İşte Böbrekleri Tamamlayan Alışkanlıklar

Bedenimizdeki fasulyeye benzeyen uzuvlarımız böbrekler, kanı filtreler, metabolizmanın atık mahsullerinin atılmasını sağlar.

Bedenin asit baz balansını kumpasa sokar, bedenin akışkan elektrolit balansını kumpaslar, kan tazyikini ve kan hacmini kumpaslar,lüzumlu hormonları ve enzimleri üretir.

Böylesine ehemmiyetli olan bir uzvun hasar görmesi de sıhhatimizi negatif istikamette tesirler. Günlük yaşantımızda yaptığımız bazı kusurlar da böbreklerin hasar görmesine neden olabilir.

Peki, yapılan hangi yanlışlar böbrek sıhhatini bozar? İşte merak edilenler…

Fazla protein tüketimi
Fazla protein tüketimi, fazla amonyak üretir. Böbrek ise bunu nötralize etmek için fazla çalışır ve böylece yavaş yavaş efordan düşer.

Tuz
Tuz, böbrek yetmezliğine katkıda bulunan en büyük destekçidir. Çok fazla tuz harcanması, beden elektrolitlerini ve kan tazyikini tertip etmek için böbreklere fazla baskı uygular.

Dehidrasyon bedenin fazla su kaybetmesi
Dehidrasyon gidişatı, susuzluğu yok sayar ve bedeni kuru yakalamak için böbrek işlevini durdurur. Börek muntazam bir biçimde çalışabilmek için suya lüzum duyar.

Bunun için günde takribî 10 bardak su içilmeli. Yeterince su harcadığınızı kavramak için idrarınızın rengine bakmalısınız.

Sağlıklı idrar rengi sarıdır. İdrar rengindeki değişiklikler bazı hastalıkların habercisi olabilir. İdrarın rengi koyu ya da sarih renk olabilir. İdrar koyu sarıysa gerektiği kadar akışkan almamışsınız demektir. Samani ise çok fazla akışkan aldığınızı gösterir.

Sigara
Kan damarlarının daralması ve sertleşmesiyle iletişimli olarak böbrekler de dahil tüm beden uzuvlarına kan temini negatif olarak etkilenir.

İçki
Çok fazla içki tüketimi, kandaki ürik asit seviyesini artırır. Böbreklerdeki boruların tıkanmasına ve taş yaradılışına neden olur.

İlaçlar
İlaçların makûsa kullanımı, özellikle sızı kesici, böbreklere hasar verebilecek yan tesirlere yol açabilir.

Öte yandan, özellikle kan tazyiki ve diyabet için reçete edilen bazı ilaçların doğru dozda ve doğru biçimde alınması gerekir. Doğru alınamaması böbrek yetmezliğine neden olabilir.

B6 vitamini eksikliği
Maryland Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, B6 vitamini noksanlığının böbrek taşı tehlikesini artırdığını gösterdi.

Bu vitamin kaynakları arasında ayçiçeği tohumları, Antep fıstığı, nohut, balık ve nişastalı sebzelerde bulunur.

Bir cevap yazın