bölgesinde yetişir.  Hoş avrat otu nebatı tıpta ilaçlarda kullanılmaktadır.  Özellikle yapraklarından kimyevi Sızı kesici ilaçlar yapılıyor.

Hoş avrat otunun yararlarına geçmeden evvel şunu belirtmemizde fayda var. Hoş avrat otu, acemi kullanımlar için oldukça mahzurludur. Bu nebat tıpta ilaçlar için kullanıldığından aşırısı alındığı takdirde vefata dahi sebebiyet verebilir.

Hoş avrat otu hakimiyetli biçimde alındığında sağlık açısından fantastik faydalar sağlayabilir.

Hoş avrat otunun yararları şu biçimdedir…

Sızı kesici özelliği vardır 
Bu nebatın sızı kesici özelliği bulunmaktadır.  O surattan genellikle insanlar tarafından sızı kesici olarak kullanılır. Ancak kullanıma hazır olabilmesi için bir ekip tıbbı harekâtlardan geçmesi gerekir. Aksi taktirde zehirlenmenize neden olabilir.
Diş eti cerahatini anında keser 
Hoş avrat otu iltihaplanmaları önleyici tesiriyle de öğrenilmektedir. Bu nebat orta kulak iltihaplanmasına, diş eti iltihaplanmasına ve bademcik iltihaplanmasına oldukça iyi gelir.
Mide ülser gastritte rehabilitasyon edici 
Mide meseleleri arasında özellikle gastrit, ülser gibi problemlerde bu harikulade nebat çok büyük faydalar göstererek bu hastalıkları ortaya çıkardığı tesirlerden yararlanabilirsiniz.
Parkinson hastalığında etkili
Hoş avrat otu Parkinson hastalığında ortaya çıkan negatif tesirleri de azaltıyormuş.
Astım nöbetlerine iyi gelir
Özellikle soluk darlığı problemi olanlarda ve astım krizi yaşayanlara iyi geldiği öğrenilmektedir.
Bağırsakları pakler 
Bağırsakları arınarak oradaki kolikleri yok etmeye dayanakçı olduğu öğrenilmektedir.

Hoş avrat otu nasıl kullanılmalıdır?
Hoş avrat otunun meyvesi netlikle kullanılmaz. Zira meyvesinde zehir bulunduğu söylenmektedir. Bu sebeple hoş avrat otunun yapraklarından faydalanılmaktadır. Hoş avrat otunun konutta kullanılması son derece riskli olabilir.  Konutta hakimiyetsiz kullanıldığı takdirde ortaya şu gibi bulgular çıkabilir;
Baş ağrısı
Kusma
İshal
Aşırı halsizlik halisülasyonlar görme gibi bulgular kendini gösterebilir.

Bir cevap yazın