İştah kesen gıdalar

İştahınız açıldıysa ve kilo vermek istediğiniz halde bir cinsli iştahınıza mani olamıyorsanız azıcıktan vereceğimiz gıdalarla iştahınızın kesilmesini sağlayabilirsiniz.

Kilo vermek istiyorsanız ve iştahınızın önüne bir cinsli geçemiyorsanız azıcıktan vereceğimiz listedeki yiyecekleri harcayarak iştahınızın kesilmesini sağlayabilirsiniz.

İşte iştah kesen besinlerin listesi…

Elma
Elmanın içeriğindeki lif ve pektin maddeleri iştahızın kesilmesine büyük miktarda dayanakçı olacaktır. Acıktığınız zamanlarda veya yemekten evvel yediğiniz bir adet elma iştahınızı keserek kilo vermenize dayanakçı olur.
Ayrıca elma, kandaki glikozu tertip ettiği için fiziksel etkinlikler sırasında lüzum dinlediğiniz enerjiyi sağlayabilir.

Acı biber

Acı biberli gıdaların iştahınızı eksiltmede büyük bir tesiri yoktur. Ancak bu cins yiyecekler yemek sırasında az yemenizi veya su içmenizi sağlayarak size tokluk hissi kazandıracaktır. Ayrıca yemekten sonra süratli bir metabolizmaya kavuşmanıza dayanakçı olacaktır.

Özellikle kahvaltı sofranızda yumurtaya ilave ettiğiniz veya yoğurda ilave ettiğiniz bir kaşık pul biber metabolizma süratinizi pozitif güzergahta etkileyecektir.

Bitter çikolata

Eğer açlık krizinde canınız çok fazla tatlı çektiyse, bitter çikolatayı seçim edin. Yapılan araştırmalarda bitter çikolatanın sütlü çikolataya göre daha doyurucu olduğu, hem tatlı hem de tuzlu gıdalara olan lüzum hissini eksilttiği neticesine varılmış. Kalorisinin daha az olduğunu da unutmayalım.

Maydanoz

Kahvaltı veya akşam yemeğinde yediğiniz maydanoz içeriğindeki zengin vitamin ve minerallerin yanı sıra bolca antioksidan kapsar. Bu zengin içeriği sayesinde süratli bir metabolizmaya kavuşmanıza aynı zamanda da iştahınızın eksilmesine dayanakçı olacaktır.

Yeşil çay

Çok fazla acıktıysanız ve bir sonraki öğüne çok fazla müddet varsa bir kadeh yeşil çay içerek iştahınızı bastırabilirsiniz.
Yeşil çay, acıkmanıza neden olan hormonların salınımını yasaklayarak tok kalmanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın