İşte çayların öğrenmediğiniz bereketleri?

Rengine ve çeşidine göre çayın bereketleri..

Siyah çayın eforlu bir demir kaynağı olduğu uzun senelerdir bilinse de, son senelerde popülerlik kazanan pek çok çeşit çay da en az siyah çay kadar sıhhatlı. Her biri şifalı olan bu çayları ne emellerle kullanabileceğinizi, yan tesirlerini ve evinizde nasıl yetiştirebileceğinizi bilip, lezzetli sıhhat seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

1. Yeşil çayın faydaları

Siyah çayın aksine bir araya gelir bir araya gelmez kavrulup kurutulan yeşil çay, antioksidan istikametinden de oldukça zengin bir nebat. Yeşil çayın içindeki antioksidan cinsi flavonol ve kateşinlerdir. Kateşinler, kanser oluşma tehlikesini maksimum oranda eksilten ve kanser hücreleri ile savaşan mucizevî bir maddedir.

Tansiyonu dengelemesi, kolestrolü düşürmesi, kan damarlarını kuvvetlendirmesi, gribi önlemesi, stresi eksiltmesi, alzheimerı önlemesi gibi her alanda yararı olan bu şifalı nebat, idrar söktürücü olması istikametinden de diyetisyenlerin, rejim yapanlara gözde teklifidir.

Yeşil çayı en doğru kullanma biçimi, kaynayan suya değil, sıcaklığı 80-85 derece arasında değişen suya ilave etmektir; zira çok sıcak su kateşinlerin can vermesine neden olur. Yeşil çay en çok Çin, Japonya ve Endonezya’da yaygındır.

2. Siyah çayın bereketleri:Kafein maddesinin en yoğun olduğu çay çeşidi siyah çaydır. Öteki tüm çaylara göre daha yoğun bir tada sahip olan siyah çay, enerji vermesinin yanında, yeşil çaydan daha az da olsa yüksek oranda antioksidan içerir.

Araştırmalara göre kumpaslı olarak siyah çay içen bayanların yumurtalık kanserine tutulma tehlikeyi, içmeyenlere göre çok daha azdır. Siyah çay takribî yarım saat süresince demlikte pişirildikten sonra servis edilebilir.

3. Beyaz çayın bereketleri: Beyaz çay, azami antioksidan seviyesi ile ‘en sıhhatli çay’ olarak kabul edilir. Kanser hücrelerinin en büyük savaşçısı olan beyaz çay, aynı zamanda ‘gençlik aşısı’ ismiyle de ün salmıştır. Tüm bunlara ek olarak kalp sıhhatinizi gözetmek ve kemiklerinizi kuvvetlendirmek için en natürel yardımcıdır.

4. Oolong çayının bereketleri

Yeşil çay ve siyah çay gibi ‘camellia sinensis’ nebatının yapraklarından üretilen oolong çayının yapraklarının fermantasyon süresi yeşil çaydan daha uzun, siyah çaydan daha kısadır. Çin, Tayvan ve Japonya’da çok yaygın olan bu çay, Çin lokantalarında yemeğin yanında sıklıkla ikram edilir.

Kalp hastalıkları tehlikesini eksilten, kan şekerini dengeleyen, kilo vermeye ve zehirli maddelerin atılmasına takviyeci oolong çayı, aynı zamanda cildi de hoşlaştırır. Oolong çayını french pres usulü ile rahatlıkla içime hazırlayabilirsiniz.

5. Pu- Erh çayının bereketleri

Bir siyah çay çeşidi olan Pu-Erh çayı, suratlarca yıldır Çin’de kullanılan ananesel usullerle fermante edilen ve bu sayede senelendirilerek de içilebilen bir çay çeşididir.

Adını, çay toplarken yaprakları pantolonlarına gizleyen Çinli köylülerin, zamanla bu topladıklarını ‘pantolon içi’ anlamına gelen ‘Pu-Erh’ olarak anmasından alır. Pek çok şifası olan bu çayın; kolesterolü düşürdüğü, yağ yakımını süratlendirdiği ve kan akışına katkı sağladığına inanılıyor.

Pu-Erh çayı kapalı torbalarda senelerce saklanıp, tekerrür tekerrür servis edilebiliyor.

Bir cevap yazın